Açlığın Zararları

Açlığın zararları

Açlığın zararları
Açlığın zararları

Yemek yemek hem lezzetli hem de hayatta kalmamız için mecburidir.
Aç kaldığımız zamam vücut hemen tepki verir. Beyin, organları uyarır, vücut halsiz hale getirilir, çünkü enerji planlaması yapar ve psikolojik baskı ile de halsizliği destekler. Böylece açken hareket etmek istemezsiniz. Yine normal zamanlardaki gibi enerji harcayamayız ve vücut hücre depolarındaki birikmiş gıdalar tasarruflu bir şekilde kullanılır. Peki bu tasarruf yararlı mı? Kısa bir süre için ise evet ama eğer bu durum saatlerce hatta günlerce sürerse maalesef organizma değişime uğrar ve sonunda açlığa dayanamaz ve ölür.

Açlığın Zararları vücudu Sonunda Direkt yada Dolaylı olarak ölüme götürmektir!


AÇLIĞIN TEHLİKELİ ZARARLARI

 Açken Konsantrasyon – Denge Bozulur

Uzun süre aç kalınmadan, sadece hafif bir açlık durumunda bile dengemizi kaybederiz. Araç kullanan yada hassas işler yapan yada riskli işler yapan milyonlarca çalışan insan var gezegende be bunların çoğu dengesiz beslenme sebebi ile işini ve hayatını kaybediyor. Trafik kazalarında açlığın verdiği halsizlik ve karar verme yetisindeki bozulma sebebi ile her sene binlerce insan sırf aç kalmamın yol açtığı kazalar sonucu hayatını kaybediyor.

 

 Aç karın, mide hastalığına sebep olur

Düzenli beslenen bireylerin mide rahatsızlıkları genelde olmaz. Ancak aç kalmak mide içindeki asitin boş mideye salınması ile mideyi eritip mide içinde yaraların oluşmasına ve nihayetinde ölüme yol açar. Sürekli aç kalmak ise kalıcı mide bağırsak rahatsızlıklarına sebep olur. Mide asiti bağırsak yapısını bozar ve kansere yakalanma riskinizi ikiye katlar.

 

Aç karnına ilaç içmek sizi hemen öldürebilir

Bazı ilaçlar kullanıldığı tedavi gereği ağırdır. Örneğin Antibiyotik ilaçlar. Bu ilaçları aç karnına aldığınızda mide asidi etkisi ile ağzınızda köpükler çıkarak ölme riskiniz ihtimali bile oluşabilir. Midemi bir laboratuvar tüpü gibi hor kullanmak istemiyorum diyorsanız aç karnına ağır ilaç almadan önce iyi düşünün. Aç karnına alınan ilaç direkt kana karışma riski yüksek ve tehlikeli de olabilir. Doktorunuza danışınız.

 

 Aç karna spor yapmak çok tehlikelidir

Aç kalan vücudun organizma için daima ağır bir yüktür. Organizmanın bir yükü varken bir de spor yapmak yükü katlar. Bunların üstüne bir de ağır spor yapmak akla zarar ve ziyandır. Aç karnına ve vücudu sporla iyice gıda ve enerjiden yoksun bırakmak şunlara zarar verir :

Önce kaslara ağır bir darbe vurarak başlar. Tükenen kaslar erir ve vücut savunmasız kalır. 1. maddede saydığımız Konsantrasyonu bozar ve makine kullanan insanların kendilerini veya etrafındaki insanlara hayati zararlar vermesine yol açabilir.

 

Açken baş ağrısı ve ötesi riski!

Açlığın beyin üzerindeki etkisi o kadar hassas bir öneme sahiptir ki. Açken beyin doğru karar veremez. “Açken sen, sen değilsin” Sözünü bilirsiniz. Yanlış karar verdim dediğiniz anlara dönün ve açlık durumunuza bir bakın. Bütün yanlış kararlar genelde açken verilmiştir. Çünkü normal bir şekilde düşünmek için tok olmak gerekir.

Açken alışveriş yaparken özellikle çok dikkatli olun zira harcamalar açken artar ve bütçe planınız kötü etkilenir, sonra stres yaparsınız sonrasında stres kansere yol açabilir.

 

SONUÇ

Maddeler birbiri ile bağlantılı olduğu için açlık sizi sonunda doğrudan yada dolaylı olarak ölüme götürür.
Afrika’da her yıl binlerce çocuk yaşlı genç açlık sebebi ile yaşamını yitiriyor.
Açlığa dayanma gücü diye bir yalana inanmayın. Açken kaybettiğiniz şeyleri artık biliyorsunuz.

Açlık ile imtihan beyne ve organlara geri dönülmez zararlar verir. Sadece size değil çevrenize ve sevdiklerinize de zarar veriyor.

Açlığı vücudunuz anlamaz ona öğretmekten vazgeçin. Açlığı beyniniz de anlamaz sadece düşünceniz anlar. Açlığı soyut olarak algılayıp hayatınıza devam edin.

Açlığın milyonlarca zararı var. Her hücrede sebep olduğu zararın yarın size hangi hastalık olarak döneceğini şu an doktorlar bile sorsanız söyleyemezler. Ama aklınız artık biliyor.

Tok ve sağlıklı günler dileriz.

Latest posts by Şerif Çiçekdağ (see all)
Yaymak için Paylaş!

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu blogger.

🤔 Bir Cevap Yaz