Aşırı Tepki Hasta Eder

Aşırı tepki sizi hasta eder mi?

Aşırı tepki ve hastalıklar arasındaki bağ.

Aşırı tepki sizi hasta eder
Aşırı tepki sizi hasta eder

            Bugün hangi uzmanına gitseniz aşırı tepki verdiğiniz için davranışlarınızı kontrol etmeniz gerektiğini tavsiye eder. Psikologa kontrolden çıkınca yada çıkmaya yakın gidilir. Çünkü bu aşırı tepkiler sizi sonunda hasta edecektir. Bir sorun olduğuna inandığında organizma kendini kontrol etmeye hazırlık yapar. Doğadaki canlılık bu sayede hayatta kalabiliyor. Psikolog ve psikiyatrlar her gün milyonlarca insanın sorunlarını dinleyip nerede sorun olduğunu  bulmaya çalışıyor. Sorunun neden başladığını ve bunu çözmek adına sorunun tedavisini ararlar. Akıl ve ruh sağlığı için olaylara verdiğimiz aşırı tepkileri mercek altına almaya hazırsanız başlıyoruz.

Neden Aşırı Tepki Veriyoruz?

Her olayın insan zekasından bir yeri bulunur. Bazı olaylar nötr olabildiği gibi bazı olaylar sizi çok mutlu eder ve bazı olaylarsa sizi üzebilir. Mesele üç duygunun varlığı değildir. Çünkü insan sevinir, üzülür ve tepkisiz kalabilir. Şu ana kadar normal bir hayat sürüp de aşırı tepki vermeyen bir insana denk gelmediniz. İstisnalar kaideyi bozmaz. İstisnalara örnek verecek olursak. Ruh hali ta bebeklikten beri sakin insanlar olduğunu biliyoruz. Diğer örneklerden yola çıkarsak, bazı insanlar soğukkanlıdır. Özetle durgun tipler diyebiliriz.  Durgun ve sakin bir tip değilseniz siz de büyük çoğunluğa ayak uyduruyorsunuz yani aşırı tepkiyle yaşıyorsunuz.

Aşırı tepki sizi hasta eder!

Aşırı tepkiye maruz kalmanız bir yana dursun siz bizzat aşırı tepkiyi yaratıyor da olabilirsiniz. Bu doğal çünkü insan doğası gereği etrafına yani ortamına uyum sağlar. Bu uyum sadece faydalı şeylere ait değildir. Siz kavgaları hep ateşli olan bir ailede büyüdüyseniz bu durum size de yansır. Yüzde yüz yansır diyemeyiz. Çünkü istisnalar her yerde oluşabilir.. İstisnaların varlığını bir kenara bırakıp bu yazının geri kalanında büyük çoğunluğa odaklanacağımızı belirteyim. 🙂 Her zaman bir istisna olsa bile…

Aşırı Tepki nasıl Doğar?

Bir atasözü aynen şöyle der:

Kurunun yanında yaş da yanar.

Yani kuru odunların arasına yaş bir odun atsanız o ıslak odun zamanla yanacaktır.

Ortam sizi ateşler ve siz yanarsınız. Yanmanız daha önceden size yapılan etkiye bir tepkidir!

Ortam: aile okul, iş, mahalle hatta sokak ve hatta tv kanallarının etkisi bile birer ortamdır ve bunlarla sınırlı değildir. Siz ortamlara girdikçe aşırı tepkiye maruz kalma olasılığınız artacaktır. Arkadaşınızın instagram hikayesinde paylaştığı şey bile sizi aşırı tepkiye maruz bırakacak bir durum yaratabilir. Aşırı tepkinin nerelerden gelebileceğini artık bildiğimize göre, bunlara nasıl engel olabileceğimize bakalım.

Aşırı tepki kanallarına dikkat

Aşırı tepkiye maruz kaldığın anları önce keşfet!

  • Aşırı tepki senin her an yanında bundan emin ol. Ruhsal yatkınlığın da çok önemli. Olaylara soğukkanlı bakmayı öğrenmen ilk adım olacaktır.
  • Olayların seni nehrin üstündeki bir kütük gibi sürüklemesine müsade etme. Sen bir insansın ve sen istemezsen nehir bile akmaz. Nehrin gücünü kesip yönünü bile değiştirebilecek bilgi ve gücün var.

 

Sonuç

  • Kontrolü ele al ve seni aşırı tepki vermeye sürükleyen her olayı anla, kavra ve nedenini sonucunu hesapla.
  • Bu hesapları değerlendir ve sana zarar verebilecek durumdan faydalı bir duruma taşımak için krizi fırsata dönüştür.

Aşırı tepki seni sorunlara gark eder. Aşırı tepki için güzel bir atasözü daha var :

Öfke ile kalkan zarar ile oturur…

Ne güzel ve açıklayıcı bir sözdür. Çok derin ve anlamlı.

Sakin ol şampiyon. Dünyayı kurtaramazsın. Dünya kendini korur merak etme.

Sözlere son vermeden önce birkaç tavsiye:

Lütfen önce Sakin ol. Mümkünse 10’a kadar say. Kendini rahatlatacak şeyler bul. Diğer insanların senin öfkeni sana karşı kullanmasına müsade etmeden sen kendini kullanmayı öğren. Bir adım sonrası ise diğer insanların aklını kullanmaktır. Böylece tahlillerin daha da başarılı olacak ve kendini dış dünyaya karşı daha başarılı yönetebilirsin.

Sakin kaldığın sürece mantıklı kararlar verecek ve en zor durumdan bile başarıyla çıkabilirsin.

Öfke doğru düşünmene engeldir.

Öfke seni engelleyen bir sistemdir.

Sakin ol tıpkı bir bilge gibi.

Bırak bilgi nöronların arasından aksın…

Esen kalın.

 

 

Şerif Çiçekdağ

Yazar

💬Yorum yaz..