Aşırı tepki sizi hasta eder

Aşırı tepki sizi hasta eder mi? Aşırı tepki ve hastalıklar

Aşırı tepki sizi hasta eder
Aşırı tepki sizi hasta eder

            Bugün ruh hangi ruh sağlığı uzmanına gitseniz aşırı tepki verdiğiniz için davranışlarınızı kontrol etmeniz gerektiğini mutlaka tavsiye eder. Çünkü bir psikologa kontrolden çıkınca yada çıkmaya yakın gidilir. Çünkü aşırı tepkiler sizi sonunda hasta eder! Bir sorun olduğuna inandığında organizma kendini kontrol etmeye hazırlık yapar. Doğadaki canlılık bu sayede hayatta kalabiliyor. Psikolog ve psikiyatrlar her gün milyonlarca insanın sorunlarını dinleyip nerede sorun olduğunu  bulmaya çalışıyor. Sorunun neden başladığını ve bunu çözmek adına sorunun tedavisini ararlar. Akıl ve ruh sağlığı için olaylara verdiğimiz aşırı tepkileri mercek altına almaya hazırsanız başlıyoruz.

Neden Aşırı Tepki Veriyoruz?

Her olayın insan zekasından bir yeri bulunur. Bazı olaylar nötr olabildiği gibi bazı olaylar sizi çok mutlu eder ve bazı olaylarsa sizi üzebilir. Mesele üç duygunun varlığı değildir. Çünkü insan sevinir üzülür tepkisiz de kalabilir. Şu ana kadar normal bir hayat sürüp de aşırı tepki vermeye bir insana denk gelmediniz. İstisnalar kaideyi bozmaz. İstisnalara örnek verecek olursak. Ruh hali ta bebeklikten beri sakin insanlar olduğunu biliyoruz. Diğer örneklerden yola çıkarsak, bazı insanlar cool’dur. Cool (kûl) İngilizce soğuk veya abartısız anlamına gelir. Özetle durgun tipler diyebiliriz.  Durgun ve sakin bir tip değilseniz siz de büyük çoğunluğa ayak uyduruyorsunuz yani aşırı tepkiye maruz kalıyorsunuz.

Aşırı tepki sizi hasta eder

Aşırı tepkiye maruz kalmanız bir yana dursun siz bizzat aşırı tepkiyi yaratıyor da olabilirsiniz. Bu doğal çünkü insan doğası gereği etrafına yani ortamına uyum sağlar. Siz kavgaları ateşli bir ailede büyüyseniz bu size de yansır. Yüzde yüz yansır diyemeyiz. Çünkü istisnalar her yerde oluşabilir.. İstisnaların varlığını bir kenara bırakıp bu yazının geri kalanında büyük çoğunluğa odaklanacağımızı belirteyim. 🙂

Aşırı Tepki nasıl Doğar

Ortam sizi ateşler ve siz yanarsınız. Yanmanız daha önceden size yapılan etkiye bir tepkidir!

Bir Türk atasözü aynen şöyle der: Kurunun yanında yaş da yanar. Yani kuru odunların arasında yaş bir odun koysanız o ıslak odun da zamanla mutlaka yanacaktır. Süreye bağlı olsa da sonuç değişmeyecektir.

Ortam: aile okul, iş, mahalle hatta sokak ve hatta tv kanallarının etkisi bile birer ortamdır ve bunlarla sınırlı değildir. Siz ortamlara girdikçe aşırı tepkiye maruz kalma olasılığınız artacaktır. Arkadaşınızın instagram hikayesinde paylaştığı şey bile sizi aşırı tepkiye maruz edecek bir hal yaratabilir. Aşırı tepkinin nerelerden gelebileceğini artık bildiğimize göre nasıl engel olabiliriz bir bakalım.

Aşırı tepki kanallarına dikkat!

Aşırı tepkiye maruz kaldığın anları keşfet!

  • Aşırı tepki senin her an yanında bundan emin ol. Ruhsal yatkınlığın da çok önemli. Olaylara soğukkanlı bakmayı öğrenmen ilk adım.
  • Olayların seni nehrin üstündeki bir kütük gibi sürüklemesine müsade etme. Sen bir insansın ve sen istemezsen nehir bile akmaz. Nehrin gücünü kesip yönünü bile değiştirebilecek bilgi ve gücün var çünkü.

Özetle kontrolü ele al ve seni aşırı tepki vermeye sürükleyen her olayı anla kavra ve nedenini sonucunu hesapla. ve sana zarar verebilecek durumdan faydalı bir duruma taşı.

Aşırı tepki seni sorunlara gark eder. Aşırı tepki için güzel bir Türk atasözü var : Öfke ile kalkan zarar ile oturur!. Ne güzel sözdür. Çok derin ve anlamlı. Sakin ol şampiyon. Dünyayı kurtaramazsın. Dünya kendini korur merak etme.

Sözlere son vermeden önce tek tavsiye: Sakin ol.

Sakin kaldığın sürece mantıklı kararlar verecek ve en zor durumdan bile başarıyla çıkabilirsin. Öfke doğru düşünmene engel. Öfke seni engelleyen bir sistemdir. Sakin ol tıpkı bir bilge gibi. Bırak bilgi nöronların arasından aksın…

Sevgilerle…

 

serifcicekdag

Halkla ilişkiler mezunu. Reklam oyuncusu. Amatör seslendirmen. Blogger ve uygulama geliştiricisi. Neşeli eğlenceli özgür ve biraz asi kişi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir