Atalarımız Çocuktu

Büyük adamların Atası Çocuk!

Çoktan Ata olur mu?
Geleceğin ataları

 

İnsanlık bundan çok uzun zaman önce dünyamızda var olmaya başlamıştır. Tam tarihini bilmek neredeyse imkansız ilk insanların. Tarih öncesi insanlardan günümüze dek değişmeyen bir kural vardır.
O da insan doğar, büyü, gelişir ve ölür…
Bu döngüde bizim aradığımız bir bilgi var ve son derece önemli. O bilgi ise atarlarımızın kim oldukları. Özetle tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan gelir?  Bu mesele bu yazının ana maddesidir.  Bütün ata bildiklerimiz bir zamanlar kundakta yaşıyor, süt içip gaz çıkarıyor altını pisletiyordu. Bu o kadar güzel ve doğal ki, düşünsenize şu an çok önemli yada önemsiz işler yapan her yaşlı bir zamanlar o bebeklerden geldi.

Bebeğin evrimi çok şaşırtıcı

Dünyayı bir bebeğin şekillendirdiğine tanık olacaksınız. Doğumdan önceki 9 ayda çok hızlı bir büyüme sergiliyor. Doğduğu andan itibaren olağan üstü bir şekilde büyümeğe devam ediyor ve çocukluk, gençlik, erişkin ve orta yaş derken yaşlanıyor. Ortalama 30-60  sene yaşam sürüyor. Çok uzun yıllar sonra da bir Ata oluveriyor. Ata oluyor çünkü, iyi ve kötü yaptığı her şey zamanla yeni nesle aktarılıyor.

Çocuklar kimdir?

Çocuklar özgür irade sahibidirler. Çocuklar en saf ve temiz insan türüdür. Dünyanın en büyük liderlerinin bile ilk atası çocuklardır. Önemli gibi gelmeyen ailedelerden bile çok önemli şahıslar dünyaya gelmiştir. Bu da aslında önemli olmadığını sandığınız ailelerin aslında  çok önemli olduğunu kanıtlıyor.
Önemsiz insan diye bir şey yoktur. Sadece daha az önemli veya o an önemi anlaşılamayan insanlar vardır. 
Lütfen, insanları önemli önemsiz diye değerlendirmeyi bırakın. Bu hem üzücü hem de işe yaramaz bir tavırdır.  Bazı insanlar ortamı hazırlar, bazı insanlar hazıra konar. Dede ve nineler ortamı hazırlar, anne babalar koşturur, torunlar hazıra konar. Zamanında dede ve babalar koşturmasa, dahiler ve kaşifler ortaya çıkmazdı. Atalar zemin hazırlamazlar sadece, bazen işi kendi de başarır.  Önce çocuk olarak yaşarsınız sonraları büyük insan olursunuz. Çocuklardan öğrenecek Çok şeyimiz var. Çünkü yakında büyüyecekler…
Çocuklar bizi biz yapar. Kendini bulmak İçin mutlaka önce çocuk olman lazım. Çocuk gibi yaşa. Saçmala,  anlamsızca koştur,  hedefsiz yaşa, ilerde zaten buna zamanın olmayacak. Saf ve temiz bir hayatla sıfırdan başlamanın diğer adıdır çocuk olmaktır.
Bir yanı daima çocuk kalmalıdır insanın.
İlkokullular üniversitelerden daha değerlidir. İlk okulda çocukken ne öğrenirsen o bilgi ölçüsünde hayatını yönetirsin. Temelin sağlam olursa bu kolay olur. Yine de istediğin zaman temel atabilirsin. Bilinenin aksine yaş ilerledikçe donanımlı olduğumuz için öğrenmeye daha uygun oluruz.  Ve öğrenmenin yaşı yok. Beynimiz biz ölene de tam kapasite emrimize amadedir.

Sen kendi atansın.

Senin yıllar önceki halin, senin şimdiki halinin atası oluyor.
En bebek halin bile en yaşlı halinin atası oluyor. Yani yarın karşına bir bebek çıksa bil ki ona saygı duyman lazım. O çocuk değildir geleceğin ata insanıdır. Bir bebek yaşlandığındaki halinden çok daha önce dünyaya gelmiştir. Aldığınız yaş bebeğe eklenir. Siz şu an dünyaya yeni gelmiş bir bebekle aynı zamanda varsınız. Bu da sizi bebeklik halinizden genç yapar.  

Çocukların kıymetini hep bilin

Çocukları çocuk olarak görmeyin. Onların çok değerli insanlar olarak görün. Sevin ve sayın. Öyle ki saygınız sevginizden daha büyük olsun.  Çocukların tek handikapı, tek zaafiyeti bilgi eksikliğidir bu doğaldır. Bir insan doğduktan sonra sonra bilgi ile yüklenir. Bu bilgi onu iyi yada kötü biri yapabilir. Yanlışlar yapabilir doğrular yaptığı kadar. 
Çocukları güzelce uyarınız. Onlara asla bağırmayın yoksa bağırarak meseleleri çözememeyi öğretirsiniz! 
Çocuklar kibardır. Doğal hallerine bırakırsanız mantıklı yolu bulurlar.  Destek olun. Öğretilerinize çok dikkat edin. İyi ve doğru yolu bulmaları için fırsatlar verin. Hiç saçma ve kötü bir şey yapmamış bir insan bundan pişmanlık duymayı öğrenemeyebilir.  Ders alması için sabır gösterin.
Bir musibet bin nasihatten iyidir!
Üstüne kitapları nutukları çekmeyi bırakın. İnsan bilinçli bir canlıdır. Mutlaka ayırt eder. Zorlamakla yol ilerler ama insan daha karışık bir canlıdır farkında olun ve dikkatli olun. İstekle ve temiz kalple güzele kolay yöneliyorlarsa destek olun, olmuyorlarsa anlatmayı deneyin. Ve en nihayetinde siz ne yaparsanız yapın büyüdüklerinde çocukları kontrol edemeyebileceğinizi hatırlayın. İyi örnek olun. Bereketli bir tarla sunun onlar. 
Üzüm üzüme baka baka kararır. 
Çocuklar sizi rol model alacaktır. Eğer bir hata olursa kendinizi de o an tahlil edin. Bu zor olabilir öz eleştiri ama insan yetiştirmenin altın anahtarı eleştiriye açık olmak ve eleştiriye açık çocuk yetiştirmektir. İnsana saygıyı ata hali olan çocukluktan itibaren gösterin. Toplum saygıyı hissetmeden anlayamaz. Çocuklar atamızdır onlara büyük bir saygı şefkat ve sevgi ile davranalım ve bunu koruyalım sahip çıkalım. 
Yeni nesil onların eseri olacak. diye boşuna söylenmemiştir. Bilinçlendirmek için bu konudaki araştırmaları bulalım yayalım. 
İnsan yedisinde, sekizinde, onüçünde yirmibeşinde her ne yaşta olursa olsun değişiyor. Yaşa takılmayın olayları tek tek ele alın. Etiketlerden sıyrılın. Hayatı yaşayın.
Dün bir ata çocuktum, bugün yaşlı bir bebek oldum. 
İnsana saygı her insanı kapsar. Saygılar sevgiler.

 

 

Latest posts by Şerif Çiçekdağ (see all)
Yaymak için Paylaş!

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu blogger.

🤔 Bir Cevap Yaz