Ayda Kaç Çay İçilir?

Ayda kaç çay içilir

Ayda kaç çay içilir
Ayda kaç çay içilir

Uzayda çay içilir mi? Ay’da çay içilir mi? Bu iki soru uydumuz Ay’ın atmosferi olmadığı için aynı olduğunu söyleyebiliriz. Gerçi uzayda yer çekimi yok ama Ay’da vardır. Hani şu Ay’a çıkan astronotların hoplaya zıplaya çekilmiş videolarını izlemişsinizdir. Peki ayda çay içilir mi? İçilir. Evet hem de demli demli ve sıcak sıcak. Rize çayını bulabilirsen oh mis gibi olur. Konumuz Dünyanın uydusu Ay ve bir ayda içilen çay sayısı ve içilebilirliği… Efenim öncelikle söyleyelim Astronot ve kozmonotların ayda içtiği çay adedinde gözümüz yok helal hoş olsun.

Ayda neden çay içilir?

O kadar içilecek şey var neden çay. Çünkü çay rahatlatıcı bir bitkidir.   Bu rahatlık uzayda size lazım olan en elzem şey olacaktır.
Uzayda sinir stres ters teper. Uzay aracının bir vidası yerinden çıktı diyelim ve siz de o an sinirlenip uzay aracına bir tekme atarsınız yok yere araç bozulur sonra kalırsınız bir başınıza uzay boşluğunda. Öyle apartman boşluğu gibi de değildir uzay boşluğu, bekle ki bir haftada yardım gelsin. Bir hafta süre sadece hazırda uzay aracı varsa ve ateşlenmeye saatler kalmışsa. Yani en az 6 ay yeni bir uzay aracı yapılabilir. Öyle havai fişek gibi anında uçmaz bir ton sayfa testleri vardır. Şimdi sakinle ve p ayağını yere koy ve bir adım geri çekil oradan. O yüzden uzayda ve özellikle Ayda çay mecburdur.
Çayın binlerce faydalı özelliği vardır. 

Uzayda çayın faydaları

Bu yazımızda çayın milyonlarca zararına girmiyoruz konu dağılır. Çayın sayısız faydası vardır. Çay sizin hayatınızı kurtaran bir bitkidir ve uzayda kullanılması da tesadüf değildir. Dünyanın her yerinde tüketilen bu bitki uzay personeli tarafından çiğneme usulü dahil 12 farklı yolla tüketilmelidir. İlginç birkaç kullanımı şöyledir:
Çay bitkisi yorgan yapılır ve uzayda gece üşümekten korur.
Çay yaprakları uzayda güneşin ışıklarıyla maviye döner ve gece aydınlatması için kullanılır.
Çay havaya püskürtüldüğü zaman oksijenle teması sonucu havayı temizler.
Çay tozları ile duş alınabilir ve cildi bronz yapabilir.
İçildikten sonra kalan yapraklar tuvalet kağıdı ham madesine destek için kullanılır.
Uzay aracında mangal için odun kömürü niyetine kullanılabilir.
Beyni geliştirir ve olası uzaylı saldırılarına karşı sizi tetikte tutmaya yarar.
Uyumanıza yardım eder.
Çay uzun süre uzay malzemeleri içerisinde kullanılan bir bitki olduğu için Nasa çay yetiştiriciliği yapmaya 1980-82 yılında başlamıştır. Daha sonra NASAÇAY ismiyle piyasaya sürülen çaylar yüksek kalitesi sebebi ile uzun süre piyasayı alt üst etmiş sonra ABD hükumeti özel bir karar ile NasaÇay yapımını yasaklamıştır. Bazı kaynaklara göre tamamen ortadan kaldırılmış ve artık bulunamıyor.

Ay’da kaç çay içilebilir?

Astronot ve kozmonotlar üzerine yapılan 2 yıllık çalışma sonucu, çayın sudan bile çok tüketilen bir içecek olduğu ispatlanmış. Nasa elemanlarına çay yetiştirmek için ilk defa 1985 yılında Çaycı Astronot ünvanla bir görevliyi işe almıştır. Dünyanın diğer uzay araştırmalarında da özelikle 1988 yılından sonra Çaycı astronotlar aktif görevlere katılmışlardır. 2018 yılında yüksek maliyetli olduğu için Çaycı astronot programı başta Japonya ve Amerika, sonra diğer ülkelerde askıya alınmıştır. Gerekçe olarak, Çaycı kazanı, ince belli bardakları ve kıtlama şekerlerin uzayda aşırı yer kapladığı tespit edilmiş ve çay tozu ile durum örtbas edilmiştir.
Uzayda içilen çayını tadını bilemiyoruz ama anlaşılan denemeye değer görünüyor. Uzay Çalışmaları yanında keyifli bir çaya kimse hayır demez doğrusu. Hele uzay yorgunluğu söz konusu olunca çay harika olur. Yanında bir kutu da kurabiye hiç fena olmazdı. Uzayda kolonileşme çalışmaları arttıkça artık uzayda kendi çayımızı yetiştirip uzayın keyfini süreceğimiz günler de gelecektir.
Ay’da hayat var dedirten bu uzay ve çay araştırmamıza sonuna geldik. NASAÇAY araştırmaları hakkındaki bilgiler geldikçe sizlere aktaracağız.
Sofranızdan çay, yüzünüzden gülücük, uzayımızdan koloni, yerleşik gezegenlerimizden uydular eksik eksik olmasın.
Sevgi ile kalın…
Başlığın cevabı: Günde 4 çay X 30 = 120 çay 😀
Bu haberde sözde bilim yapılmıştır!

 

 

Latest posts by Şerif Çiçekdağ (see all)
Yaymak için Paylaş!

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu blogger.

🤔 Bir Cevap Yaz