Uzayda Çay İçmenin Faydaları – NASAÇay

Bir Ay’da kaç çay içilir? Peki uzayda çay içilir mi? Uydumuzun atmosferi olmadığı için bu iki sorunun aynı olduğunu söyleyebiliriz. Uzayda yerçekimi olmamasına rağmen, Ay’da var. Biliyorsunuz, Ay’a tırmanan ve zıplayan astronotların videolarını izlediniz. Ayda kaç çay içilir? Konumuz ay ve bir ayda tüketilen çayın sayısı ve içilebilirliği…

Ayda neden çay içilir?

Neden içecek bu kadar çok şey varken çay? Çünkü çay rahatlatıcı bir bitkidir. Bu konfor, uzayda ihtiyacınız olan en temel şey olacak.
Uzaydaki sinir stres geri teper! Diyelim ki uzay aracının bir vidası yerinden çıktı ve o anda sinirlenip uzay gemisine tekme atarsınız, araç bozulur, o zaman uzayda yalnız kalırsınız. Bir apartman dairesi gibi de değil, bir hafta sonra yardım anca gelebilir. Bir hafta, yalnızca hazır bir uzay aracı varsa geçerli süredir. Ateşlenmeye hazır bir uzay roketi için aylar gerekir. Yani en az 6 ay boyunca yeni bir uzay aracı inşa edilebilir. Havai fişek gibi anında uçmayan tonlarca sayfa testler yapılmalıdır. Şimdi sakinleşin ve ayağınızı yere koyun ve o panelden bir adım geri atın. Bu nedenle çay, uzayda ve özellikle Ay’da çok önemlidir.

Çayın birçok faydalı özelliği vardır.

sözdebilim.com

Uzayda içilen çayın faydaları

Çayın sayısız faydası vardır. Çay hayatınızı kurtaran bir bitkidir ve uzayda kullanılması tesadüf değildir. Tüm dünyada tüketilen bu bitki çiğneme dahil 12 farklı şekilde uzay personeli tarafından tüketilmelidir. Birkaç ilginç kullanımı şöyledir:

Çay bitkisi bir yorgan haline getirilir ve onu uzayda geceleri soğuktan korumak için kullanabilirsiniz.

Çay yaprakları, güneş ışınları ile uzayda mavi renge döner ve gece aydınlatması için kullanılır.

Çay havaya püskürtüldüğünde oksijen ile teması sonucu havayı temizler.

Çay tozları cildi bronzlaştırabilir.

İçtikten sonra kalan yapraklar, destek amaçlı tuvalet kağıdı hammaddesi olarak kullanılır.

Uzay aracında mangal kömürü olarak kullanılabilir. (önerilmez)

Beyni geliştirir ve olası uzaylı saldırılarına karşı uyanık kalmanıza yardımcı olur.

Uyumana yardımcı olur.

Çay strese iyi gelir

Kalp damar rahatsızlıklarını önler.

Nasa çay işletmeleri

Çay uzun süredir uzay malzemelerinde kullanıldığından, Nasa 1980-82 yıllarında çay üretimine başlamıştır. Daha sonra NASAÇAY adıyla piyasaya sürülen çaylar, yüksek kalitesinden dolayı piyasayı uzun süre altüst etti, ardından ABD hükümeti özel bir kararla NasaÇay üretimini yasakladı. Bazı kaynaklara göre tamamen kaldırıldı ve artık mevcut değil.

Çaycı Astronot

Orijinal adıyla Tea Maker Astronot. Astronotlar ve kozmonotlar üzerinde 2 yıl süren araştırmalar sonucunda çayın sudan daha çok tüketilen bir içecek olduğu kanıtlandı. Nasa, çalışanlarına çay üretmek için ilk kez 1985 yılında Çaycı Astronaut adlı bir personeli işe aldı. Tea Maker astronotları, özellikle 1988’den sonra dünya çapında diğer uzay keşiflerinde de aktif rol aldılar. Tea Maker astronot programı, 2018’deki yüksek maliyeti nedeniyle önce Japonya ve Amerika’da, sonra da diğer ülkelerde askıya alındı. Gerekçe olarak çaycı kazanı, ince bel cam bardağı ve kesme şekerin araçta çok fazla yer kapladığı oldu. Ayrıca istasyonun çay tozu ile kaplanması da başka sorunları beraberinde getirdi. Böylelikle proje sonlandırıldı.

Uzayda kaç çay içilebilir?

Cevap: Günde 4 çay X 30 = 120 çay 😀

Uzayda içilen çayın tadını bilemiyoruz ama anlaşılan denemeye değer görünüyor. Uzay çalışmalarının yanında keyifli bir çaya kimse hayır demez doğrusu. Hele uzay yorgunluğu söz konusu olunca çay harika olur. Yanında bir kutu da kurabiye hiç fena olmazdı. Uzayda kolonileşme çalışmaları arttıkça artık kendi çayımızı yetiştirip uzayın keyfini süreceğimiz günler de gelecektir. Ay’da hayat var dedirten bu uzay ve çay araştırmamızın sonuna geldik.

Sofranızdan çay, yüzünüzden gülücük, uzayımızdan koloni, yerleşik gezegenlerimizden uydular eksik eksik olmasın.
Sevgi ile kalın…

Bu haberde sözde bilim yapılmıştır!

Yorum yapın