En Büyük Sınır Nedir?

En Büyük Sınır Nedir? Dünyanın bir hızı var ve çok hızlı olmasına rağmen biz fark etmiyoruz. Gezegenin sırları bilimle aşılıyor her yeni gün.

 

En Büyük Sınır Nedir?

Bilim sırları çözdükçe aslında maddenin sınırlarını beliriliyor. Mesele güneş okyanusları ısıtıyor ve buharlaşıp yağmur olarak toprağa düşüyor. Tüm bu fen konuları sınırları belirlenmiş ve her zaman kanıtlanabilen şeylerdir. Böylece insan yaşamını şekillendiren fiziksel sınırları keşfediyoruz. Sınırsızlık ise bu sınırların olmadığını düşünmek. Sınır ve  Sınırsızlık üzerine bir yazı ile bakış açınız biraz değişebilir.
Yere dökülen su sınırsızca ilerler ama aynı zamanda ilerlediği kadar sınırlarını da çizer.

Bir Çemberin  Mi İçindeyiz?

Mesela okuma yetin veya dinleme kabiliyetin sayesinde, her gün sınırlarını genişletiyorsun. Ne kadar ilerlersen ilerle başka bir sınırın içinde kalacaksın. Sınır seni bir hava baloncuğu gibi sarar. Doğduğun andan çok önce bile bir sınır içindeydin. Genetik şifren bile bir sınırdır. Sana sonradan katılacak en üstün yeteneğin bile bir sınır çizer. Çünkü seviye seviye ilerlediğin her şey biraz daha genişlemiş başka bir çember sınırdır. Çapını değiştiriyorsun. Bir canlının kabuğunu değiştirmesine benzetebiliriz bu durumu.

Sınırsız Olabilir Miyiz?

Sınırların ötesinde yine sınır vardır. Sınırsızlığa bakış açınıza göre evet sınırsız olabilirsiniz. Çünkü son sınırınızı kabul etmeyiz zorlarsanız sınırınız değişir. İyi tarafından bakarsak,  son sınırınızdan daha  düşük bir sonuç elde ederseniz, sınır değişmiştir. İleriye doğru bir ilerleme varsa sınır gerçek anlamda aşılmış olur. Süreç devam ettiği sürece kendinize sınırsız demenizde sakınca yok. Sınır tanımaz birisinizdir artık… Tabi gerçekte hala adı konulmamış başka sınırlar içinde olduğunuzu da bilirisiniz.  Bir insanın en küçük yapı taşına inseniz de sınır vardır.  ancak uzay sınırız görünüyor. Çünkü baktığımızda bilim sınır bile koyamıyor. Sınırlarına ulaşana kadar uzay sınırsız olarak kalacaktır. Bir insanın dışından en uzak evrene gitsen de bu sınır hep vardır. Yaptığın ve yapacağın her şey sadece gidebildiğin kadardır. Sen bu hayatta sadece kendi sınırlarını aşabilirsin.

Sınırlar Seni Sinir Etmesin.

Bu kadar sınır içinde kendini hapsedilmiş gibi hissetmen normal. Sinirlen, kız ve sonunda rahatla. Teslim olma sadece kabul et sınırsız değilsin.  Artık sınırlarını anlayabildiğine göre sınırlarının içinde mutlu olabilirsin.

Sınırlar Değişiyor

Günlük işleri ele alırsak, önceki günden farklı olan şey sadece sınırlarını geliştirmiş olman.Her yeni gün yeni sınırlar doğar. Gelişen sınırlar aynı zamanda öncekine nazaran değişmiş sınırlardır.
Bir yıl önce ile kıyaslandığında sen aynı kişi değilsin artık. Bir yıllık bir sınır genişlemesi ile yola devam ediyorsun. Yaşadıkların ve isteklerin seni zorladı ve gelişmiş bir sürümün oluştu. Bu yeni senin aslında değişmiş başka bir sınır olduğunu biliyorsun.
 Sen öldükten sonra da sınırların genişlemeye devam edecek…
Sana ait  ne varsa sen değilsin belki ama senin sınırlarını tam olarak belirler. Bir okul yaptırdığında o okul senin bir yansıman ve senin sınırlarının yansıması. Sana ait bir şey o. Senin sınırlarını genişleten bir yapı. Sen sadece bedeninden ibaret değilsin. Başkalarının zihninde yarattığın her şey sensin! Böylece diğer insanlara söylediğin ve yaptığın iyi ve kötü her şey senin sınırlarını genişletmeye devam edecektir.
Örneğin; Atatürk ya da Hitler bugün yaşamıyor ama sınırları büyümeye devam ediyor
Yaptıklarınız iyi yada kötü olsun. Sınırlarınız daima genişler. Bu dünyada bir bitki gibi zihinlere tohumlar olarak ekilip yayılıyorsunuz.  Bazı bitkiler dünyanın sonuna kadar varlığını sürdürür. Siz de bilgi aktarıldığı sürece var olacaksınız.

Başkalarının Sınırlarına Dikkat!

Hayranı olduğunun müzik gurubu sadece sizi mutlu ediyor diye var. Üstünüzdeki tişörtten ceket armanıza kadar her yere yapıştırdığınız o algı var ya o sizin örtük sınırınızdır. Başka insanların hayatlarını ve zevklerini kendi sınırlarınıza katıyorsunuz. Eğelendiğiniz sürece başka insanların zevklerini taklit etmeniz de mümkün. Bir bakıma başkalarının zevkleri yine başkalarının sınırlarıdır. Sizin sınırlarınız sizin özel alanınızdır. Özel alanınız başka insanların zevkleri ile doldurmak yerine kendi keşiflerinizle ve başka zevklerden ilham alarak  ilerlemeniz de olası. Size ait olan sınırları kendi keyfinize göre sürün. Kendi çizdiğiniz sınırlara mutlaka sahip çıkın. Kendi hayatınızda siz en popüler insansınız. En büyük hayranınız ta kendinizdir. Kimse sizi kendiniz kadar anlayamaz veya sevemez. Kimse sizin sınırlarınızı sizin kadar iyi bilemeyecek. Sizi çorak bir dünyaya koysalar yeni bir dünya yaratırsınız. Çünkü insan kendini illa bir sınır içine bulur.

Diğer İnsanlarla Paylaştığınız Ortak Sınırlar

Aile ve arkadaşlarınız ile ortak sınırlar içinde olmanız gayet doğaldır.
Ama biz sizi onların peşinden gözü kapalı sürüklememeli. Onların sınırlarını aşmalarına destek olun onlarda size destek olur belki.  Onların siyasi dini vs görüşü olması normal olduğu kadar sizin hiç olmaması da normaldir. Sizin başkalarının idealleri ile harcayacak kadar vaktiniz yok, hiç olmadı  ve olmayabilir. İnsanları anlayın ve destek olun ama onların sınırlarına çok fazla zaman harcamayın. Siz bir düzine kalem içindeki en aykırı  en farklı renksiniz. Aynı olmayacaksınız ve asla aynı olmak zorunda değilsiniz. Siz özelsiniz. Siz ötekisiniz. Çünkü sizin farklı sınırlarınız var.

Özet

En Büyük Sınır Nedir? Sizsiniz! Sınırlarınızı önce iyi bilin. Onları kendi faydanıza kullanın. Aklınız ruhunuz ve Zekanız ve bedeniniz belki de bu sınırların içindedir. Aklınız ve düşünceleriniz yüksek bir uyumla sınırlar içinde yüzmenizi sağlarken, yeni sınırları keşfederek ve başta kendinizi ve sonra etrafınızdaki insanları bu sınırlarla mutlu edebilirsiniz. Tek başına mutlu olmayı başarmış olabilirsin bu güzel bir şey ve daha güzeli geliyor:
Birlikte mutlu olmak… Her nerede olursan ol sınırlarını bil ve içinde mutlu ol.
Sınırlarla sınırsız yaşa…

Şerif Çiçekdağ

Yazar