En Büyük Sınır Nedir?

 Sınır nedir? Bir şeyin yayılabileceği veya genişleyebileceği son çizgi veya uç. TDK

Sınır yeni bir ad koymaktır. Bir şey değişince eskisinin gelişmişi olur. bu gelişim yeni bir seviyedir ve yeni bir isim gerekir. Özü aynı ama özellikleri farklıdır artık. Güneş okyanusları ısıtıyor ve su buharlaşıp atmosfere yükseliyor sonra buhar soğuyunca tekrar su damlacıkları haline geliyor. Biz de buna yağmur diyoruz. Bilim sırları çözerken aslında maddenin sınırlarını belirler. Çözülen her sır bilgi olarak kütüphanede yerini alıyor. Tüm bu bilim konuları sınırlıdır ve her zaman kanıtlanmıştır. Böylece insan hayatını şekillendiren fiziksel sınırları keşfeder. Sınırsız, sınır olmadığını düşünmektir. Sınır ve Sınırsızlık üzerine bir makale ile bakış açınız biraz değişebilir.

Yere dökülen su sınırsızca ilerler ve ilerlediği ölçüde yeni sınırlarını çizer.

Bir çemberin içinde miyiz?

Örneğin, okuma yeteneğiniz veya dinleme yeteneğiniz sayesinde sınırlarınızı her gün genişletiyorsunuz. Ne kadar ilerlersen ilerle başka bir sınırın içinde kalacaksın. Sınır sizi bir hava kabarcığı gibi sarar. Doğduğun andan bile önce bir sınır içindeydin. Genetik şifren bile bir sınırdır. Yeni en iyi yeteneğiniz bile bir çizgi çekiyor. Çünkü seviye seviye ilerlediğiniz her şey, biraz daha geniş olan başka bir daire sınırıdır. Çapı değiştirirsiniz. Bu durumu, kabuğunu değiştiren bir canlıya benzetebiliriz. Örneğin bir kaplumbağa.

Sınırsız olabilir miyiz?

Sınırların ötesinde başka sınırlar da var. Sınırsızlık konusundaki bakış açınıza bağlı olarak sınırsız olabilirsiniz. Çünkü bizi nihai limitinizi kabul etmemeye zorlarsanız, limitiniz değişecektir. İşin iyi tarafı, son sınırdan daha düşük bir sonuç alırsanız, sınır değişmiştir. İleriye yönelik ilerleme gerçek anlamda sınırlıdır. Süreç devam ettiği sürece kendinize sınırsız demekte sorun yok. Sınır tanımaz birisinizdir artık…

Tabi gerçekte hala adı konulmamış başka sınırlar içinde olduğunuzu da bilirsiniz.  Bir insanın en küçük yapı taşına inseniz de sınır vardır.  ancak uzay sınırsız görünüyor. Çünkü baktığımızda bilim sınır bile koyamıyor. Sınırlarına ulaşana kadar uzay sınırsız olarak kalacaktır. Bir insanın dışından en uzak evrene gitsen de bu sınır hep vardır. Yaptığın ve yapacağın her şey sadece gidebildiğin kadardır. Sen bu hayatta sadece kendi sınırlarını aşabilirsin.

Sınırlar sizi sinir etmesin

Bu sınır içinde kendinizi hapsolmuş hissetmeniz normaldir. Sinirlen kızım ve sonunda rahatla. Teslim olma, sadece sınırsız olmadığını kabul et. Artık sınırlarınızı anladığınıza göre, sınırlarınız dahilinde mutlu olabilirsiniz.

Sınırlar değişiyor

Bir yıl öncesine kıyasla artık aynı kişi değilsiniz. Bir yıllık bir sınır genişlemesi ile yola devam ediyorsun. Yaşadıkların ve isteklerin seni zorladı ve gelişmiş bir sürümün oluştu. Siz öldükten sonra sınırlarınız genişlemeye devam edecek. Sen sadece vücut değilsin. Başkalarının kafasında yarattığınız her şey sizsiniz! Yani diğer insanlara söylediğiniz, davrandığınız ve yaptığınız her şey. İyi ve kötü şeyler sınırlarını genişletmeye devam edecek. Bazı bitkiler dünyanın sonuna kadar hayatta kalır. Bilgi aktarıldığı sürece siz de var olacaksınız.

Yaptıklarınızla, tohum gibi zihinlere ekilirsiniz ve yayılırsınız.

Başkalarının sınırlarına dikkat edin

Hayranı olduğunuz grup sizi mutlu ettiği için var. Üstünüzdeki tişörtten ceket armanıza kadar her yere yapıştırdığınız o algı var ya o sizin örtük sınırınızdır. Başkalarının hayatlarını ve zevklerini sınırlarınıza eklersiniz. Siz eğlendiğiniz sürece başkalarının zevklerini taklit etmeniz de mümkün. Bir bakıma, başkalarının zevkleri hala diğerlerinin sınırlarıdır. Sizin sınırlarınız sizin özel alanınızdır. Özel alanınızı başkalarının zevkleriyle doldurmak yerine, kendi keşiflerinizle ve diğer zevklerden ilham alarak ilerlemeniz de mümkün. Size ait olan sınırları kendi keyfinize göre yaşayın. Kendi çizdiğiniz sınırlara sahip çıkın. Kendi hayatınızda siz en popüler insansınız. En büyük hayranınız kendinizsiniz. Kimse seni senin kadar anlamıyor ya da sevmiyor. Sınırlarınızı sizin kadar kimse bilmeyecek. Sizi çorak bir gezegene koyarlarsa, yeni bir dünya yaratırsınız. Çünkü insan mutlaka kendini bir sınırda bulur.

Başkalarıyla paylaştığımız sınırlar

Aileniz ve arkadaşlarınızla ortak sınırlar içinde olmanız doğaldır. Ama körü körüne peşlerinden sürüklememeliyiz. Sınırlarını aşmalarına veya bizi desteklemeleri için onlara destek olabiliriz. Başkalarının idealleriyle ömür geçirmek için yeterli zamanınız yok. İnsanları anlayın ve destekleyin, ancak sınırları üzerinde çok fazla zaman harcamayın. Bir düzine kalemin en ve farklı rengisiniz. Aynı olmayacaksın ve asla aynı olmak zorunda değilsin. Sen Özelsin. Sen ötekisin.

Özet

En Büyük Sınır Nedir? Sizsiniz!  Önce sınırlarınızı bilin. Onları kendi faydanıza kullanın. Zihniniz, ruhunuz, zekanız ve bedeniniz bu sınırlar içinde. Zihniniz ve düşünceleriniz yüksek bir uyumla sınırlar içinde yüzmesine izin verdiği için, yeni sınırlar keşfedebilir ve bu sınırlarla kendinizi ve ardından çevrenizdeki insanları memnun edebilirsiniz. Tek başına mutlu olmayı başarmış olabilirsin, bu güzel bir şey ve kulağa güzel geliyor: Birlikte mutlu olmak daha güzeldir. Sınırsız yaşa…

Yorum yapın