En Büyük Sınır Nedir?

En büyük sınır nedir?

En büyük sınır nedir!
En büyük sınır nedir!
Yere dökülen su sınırsızca ilerler ama aynı zamanda ilerlediği kadar sınırlarını da çizer.
Sınırsızlık üzerine bir yazıya hoş geldiniz. Bu yazıdan sonra bakış açınız biraz değişebilir. (az önceki cümle algınızı biraz toparlar umarım 🙂
  Bu bir keşif yolculuğu. Lütfen yazılanlar üzerine düşün. Okuduğun her şeyi anladığını sanma! Düşününce, anladığını sandığın şeye daha fazlanı katabilirsin. Bu her zaman böyle olmuştur. Başlıyoruz…

Bir çemberin içindesin.

 Okuma yetin veya dinleme kabiliyetin sayesinde, her gün sınırlarını genişletiyorsun. Ne kadar ilerler isen ilerle başka bir sınırın içinde olacaksın. Sınır seni bir hava baloncuğu gibi sarar. Doğduğun andan çok önce bir sınır içindeydin. Genetik şifren bile bir sınırdır. Sana sonradan katılacak en üstün yeteneğin bile bir sınır çizer.

 Sınırsız değilsin.

Sınırların ötesinde yine sınır vardır.  Bir insan en küçük yapı taşına insen de. Bir insanın dışından en uzak evrene gitsen de bu hep vardır. Yaptığın ve yapacağın her şey sadece gidebildiğin kadardır. Sen bu hayatta sadece kendi sınırlarını aşabilirsin. Başkaları ile yarışarak kendini komik durumu düşürme sakın!

Sınırlar seni sinir etmesin.

Bu kadar sınır içinde kendini hapsedilmiş gibi hissetmen normal. Sinirlen, kız ve sonunda rahatla. Teslim olma sadece kabul et. Kabul etmek erdemdir. Seni daha iyi bir insan yapar. Artık sınırlarını anlayabildiğine göre sınırlar içinde mutlu olmanın yollarını arayabilirsin. İyi yolculuklar.

Sınırlar değişiyor

Günlük yaptığın işleri ele alırsak, önceki gününde farklı olan şey sınırlarını geliştirmiş olmandır. Gelişen sınırlar aynı zamanda öncekine nazaran değişmiş sınırlardır.
Bir yıl önce ile kıyaslandığında sen aynı kişi değilsin ki. Bir yıllık bir sınır genişlemesi ile yola devam ediyorsun.
 Sen öldükten sonra da sınırların genişlemeye devam edecek. Sana ait  ne varsa sen değilsin belki ama senin sınırlarını tam olarak belirler. Sen sadece bedeninden ibaret değilsin. Başkalarının zihninde yarattığın her şey sensin!
Örneğin Atatürk yada Hitler bugün yaşamıyor ama sınırları büyümeye devam ediyor. 
Yaptıklarınız iyi yada kötü olsun. Sınırlarınız daima genişler. Bu dünyada bir bitki gibi zihinlere tohumlar olarak ekilip yayılıyorsunuz.  Bitkiler dünyanın sonuna kadar varlığını sürdürür. Siz de bilgi aktarıldığı sürece var olacaksınız. Ama sonsuz evrende asla tamamen yok olmayacaksınız.

Başkalarının sınırlarına haps olmayın sakın!

Hayranı olduğunun müzik gurubu sizi mutlu ediyor diye var. Üstünüzdeki tişörtten ceket armanıza kadar her yere yapıştırdığınız o algı var ya o sizin örtük sınırınızdır. Başka insanların hayatlarını ve zevklerini kendi sınırlarınıza katmayın. Sizin sınırlarınız sizin özel alanınızdır. Özel alanınız başka insanların zevkleri ile kirletilmemelidir. Size ait olan sınırları kendi keyfinize göre sürün. Kendi çizdiğiniz sınırlara sahip çıkın. Kendi hayatınızda siz en popüler insansınız. En büyük hayranınız kendinizdir. Kimse sizi sizin kadar anlayamaz ve sevemez. Kimse sizin sınırlarınızı sizin kadar iyi bilemeyecek. Sizi çorak bir dünyaya koysalar yeni bir dünya yaratırsınız. Çünkü sen insansın.

Diğer insanlarla paylaştığınız ortak sınırlar

Diğer insanlar: aile ve arkadaşlarınız ile ortak sınırlar içinde olmanız gayet doğaldır.
Ama biz sizi onların peşinden gözü kapalı sürüklememeli.  Onların siyasi dini vs görüşü olması normal olduğu kadar sizin olmaması da normaldir. Sizin başkalarının idealleri ile harcayacak kadar vaktiniz yok ve hiç olmadı olmayacak. İnsanları anlayın ve destek olun ama onların sınırlarına tapmayın. Siz bir düzine kalem içindeki en aykırı  en farklı renksiniz. Aynı olmayacaksınız ve asla aynı olmak zorunda değilsiniz. Siz özelsiniz. Siz ötekisiniz. Çünkü sizin farklı sınırlarınız var.

Özet

Sınırlarınızı önce iyi bilin. Onları kendi hayrınıza kullanın. Aklınız ve eliniz ve ruhunuz hatta her şeyiniz sınırların içindedir. Ruhunuz ve aklınız yüksek bir uyumla sınırlarınız içinde yüzmenizi sağlarken, bu sınırları keşfederek ve başta kendinizi ve sonra etrafınızdaki insanları mutlu edebilirsiniz. Tek başına mutlu olmayı başarmış olabilirsin bu güzel bir şey ve daha güzeli geliyor:
Birlikte mutlu olmak…
 Her nerede olursan ol sınırlarını bil ve içinde mutlu ol.
Sınırlarla sınırsız yaşa…

serifcicekdag

Halkla ilişkiler mezunu. Reklam oyuncusu. Amatör seslendirmen. Blogger ve uygulama geliştiricisi. Neşeli eğlenceli özgür ve biraz asi kişi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir