Etkili İletişim Bilgisi

Yaşı ve eğitimi ne olursa olsun pek çok kişiden adını sürekli duyduğumuz iletişim denen şey gerçekte nedir? Bu yazıda işe yarar ve etkili iletişim bilgisi ele alınıyor.

Türk Dil Kurumu bu şekilde açıklıyor:

  1. isim: Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılması, bildirişim, haberleşme, komünikasyon.
  1. isim: teknik : Telefon, telgraf, televizyon, radyo vb. araçlardan yararlanarak yürütülen bilgi alışverişi, bildirişim, haberleşme, muhabere, komünikasyon.

Aslında günümüzde birbirimizle fiziksel olarak kurduğumuz iletişimin yerini daha çok dijital iletişim aldı. Mart 2020’de ülkemizi de etkisi altına alan pandemi sebebiyle bu zamana kadar olmadığı kadar online iletişim çağına geçtik.

İnsanlar evlerinde izole olmayı seçti ve sevdikleriyle dijital yollardan iletişim kurdu, işini, alışverişini, eğitimini, sporunu, kültürel faaliyetlerini hep dijital kanallar üzerinden yaptı.

Ama gelin biz bu süreçten önceki zamanlara bakalım. Her ne kadar teknolojinin imkanları ile dijital ortamda yapılamayacak şeyler iyice azalmış olsa da insan sosyal bir canlıdır.

İletişim önemi

En bilindik Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi piramidinde, biyolojik ve güvenlik ihtiyaçlarının hemen sonrasında sosyalleşme ihtiyacı vardır.

İnsan doğar, önce bazı sesler çıkarır sonra onları anlamlı kelimelere dönüştürür. Sürekli duyar, taklit eder ve gözlemler. Bir bebek ilk kez gördüğü insanın yüzünü hafızasına yerleştirmek için ona bakarken tüm dikkatini toplar. Bir insanın ailesinden sonra ilk sosyalleştiği yer okul ortamıdır. Burada da görünüşü kendine benzeyen ve kendisi gibi dünyaya hayretle bakan minik insanları görür, onlarla kimi zaman tatlılıkla kimi zaman şiddet yoluyla anlaşmaya çalışır. Zaman içinde biraz öğrenme biraz da deneme yanılma yoluyla bir iletişim şekli oluşturmaya başlar.

İletişimin ögeleri

İletişimde en önemli enstrümanlar; kelimeler, ses tonu ve beden dilidir. Aslında aklımızdan geçen düşüncelerin anlamlı hale gelmesini kelimeler sağlar ancak her zaman söylediğimiz kelimelerden çok sesimizin tonu ve beden dilimiz söylediklerimizi karşımızdaki kişinin farklı anlamasına sebep olur.

Öyle ki kullandığımız kelimelerin iletişimdeki yeri sadece % 7 iken, ses tonumuz %38, beden dilimiz ise %55 önem taşımaktadır.

‘’Ne söylediğimiz değil, nasıl söylediğimiz önemlidir’’ J.Tschohl

Beden dili ve mimikler

Kullandığımız kelimelerden çok daha önemli olan, konuşurken beden dilimizin ve mimiklerimizin nasıl olduğudur.

Örneğin; söylemek istediğiniz şey sakince söylenebilecek bir şey iken onu yüksek bir ses tonu ve çatık kaşlarla söylerseniz, karşı taraf bunu agresif bir tavır olarak algılayıp savunmaya ya da karşı saldırıya geçebilecektir. Ya da tam tersi, söylediğiniz şey bir itiraz içeriyor bile olsa bunu sakin bir tavırla söylediğinizde karşınızdaki insan sizi anlamak için ekstra çaba gösterecektir.  Bu tarz bir iletişim şeklinde itirazınızı karşılayan kişi itirazda bulunan kişiye karşı daha anlayışlı ve çözüm odaklı yaklaşacaktır.

Bunu yoğun olarak kullandığımız Whatsapp yazışmaları için de düşünebilirsiniz. Eğer konuşmanızı güler yüz ve sevgi ifadesi içeren bir emoji ile desteklemezseniz söylemek istediğiniz şey agresif ve çatışmaya yönlendirici bir şekilde anlaşılabilir. Yazılı iletişimde büyük harf kullanmak bağırmak ve tehditkar bir anlama gelir. Bu yüzden bunları yapmaktan olabildiğince kaçınmak olası iletişim kazalarının önüne geçecektir.

Yazılı iletişim, yüz yüze iletişime oranla çok daha zor ve emek isteyen bir iletişim şeklidir. Dilerseniz ilgili bir konuya, Kelimelerin niyetsel kökeni konusuna bir göz atabilirsiniz.

Dinleme

Aslında iletişim denince insanın aklına ‘’konuşmak’’ geliyor ama aslında ‘’dinlemek’’ de iletişimde son derece büyük öneme sahip bir eylemdir. Ancak herhalde insan olmanın doğası gereği ancak söz sırasının bize gelmesini beklerken dinleyebiliyoruz karşımızdaki kişiyi. Oysa gerçek anlamda bir dinleme gerçekleşmesi için etkin bir dinleme yapmamız gerekiyor. Yani tüm dikkatimizi vererek dinlemek ve dinlediğimizi karşı tarafa hissettirebilmek için beden dilimizi de doğru kullanmak iletişimde çok büyük fark yaratıyor. İyi bir dinleyici, karşısındaki insana kendisini özel ve değerli hissettirebildiğinden çoğu zaman daha rahat iletişim kuruyor.

Hitap

Dinlemek kadar özel hissettiren bir diğer yöntem de iletişimde olduğunuz kişinin ismini öğrenmek, akılda tutmak ve kullanmak. Bu küçük detay, yeni tanıştığınız insanların sizin hakkınızdaki ilk izlenimini olumlu yönde etkileyecek harika bir yöntemdir. Aynı zamanda çağrı merkezi, restoran, mağaza vs. gibi hizmet sektörü çalışanlarına isimleri ile hitap ettiğiniz zaman işlerine motive olmalarını ve size daha istekli hizmet vermesini sağlayabilirsiniz. Çünkü insanlar yok sayılmaktan, önemsiz bir canlı gibi muamele görmekten dolayı üzüntü duyarlar. Onlara isimleri ile hitap ettiğinizde, bunu duyuyor olmaktan dolayı mutlu olurken aynı zamanda isimlerini unutmadığınız için kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaksınız.

İnsana kendi ismi -hangi dilde olursa olsun-duyduğu en hoş tını gibi gelir.” Dale Carnegei

Empati

Sürekli duyduğumuz ‘’empati’’ kelimesi tüm ikili ilişkilerde son derece büyük öneme sahiptir. Çünkü hemen herkes anlaşılamamaktan şikayet eder. Konuştuğunuz pek çok kişinin; kendi işinin ne kadar zor olduğunu, kendi sorunlarının ne kadar büyük olduğunu söylediğine denk gelmişsinizdir mutlaka. İşte bunların sebebi kimsenin olaylara kendi gözleri ile bakmadığını düşünmeleridir.

Türk Dil Kurumu empati kelimesini ‘duygudaşlık’ olarak açıklar. Yani özetle bir insana empati kurabilmek için onunla aynı duyguları hissediyor olmak gerekir. Bunun için yapılacak en basit şey; ‘’ben olsaydım nasıl hissederdim, ben olsaydım nasıl davranırdım’’ şeklinde bir soru sormaktır.

Bu sorular gündelik hayatımızda pek çok insanı anlamamızı, dolayısıyla da çatışma yaşanabilecek diyalogların önüne geçmeyi kolaylaştıracak niteliktedir.

Özlem Arıcı

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir