Evde Hayvan Beslemenin Faydaları – 12 Madde

Evde hayvan beslemenin faydaları saymakla bitmez. İnsanlığın gelişiminde bile hayvanları evcilleştirmenin katkısı büyüktür. Çünkü insanlar ve hayvanlar binlerce yıldır bir arada yaşıyorlar. Yaşadığımız yeri bir hayvanla paylaşmanın bedensel ve ruhsal sayısız faydası vardır. Özellikle köpeklerin kalp hastalıkları riskini düşürdüğü, kedilerin astım hastalığına iyi geldiği söylenir. Tabi ki bu minik dostlarımızın hayatımıza kattıkları arasında bunlardan çok daha fazlası var.  Peki, evde hayvan beslemek bize ne sağlar, hayvanların bedenimize ve ruhumuza ne gibi faydaları vardır?

Evde hayvan beslemenin 12 faydası

Bilimsel kanıtlar gösteriyor ki:

 1. Hayvanlarla zaman geçirmek, Dopamin ve Serotonin hormonları salgılanmasını sağlayarak, mutluluk seviyesini arttırır. 
 2. Hayvanlar, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon kaynaklı pek çok hastalığa karşı vücut direncini arttırır. 
 3. Bir kedi ya da köpeği sevmenin stres azaltıcı, rahatlatıcı etkisi vardır. Hayvanların bu yönü birçok terapist tarafından da kullanılmaktadır. 
 4. Hayvan besleyen insanlar, diğerlerine oranla depresyona daha az yatkınlık gösterirler.  
 5. Bazı araştırmalar, hayvanlarla vakit geçiren insanların tansiyon seviyesini, ilaçlara göre daha iyi kontrol altında tuttuğunu göstermiştir. 
 6. Evcil hayvan sahibi olan insanların zararlı kolesterol seviyeleri daha düşüktür, bu da kalp hastalıklarına yakalanma ihtimallerini düşürmeye yarar. 
 7. Kalp krizi geçiren bir kişinin hayvanlarla yakın ilişki halinde olması daha hızlı iyileşmesine fayda sağlar. 
 8. Evcil hayvan sahibi 65 yaş ve üzeri insanlar, hayvan beslemeyen yaşıtlarına göre daha az doktora gitme ihtiyacı duyarlar. 
 9. Yoğun ve stresli geçen bir günün sonunda eve döndüğümüzde karşılıksız sevgi ve heyecanla bizi kapıda karşılayan bu sevimli dostlar, kendimizi daha neşeli ve daha sevgi dolu hissetmemizi sağlar. 
 10. Evcil hayvanlar, aile bireylerinin birlikte aktivite yapmasına sebep olacağından, aile bağlarını güçlenmesine de fayda sağlar. 
 11. Bir evcil hayvan sahibi olan kişi özellikle yalnız yaşayan bir birey ise, hayvanının bakım ve ihtiyaçlarını sağlarken kendi hayatının da belli bir rutinle devam etmesini sağlamış olur. 
 12. Tabi ki tüm bunlar yetişkin insanlar üzerindeki faydaları ancak evcil hayvanların çocukların gelişimi ve sağlığı üzerinde de çok sayıda olumlu etkisi bulunmaktadır. 

Evde hayvan bakmanın çocuklara 8 faydası

 1. Yapılan bazı araştırmalar, çocukların evcil hayvanlarla birlikte büyümesinin, çocukların sosyalleşmesini hızlandırırken, öğrenme ve dil becerisinin de artmasını sağladığını göstermektedir. 
 2. Ebeveynleri tarafından evdeki evcil hayvanın bakımı ve beslenmesi konusunda görevlendirilen çocukların sorumluluk bilinci diğer yaşıtlarına göre daha yüksek olacaktır. Bu sorumluluğu kazandırmak isteyen ailelerin çocuğa verdikleri bu görevi takip etmesi de son derece önemlidir. 
 3. Kedi, köpek gibi tüylü hayvanlarla büyüyen çocuklar, alerji ve astım gibi hastalıklara sebep olan patojenlere karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemi geliştirirler. 
 4. Evcil hayvanlarla birlikte büyüyen çocuklar, evcil hayvanlarında gözlemledikleri;  beslenme, hastalık, ölüm vs gibi yaşamsal kavramları daha kolay öğrenebilir, yaşam ve yaşam döngüsü hakkında bilgi sahibi olurlar. 
 5. Evcil hayvanlar, çocukların daha paylaşımcı ve yardımsever olmasını sağlar. 
 6. Bir hayvana karşı sevgi besleyen çocuk, çevre ve hayvan bilinci kazanır, başka canlılar için bir şeyler yapmanın sorumluluğunu erken yaşlarda anlar ve duyarlı bir birey olarak yetişir. 
 7. Çocuklar çoğunlukla kendi istek ve ihtiyaçlarını her şeyin üzerinde görmeye müsaittir. Bir hayvanla yapacağı paylaşımlar, çocuğun empati duygusunu geliştirir, başka canlıların da varlığına ve ihtiyaçlarına önem vermesi gerektiğini öğretir. 
 8. Uzmanlar, bir evcil hayvanla birlikte büyüyen çocukların, özgüveninin yüksek olduğuna dikkat çekiyor. 

Bu kadar çok faydası olan dünya tatlısı minik dostlarımızın, üstelik de bütün bunları yaparken bizden tek istediği şey, güvenli ve sevgi dolu bir yuvadır. 

Lütfen eğer bir hayvanla yaşıyorsanız, onu terk etmeyin. 

Ve eğer bir hayvanla yaşamaya karar verdiyseniz, gidip bir Pet shop ya da hayvan çiftliğinden para karşılığında satın almak yerine sokaktan, ormandan ya da barınaktan sahiplenmeye çalışın. 

Bir hayvanla yaşamanın güzellikleri yanında, bazı zorlukları da var elbette, bunları iyice araştırmadan ve kararınızdan emin olmadan harekete geçmeyin. Sonuçta her ne kadar sahiplenmek desek de bir canlıdan sözediyoruz. Dolayısıyla buna ‘’kedi ya da köpek evlat edinmek’’ demek bence daha doğru.

Eğer henüz yoksa ve bir köpeği evlat edinmeyi düşünüyorsanız, şu yazıma göz atabilirsiniz. Evde köpek bakanlar dikkat!

Özlem Arıcı

Kaynak : amamlayicisaglikmapfresagligabiradimdamladanismanliksozcu

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir