Üzücü Haber İzlemek Kanseri Artırabilir mi?

Konumuz iç karartan haberleri izlemek kanseri artırır mı? *Tahminlere göre son 10 yılda haberleri sürekli izleyenler, izlemeyenlere göre 8 kat daha fazla kanser olmuş olabilir. Haberciler bu konuda neler yapmalı? Az Sonra…

Haber izlemek kanseri nasıl tetikler?

**Marsuan Estimation Company‘nin kanser tahmin sonucuna göre; insanlar gıdalardaki kansere göre 8 kat daha fazla psikolojiden kaynaklı kansere yakalandı. Kanser vakalarında artışa neden olan “Ertesi yarın stresi” olarak adlandırılan “Günlük acı verici haber izleme durumuna” işaret ediyor.

Bu vakaların başında “baba evin reisi” algısı ile yaşayan aileler yer alıyor. Çünkü haberleri daha çok babalar izlemektedir. Negatif stresin, aile içi ataerkil baskı sebebiyle kanseri tetiklediği ve doğurduğu düşünülmektedir.

Haberciler Neler Yapmalı? Bir yere ayrılmayın…

Haberleri izlemeyi seviyoruz ama bu daha çok izlendiği gerekçesiyle kara haberleri öne çıkarmayı haklı göstermez. Haberin iyi etkisini öne çıkarıp izleyenlere bir nefes aldırmak da gerek. Bunu minik bir mola gibi düşünün. Reklam arası değil hayır. Haber izlemek stres yarattığı anlarda izleyiciye (deprem felaketi, orman yangınında veya başka felaket haberinde) bir umut ışığı gerekiyor.

Hepimiz tüm felaket haberlerini izlerken yoğun bir üzüntü ve çaresizlik içinde dakikalarca hatta saatlerce baskı hissediyoruz. Tam o anda bir minik olumlu haber içimize su serper. Bunun farkında olmasak da ihtiyacımız var.

Sevgili haberciler lütfen art arda üç kötü haber yayınlamayın araya bir iyi, olumlu, umut veren bir haber ekleyin. Sürekli kötü haber izlememek için artık TV izlemeyi bırakanlar var. Onlar için, kendiniz için ve herkes için pozitif haberleri dengeli bir şekilde yayınlayın.

Sürekli siyasilerin atışmasını veya dedikodu haberleri ile gündemi doldurmayın. Dünyada çok güzel şeyler oluyor onları bulun ve biz izleyenleri mutlu edin.

İki kara haberden sonra bir iyi-umutlu-güzel haber yapın.

Çözüm Nedir? Hemen şimdi…

Ailede bir yuvarlak masa kurmak ve her üyeye eşit konuşma fırsatı sağlamak gerekir. Bu yuvarlak masa komitesi (aile fertleri), sunulan fırsatların adil bir şekilde kullanıldığını da takip etmelidir. Bir fert denetleme işini takip etsin.

Sonuç olarak aileyle televizyon izlemek insanları strese sokabilir. Anne ve babanın kanalını zorla izlemek de stresli olabilir. Bu stresler zamanla kanseri tetikler.

TV İzlerken Strese Dikkat!

Stresin etkilediği bir diğer konu da kötü haberi izlemektir. İstemediğiniz ya da izlerken üzüldüğünüz her haber, farkında olmadan bilinçaltına bir mesaj gönderir. İlk mesaja yeni mesajlar eklenir ve toplanan bu mesajlar zamanla bilinçaltında bir fikir oluşturur ve bu fikir stresin etkisi ile katlanarak devam eder. Artan karamsarlık ile vücudunuzu da etkiler.

Organlar, uzun süre yoğun strese dayanacak şekilde programlanmamıştır.

sözdebilim.com

Kanser, işte bu çaresiz olduğunuz anda devreye giriyor. Zamanla ve hızla hücre istilası başlar, sonra bu durum organlarda bir kitle oluşturur. Kitle haline gelen kanser hücreleri seslerini daha çok duyuruyor. Tabi kanserli kişinin yaşam kalitesi de düşüyor ve tedavi olmayı ihmal ederse sorun daha da büyüyecektir. Aman dikkat!

Ek olarak bilmenizde yarar olan yazıları paylaşalım. ilki Ntv sitesinde kaleme alınan, Günde 2 saat televizyon izlemek kanser riskini artırıyor adlı yazı. Şimdi de bizim hazırladığımız ilgili konuları paylaşalım. Her şeyin fazlası zararlıdır ve özellikle televizyon izlemenin zararları nelerdir konuları inceleyin. Son olarak yüksek moral kansere çare olur mu bir değerlendirin. Sağlık ve umut ile kalın.

Tekrar görüşüne dek en güzel geceler en güzel günler sizlerin olsun.

Her nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsa…

Esen kalın.

* Bu haberde sözde bilim yapılmıştır!

** Marsuan Estimation Company : Hayal ürünü.

Yorum yapın