Hakkında

SözdeBilim Hakkında

Amacımız:

Biz bu projede sözdebilimin, bilimle çatıştığı kadar bilime yön veren yanlarını da ele alacağız.  Amacımız bilimsel bilgiye doğru yolculuk yapmak. Yoldaşımız ise sözdebilim olacak. İki ezeli rakibin macerasını aynı sayfada ele alıp bilgiye bakış açımızı genişletmek istiyoruz. Bize katıldığınız için teşekkür ederiz.

 

Bilim Nedir?

Yıllar süren araştırmalar sonucu bilimsel veriler elde edilir. Bilimsel bilgi, bilinen şeyler demektir özetle. Bilimsel verileri herkes elde edebilir. Günümüzde bilim kurum ve kuruluşları tarafından üretilen bilim daha güvenilir ve daha çok kabul görmektedir. Bilim otoriteleri özetle: araştırma enstitüleri ve üniversiteleri ya da sivil toplum kuruluşları sayabilir.

Sözdebilim nedir?

Bilim hep yetkin insanlar tarafından ele alınmadı. Bilimin merdiven altına inersek orada sözdebilim ile karşılaşırız. SözdeBilim hakkında ilginç bilgiler sizi bekliyor… SözdeBilim nedir?

İhtiyaçlar uğruna bilimsel verilerin iyi ya da kötü biçimde kullanılmasına kısaca sözdebilim diyebiliriz. Sözdebilim tamamen yanlış değildir. Tamamen doğru da diyemeyiz. Kanıtlanana dek bilim bile sözdebilim sayılır. Asıl mesele de tam olarak budur çünkü sözdebilimin aksine bilim kesinlik üzerine kuruludur. Ayılar uçamaz. Bilime giden yolda sözdebilim bir araç olarak kullanılabilir. Şapkadan tavşan çıkarmaya niyetimiz yok, biz sadece sözdebilimin değerini göstermek istiyoruz.

 

Sözdebilim Örnekleri

Bazı sözdebilim örneklerine odaklanırsak, Astroloji en başta gelir. Alternatif Tıp (Taşlarla, otlarla, enerjiyle tedavi vs…) hatta Kansere iyi gelen şeyler. Ufolar – dünya dışı varlıklar. Burçlar ve fallar. Bunlarla sınırlı da değildir. Üretilmeye ve çalıştırılmaya devam eden bir sistemdir. Bizim ayrıca yeni ürettiğimiz sözdebilim örnekleri için buraya tıklayınız. Bilime yön veren sözdebilim işe yarayabilir düşüncesini savunuyoruz. Bilimin ışığında olmak koşulu ile. Toplumlar ve değerlerine saygı göstermek de ikinci koşulumuz.

 

Sözdebilim hakında baz kaynaklar:

Derin araştırma için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz:

siirt.edu.tr/Sözdebilim
eksisozluk.com/sozde-bilim