Hakkında

Amacımız

SözdeBilim web sitesinin amacı, eğlenceli ve faydalı yazılar sunmaktır.

Tecrübe

Deney ve gözlem neden gereklidir? Çünkü deney yapmak, bireyin yeni bir bilgiyi kişisel olarak deneyimlemesi anlamına gelir. Ve hatalarına bizzat şahit olur ve onlardan ders alır.

Bakış açımızı geniş tutuyor ve sürekli fikirlerin sınırlarını zorluyoruz. Bakın sınırlar hakkında ne dedik? Bilinen şeyleri olduğu gibi kopyalamayız. Başka bir deyişle, birisi bize tarihi veya bilimsel bir bilgi sunduğu anda, duyduklarımızı hemen kabul etmiyoruz. Mümkün olduğu kadar bilineni yeniden icat ediyormuş gibi düşünüyoruz. Tecrübe ile bilgiyi kabul ederiz. Bilmediğimiz bir şeyi kabul etmek zorunda değiliz. Bunu ön bilgi olarak alabiliriz. Çünkü hiç yoktan iyidir. Ön bilgi, hiç bilgi olmamasından iyidir.

Yanlış bilgi bile doğru yolda işimizi kolaylaştırır.

sozdebilim.com

Bilgileri sanal gerçeklikte hissetmeden ve deneyimlemeden tüketmek yeterince keyifli olmayacaktır. İlim dedikodu ile yayılmasın, tecrübe ile algılansın, gönüllere girsin, gözler görsün, kulaklar işitsin, eller dokunsun, kısacası derinden ve önden tadılsın, bizzat şahit olunsun…

Gerçek, deneyim olmadan tam olarak öğrenilemez!

sozdebilim.com

Farkındalık

Sana yardım etmenin başka bir yolunu bulduk. Kısacası, olaylara farklı bakmaya devam etmekle ilgilidir. Çünkü her gün hemen herkes her şeye sorgusuz sualsiz inanır ve her şeyi olduğu gibi kabul eder. Bu bizim için yeterli değil. Çünkü kör bir noktaya dalmak kesinlikle sorunlara yol açacaktır. Ancak, bu ilk adımı atmak için bazı sağlam bilgiler gereklidir. Bildiklerin iyidir, bilmediklerinin keşfedilmesi gerekir.

Çok Yönlü Düşünce

Bu çerçevelerdeki bilgilere yaklaştığımızda detaylardaki şeytanları bulabiliyoruz. Kitap okumanın gezegene verdiği zararı bu şekilde öğrendik. İyi bir şey kötü olabilir, kötü bir şey iyi olabilir. Karpuz sadece kabuğunda değildir. Sitemizde yazılan içerikler çok yönlülüğü esas almakta ve bazen sizi tek başınıza düşünmeye teşvik etmektedir.

Bırakın bilgi hak ettiğini yaşasın. Bilgi sadece güç değil, aynı zamanda neşedir.

sozdebilim.com

Sitemizde faydalı olduğuna inandığımız yazılardan bir örnek kitap okumanın zararlarıdır. Evet yanlış okumadınız. Kitap okumanın zararlarını yazdığımızda eminiz ki yazıyı okuyana kadar okuyanlar için garip bir başlık olmuştur. Kitap okumanın zararları olduğunu düşünmekte fayda var. Bu yüzden bakış açınızı genişletiyoruz. Çünkü yukarıda da söylediğimiz gibi iyi görünen şeylerin altından kötü şeyler olabiliyor. Bu şekilde bakmak, farklı düşünmenize yardımcı olur.

Kitap Okumanın Faydaları da var ve biz de yazdık. Gördüğünüz gibi kitaba farklı açılardan bakıyoruz ve iyi ve kötü yönlerini ayrı ayrı ele alıp bu sitede harmanlıyoruz.

Diğer şaşırtıcı Sözde bilim örnekleri!

Notlar

Aklın yolu birdir. Yeniden icat ettiğimiz şeyler olsa da, tanıdık ifadeleri orijinal sahipleriyle etiketliyoruz. Sorularınız ve tartışmak istediğiniz başka konular varsa, bunları bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Farklı bakış açılarından keyif alıyoruz.

Bu site DinozorApps gibi faydalı ve eğlenceli içerikler üzerine odaklanmıştır.