Hakkında

SözdeBilim

Faydalı ve Eğlenceli bilim.

Sözdebilimin bilimle çatıştığı kadar bilime yön veren yanlarının da olduğunu biliyoruz.  Amacımız bilimsel bilgiye doğru yolculuk yapmak. Yoldaşımız ise Sözdebilim olacak. İki ezeli rakibin macerasını aynı sayfada ele alıp bilgiye bakış açımızı genişletmek istiyoruz. Biraz bilgi ile hemen işe başlayalım.

Bize katıldığınız için sizlere şimdiden teşekkür ederiz.

 

 

Bilim vs Sözdebilim

Bu iyi ve kötünün savaşı değil. Bu bilen ve bildiğini öne süren iki kardeşin yarışıdır.

 

Bilim Nedir?

Yıllar süren araştırmalar sonucu bilimsel veriler elde edilir. Bilimsel bilgi, bilinen şeyler demektir özetle. Bilimsel verileri herkes elde edebilir. Günümüzde bilim kurum ve kuruluşları tarafından üretilen bilim daha güvenilir ve daha çok kabul görmektedir. Bilim otoriteleri özetle: araştırma enstitüleri ve üniversiteleri ya da sivil toplum kuruluşları sayabilir.

Sözdebilim nedir?

Bilim hep yetkin insanlar tarafından ele alınmadı. Bilimin merdiven altına inersek orada sözdebilim ile karşılaşırız. Sözdebilim hakkında ilginç bilgiler sizi bekliyor… Daha detaylı bilgiler için SözdeBilim nedir?

Kişisel ve toplumsal İhtiyaçlar uğruna bilimsel verilerin iyi ya da kötü bir biçimde kullanılmasına kısaca sözdebilim diyebiliriz. Evet Sözdebilimin biraz karanlık tarafı da varsayılabilir. Sözdebilim tamamen yanlış değildir. Tamamen doğru da diyemeyiz.

Kanıtlanana dek bilim bile sözdebilim sayılır

Çünkü sözdebilimin aksine bilim kesinlik üzerine kuruludur. Ayılar uçamaz!

Bilime giden yolda sözdebilim bir araç olarak kullanılabilir. Şapkadan tavşan çıkarmaya niyetimiz yok, biz sadece sözdebilimin hak ettiği değerini göstermek istiyoruz.

 

 

Sözdebilim Örnekleri

Bazı sözdebilim örneklerine gelelim. Astroloji en başta gelir. Astroloji kelimesinde troll geçtiğini söyleyelim ilk iş olarak.

Alternatif  Tıp (Taşlarla, otlarla, enerjiyle tedavi vs…) hatta Kansere iyi gelen şeyler. Ufolar – dünya dışı varlıklar ve Fallar. Sözdebilim bunlarla sınırlı  değildir. Üretilmeye ve çalıştırılmaya devam eden bir sistemdir bu sözde bilim…

Bizim ayrıca kendi üretimimiz olan sözdebilim örnekleri için Sözdebilim Örnekler‘e tıklayınız.

Bilime yön veren sözdebilim işe yarayabilir.

 

Sözdebilim hakkında bazı kaynaklar

Derin araştırmalarla sözdebilim dünyasında seyahat etmek için, aşağıda sizler için hazırladığımız birkaç bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

siirt.edu.tr/Sözdebilim
eksisozluk.com/sozde-bilim