Hakkında

Sözde Bilim | Hakkında

Sozdebilim.com LOGO
Sozdebilim.com – Logo

Sözde Bilim Sayfası

Amacımız:

Biz bu projede sözde bilimin, bilimle çatıştığı kadar bilime yön veren yanlarını da ele alacağız.  Amacımız bilimsel bilgiye doğru yolculuk yapmak. Yoldaşımız ise sözde bilim olacak. İki ezeli rakibin macerasını aynı sayfada ele alıp bilgiye bakış açımızı genişletmek istiyoruz. Bize katıldığınız için teşekkür ederiz.

 

Bilim Nedir?

Yıllar süren araştırmalar sonucu bilimsel veriler elde edilir. Bilimsel bilgi, bilinen şeyler demektir özetle. Bilimsel verileri herkes elde edebilir. Günümüzde bilim kurum ve kuruluşları tarafından üretilen bilim daha güvenilir ve daha çok kabul görmektedir. Bilim otoriteleri özetle: araştırma enstitüleri ve üniversiteleri ya da sivil toplum kuruluşları sayabilir.

Sözde bilim nedir?

Bilim hep yetkin insanlar tarafından ele alınmadı. Bilimin merdiven altına inersek orada sözde bilim ile karşılaşırız. Sözde Bilim hakkında ilginç bilgiler sizi bekliyor… Sözde Bilim nedir?

İhtiyaçlar uğruna bilimsel verilerin iyi ya da kötü biçimde kullanılmasına kısaca sözde bilim diyebiliriz. Sözde bilim tamamen yanlış değildir. Tamamen doğru da diyemeyiz. Kanıtlanan kadar bilim bile sözde bilim sayılır. Asıl mesele de tam olarak budur çünkü sözde bilimin aksine bilim netlik üzerine kuruludur. Bilime giden yolda sözde bilim bir araç olarak kullanılabilir. Şapkadan tavşan çıkarmaya niyetimiz yok, biz sadece sözde bilimin değerini göstermek istiyoruz.

 

Sözde bilim Örnekleri

Bazı sözde bilim örneklerine odaklanırsak, Astroloji en başta gelir. Alternatif Tıp (Taşlarla, otlarla, enerjiyle tedavi vs…) hatta Kansere iyi gelen şeyler. Ufolar – dünya dışı varlıklar. Burçlar ve fallar. Bunlarla sınırlı da değildir. Üretilmeye ve çalıştırılmaya devam eden bir sistemdir. Bizim ürettiğimiz sözde bilim örnekleri için buraya tıklayınız. Bilime yön veren sözde bilim işe yarayabilir.

 

Sözde bilim hakında baz kaynaklar:

Derin araştırma için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz:

siirt.edu.tr/Sözdebilim
eksisozluk.com/sozde-bilim