Hangi İnsanları Örnek Almalıyız? 10 Örnek

Hiç düşündünüz mü Hangi insanları örnek almalıyız? Biz 10 örnek ile yola çıktık. Bir insanın kişiliği genetik faktörler ve çevresel etmenlerden etkilenerek oluşur ve bu onu diğer insanlardan daha farklı yapar. Kişilik yaşamın ilk 6 ayı içinde oluşur ve ilerleyen yaşlarda daha da gelişip şekillenir. 

Hangi insanları örnek almalıyız?  10 örnek model

Kişiliği oluşturan genetik ve çevresel etmenler sayesinde; davranış biçimimiz, konuşma tarzımız, olaylara karşı duruşumuz ve tepkilerimiz oluşur. 

İyi bir kişiliğin temelleri, annelerin etkisinin daha çok yaşandığı ailelerde, sonra da okul ve arkadaş çevresinde atılır. 

Bir çocuğun büyüme sürecinde aileden gördüğü ilgi, sevgi ve şefkat onun nasıl bir insan olacağını etkiler. Ancak diğer çevresel faktörler de bu kişiliğe olumlu veya olumsuz katkılar sağlar. 

Aynı anne babadan olan ve genetik faktörleri neredeyse aynı sayılabilen tek yumurta ikizleri bile farklı çevre ve kültürlerde büyüyünce ikisinin de kişiliklerinin birbirlerinden farklı olduğu kolayca anlaşılabilir.

Hangi yaşta olursak olalım çevremizdeki insanlardan etkilenmek mümkündür. İyi bir insan olabilmek için sağlam kişilikli, dengeli ve olumlu özellikleri olan bireyleri örnek almalıyız. 

Örnek alacağımız insanların özellikleri nelerdir? 

Dinlemesini bilen

 • Her şeyden önce karşımızdaki insanı dinlemek iyi bir kişiliğin en önemli göstergesidir. Çoğu insan konuşurken sözünün kesilmesinden hoşlanmaz. Bir sohbet esnasında karşımızdakinin sözünü keserek kendi söyleyeceklerimizi aktarmaya çalışmak, karşımızdaki insana değer vermediğimizi düşündürebilir. 

Dürüst

 • İyi insanların özellikleri arasında, dürüstlük başta gelir. Bireyler çocukken yalan söylemeyi bilmezler sonradan öğrenirler. Çocuklar yalan söylemeyi, ilerleyen yaşlarda aileden ve arkadaşlarından öğrenirler. Örneğin, bize ait olmayan bir eşyayı sahibinden izin istemeden aldığımızda bu durum fark edilirse öncelilikle ailemiz bunun kötü bir şey olduğunu söyleyecektir. Temel ailede atılır.
 • Bir işi ya da bir davranışı belli bir düsturda yapmak insanın iş ahlakını ve kendine olan saygısını gösterir. Bir işi özensiz şekilde yaptığı halde işini önemseyerek yapmış biri ile kendini bir tutmak hem o insana saygısızlıktır hem de kendi kendini kandırmaktır. Bu yüzden örnek alınacak insanlar, yaptığı işi layıkıyla yapan kişilerdir. 

Merhametli

 • İyi insan tanımına iyi kalpli, merhametli insanları dahil edebiliriz. İyi insanlar, herhangi bir canlının canını yakmak veya kalbini kırmaktan kaçınırlar. Siz daha çocukken aileniz; arkadaşlarınızla iyi geçinmeyi, ağaçlara, çiçeklere ve hayvanlara karşı nazik olmayı ve  sizden yaşça büyüklere saygılı olmayı öğretirse ve o şekilde davranırsanız bu sizi iyi bir insan yapacaktır.

Hatasını kabul edebilen

 • Örnek alınacak bir diğer davranış ise; hata yaptığınızda hatanızı kabul etmeniz ve bu hatayı başkalarına yığıp onları suçlamamaktır. Hata yaptığımızda bunun sorumlusu olarak başkalarını gösterirsek kendi yanlışlarımızla yüzleşmeyi ihmal eder ve onları düzeltme imkanımız zorlaşır. İnsanlar hata yapar, hatalar insanları olgunlaştıran ve geliştiren deneyimlerdir.

Yardımsever

 • Sokakta yürürken yere düşen birini gördüğünüzde ona yardım etmek, arkanızdan gelenler için asansörü durdurmak, bir çocuğun eğitimine destek olmak, bir öğrencinin başarısız olduğu dersleri için veya okumaya devam edebilmesi için karşılık beklemeden ona yardım etmek, kimsesiz çocuklara oyun arkadaşı olmak, fakir ailelere maddi ve manevi destek olmak, sosyal ve çevresel faaliyetlere gönüllü olmak, sokak hayvanları için sokağa mama ve su koymak ve bunun gibi çok fazla şey sayılabilir. İyi insanların örnek alınacak bir diğer önemli yönü ise yardımsever olmalarıdır.

Fedakar

 • Bir insanın kendini düşünmesi, kendini önemsemesi ve hatta kendini sevmesi bencillik sayılmaz. Bencillik; kendimizi herkesten ve her şeyden üstün görmemizdir. Örneğin; toplu taşımada oturacak yer bulmak adına diğer insanlara karşı düşüncesiz hatta saldırgan tavırlar sergilemek kabalıktır. Hakkımız olmayan bir şeyi şiddet kullanarak ele geçirmeye çalışmak da bencilce bir davranış olur. İyi insan olmak ve örnek alınası davranış sergilemek ancak fedakar olmakla mümkün olabilir. 

Dedikodu yapmayan

 • Örnek davranışlara dedikodu yapmamayı eklemek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü dedikodu, gerçeğini ve kaynağını bilmediğiniz bir bilgiyi başka insanlarla paylaşmak, bunun üzerine konuşmak hatta bahsi geçen kişi o ortamda değilken onu yargılamak anlamına gelir. Erdemli bir insan kendi hayatına ve gelişimine odaklanır ve asla kimsenin hayatını bilmeden eleştirmez. 

Çözüme odaklanan

 • Örnek bireyler içinde bulundukları kötü durumlardan ötürü çok fazla şikayet etmezler. Oluşan sorunlar için çözüm bulma durumları varsa hemen işe koyulurlar. Sürekli şikayet etmeye odaklananlar gibi çözümü gözden kaçırmazlar. Sorunun değil çözümün parçası olurlar. 

Geçmişi ile barışık

 • Bir insanın geçmişi hayatının temelidir. İnsan kendi geçmişinden dersler çıkarmalı, yaptığı hataları tekrar etmemek ve olgunlaşmak için geçmişi ile barışık olmalıdır. Öte yandan sürekli sızlanıp, ‘’Keşke şöyle yapsaydım!”, “Keşke böyle olmasaydı!’’ diyen insanlar şu an kendilerine faydası olmayan şeylere takılıp şimdiki zamanlarını heba ettikleri gibi geleceklerine de gereken önemi veremezler. Örnek alınacak insanlar; geçmişini inkar etmemeli, geçmişini kabul etmeli, yaşadığı iyi ve kötü şeylerin onu bugüne getirdiğini ve daha iyi bir insan olmasına katkı sağladığını unutmamalıdır. 

Adil

 • İnsanları küçümsemek, hor görmek ya da aşağılamak kötü bir davranıştır. Kendine saygısı olan birey, diğer insanların bedenlerini, unvanlarını ve ekonomik durumlarını bahane ederek onları ötekileştirmez. Çünkü dili, dini, ırkı, cinsiyeti ve şartları ne olursa olsun tüm insanlar eşittir

Lady Gaga, sokakta üzgün ve evsiz bir adam görünce ona doğru yürür ve birlikte bir fotoğraf çektirmek istediğini söyler ve bir çiçek uzatır. Adam “Ama ben pis kokuyorum!” der ve Lady Gaga; “Endişelenme, ben de.” diye cevap verir. İşte o an Fotoğraf! O an evsiz adamın hislerini ve ne kadar mutlu olduğunu bir düşünün… Peki sizce hangi insanları örnek almalıyız?

Özlem Arıcı

Kaynak: centralhospitalonedio.comonedio.com2

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir