Hobiş Nedir?

İşinizi hobi olarak ve severek yaptığınız duruma hobi işi denir. Zevkle yapılan her iş bir hobidir. Bu yazıyı yazmadan önce bir banka reklamında şu sözü duymuştum. “Bankacılık hobimiz değil işimiz.” Sonra epey düşündüm ve bunun yanlış gelen bir yönü olduğunu hissettim. İş hobiden daha ciddi olabilir ama hobi kadar sevilerek yapılmadığı kesin. Bu sözün yeni hali ise şu: “Kobiler hobimiz değil işimiz!” sohbetimizin gündemi belli artık.

İş nedir?

Bir sonuç elde etmek, herhangi bir şey ortaya koymak için güç harcayarak yapılan etkinlik, çalışma: Bu işin TDK tanımı. Sözlükteki diğer tanımlarda ise, Bir değer yaratan emek, diye de anılıyor. Ders çalışmak, kitap okumak da bir iştir. Sabah evden çıkıp para kazanmak için yaptığınız şeyler zaten iştir. Sevmek bile bir iştir. Sevme işini iyi yapmak gerekir mesela 🙂

Hobi nedir?

Bu gün TDK hobi sözünü sadece uğraşı olarak açıklamış. Google’da hobby sözünün açıklaması şudur: kişinin zevk için boş zamanlarında düzenli olarak yaptığı bir aktivite. Anlaşıldığı üzere hobi de bir iş ve düzenli olarak yapılıyor. Hobisinden para kazanan insanları bulmak için Youtube’da hobi diye yazmanız kafidir. Birileri çoktan hobiyi bir işe dönüştürmüş bile.

Çoğu insan hobiye angarya olarak bakar ama yanılıyorlar. Hobi, sevgiyle yapılan bir iştir. Zaman sınırlaması olmaksızın yapılan keyfi iş olarak da adlandırılabilir. Hobi sizi eğlendirir. Bir hobiniz olsun ve hobinizle meşgul olduğunuzda kimse size çabucak bitirmeniz için baskı yapmaz. Bu hobinin mantığıdır, zorla değil zevkle yapılır. Ama iş tam tersi zorla yapılır. Burada bir sorumluluk ve bir zorunluluk vardır.

Hobiş nedir?

İş ve hobi nedir biliyoruz hepimiz. Bir işi severek yapmak ve sevdiği işten para kazanmak işte bu ikisini artık tek kelime ile anlatma vakti geldi. HOBİŞ. Hobi işi. Evet Hem hobi hem de iş bir arada. İki sözcük de tüm harfleri ile birbirine kusursuz bağlanıyor. İşinizi severek yaptığınızda zaten para kazanırsınız ve üstüne bir de severek yaptığınızda mutlu da olursunuz.

Bunu icat ettiğimden beri kullanıyorum. Hobiş sözünü başka kullananlar da varmış mutlu oldum. 🙂 Dil yaşayan bir olgudur. Her insan dile bir söz katabilir. Zaten dili oluşturanlar da sizin ve benim gibi insanlar değiller midir? Dil ihtiyaçtan oluşur ve yine ihtiyaçla gelişir. Dil gelişimini onu konuşanlar var olduğu sürece sürdürür.

Hobiş ne işe yarar?

Hobiş’i yaratırken amacım yeni bir kelime icat etmek değildi. İtiraf edeyim ortaya çok eğlenceli ve hoş bir şey çıktı. Hobişin oluşması benim hayat tarzımın bir yansıması. Yaptığım işi sonradan sevdim başlarda şimdi sadece sevdiğim işleri yapıyorum. İşlerim benim hobim.

Sonuç

Dili konuşanlar yaratır malum. Bir banka reklamından etkilenip işlerini sevmeden yaptıklarını düşündüğüm insanları düşündüm. Evet işlerini güzel yapıyorlar ve evet başarılılar ama peki onlar işlerini yaparken mutlular mı? İşin ciddiyeti onları eğlenceden mahrum ediyor olabilir mi? İşlerini çok ciddiye alanlar sadece düzgün yapmak zorundadırlar. Onlar işe yeni heyecanlar katmaya zaman ayırabilir mi? Her hobi sizi mutlu etmek için vardır. Bir hobi işten bile sayılmaz.

Hobi + İş = Hobiş

Şerif Çiçekdağ

Öyleyse neden iş yapanlar işlerini severek yapmasın? İşini severek yapmak ve bundan keyif almak daha iyi değil mi? Bunun için önce kendinizi keşfedip hobilerinizi bulmanız lazım. Sonra hobinizi işe dönüştürmek. “Bankacılık işimiz değil hobimiz!” denilmesi işlerini ne kadar sevdiklerini gösterir. Ben işimi hobim gibi yapıyorum, işimi ciddiye almıyorum demek değildir. Aksine işime aşığım ve işimi en iyi şekilde ve keyifle yaparım demek. İşyerinde işlerini sevmeden yapan insanları motive etmek yerine işlerini hobi gibi severek yapan insanlar bulmayı deneyin. Böylece kimseyi motive etmenize gerek de kalmaz. İşini aşkla yap!

Yorum yapın