İlgi Azaltmanın Yolları

İlgi azaltmanın yolları psikolojiye kadar uzanır. Psikolojideki anlamıyla, kişinin, belirli nesneler, olaylar, süreçler, faaliyetler, amaçlar ve hedefler karşısında olumlu tavır takınması ile ve dikkatini bunlar üzerinde yoğunlaştırma ile kendini belli eden yönelime ‘’ilgi’’ deniyor. 

Peki, bu yönelim negatif bir şeyle ilgili ise bu durumda ilginin yoğunlaştığı şeyden uzaklaşmak için neler yapmak gerekir?  

Kötü alışkanlıklara ilgiyi azaltma

Tırnak yeme, televizyon/bilgisayar bağımlılığı, abur cubur düşkünlüğü, saldırgan tavırlar, geç uyuma vs. gibi çocuğun gelişimini ve karakterini etkileyebilecek şeylerden uzaklaşmasını sağlamak için neler yapılabilir? 

Çocuğa davranışının kötü olduğunu söylemek ve değiştirmesini dayatmak çoğu zaman ters tepebilir. Bu tip durumlarda bazen o davranışı görmezden gelmek en iyisi olacaktır. Eğer çocuğunuzun olumsuz davranışı pekiştirmesini istemiyorsanız, onun yerine iyi bir davranış edinmesi için onu teşvik etmek daha işe yarar bir çözüm olacaktır. 

Çocuğunuzun iyi yöndeki alışkanlıklarını övmek, onu bu konuda ödüllendirmek kötü davranış ve alışkanlığın kendiliğinden yok olmasını sağlayacaktır. 

Çocuğunuz bu kötü alışkanlıklarından birini yaptığında özellikle topluluk içindeyken onu azarlayıp bu davranışı bırakmasını bekleyemezsiniz. Çocuğun hoşlanmadığınız bir davranışı var ise bunu onunla yalnızken konuşmalısınız. Ayrıca son derece sabırlı ve sakin bir tavırla yaklaşarak iletişim kuralısınız. Böylece sizi daha iyi dinleyebilir. 

Çocuğunuzun olumsuz davranışlar sergilemesinin altında başka nedenler olabileceğini lütfen unutmayın. Ebeveyn olarak sizin göreviniz, bu olumsuz davranışın altında yatan ve onu tetikleyen gerçek sebepleri bulmak ve böylece ona yardım edebilmektir. 

Çocuğunuzun olumsuz davranışının değişebilmesi için onu her zaman cesaretlendirerek motive etmeniz gerekir. Unutmayın, bir çocuğun değerli olduğunu hissettiği bir ailede sevgi ile büyümesi onun mutlu ve özgüven sahibi bir birey olmasına çok büyük fayda sağlayacaktır.

Alışkanlıklardan kurtulmanın yolu

Bazen yetişkinler de bazı kötü davranışları yapmaya, bazı zararlı alışkanlıkları sürdürmeye devam edebilirler. Bu tip alışkanlıklara son vermeyi başarmak; çocukluk çağındaki birinin alışkanlıklarını değiştirmekten daha zor olabilir. Ayrıca bunu düzeltmek epey bir zaman alacaktır. 

Bir alışkanlığın kazanılması için çoğu yerde duyduğunuz 21 gün kuralı geçerlidir ancak 21 günün sonunda artık kişisel iradenizle eski alışkanlığa tekrar dönmemek de sizin elinizdedir. 

Bırakmak istediğimiz bir davranış/alışkanlık için öncelikle gerçekten kararlı olmak gerekir. Çünkü çoğu zaman zararlı olan ama zevk veren şeyler kötü alışkanlık olarak isimlendirdiğimiz şeyledir. 

Bunlardan kurtulmak için tıpkı çocuklarda önerdiğimiz gibi yetişkinler için de yerine iyi yöndeki başka bir alışkanlığı koymak en işe yarar yöntemdir. Örneğin: sigara ve alkolden vazgeçmek için spora başlamak ya da bir hobi edinmek en kolay yöntemdir. Çünkü beynimiz keyif alacağı başka bir şey bulduğunda ona keyif veren diğer şeyi unutmaya meyillidir. 

İlgi azaltmanın yolları

Planlama

Bir alışkanlığı bırakırken yerine koyacağınız şeyin ne olduğuna karar vermeli ve onu ne sıklıkta yapacağınıza dair bir planlama yapmalısınız. Bu yöntem sizin rastgele davranmanızı ve sıkılınca hemen eski alışkanlığa dönmenizi engeller.  Size tavsiye edeceğim metot; Zinciri Kırma Metodu bu Videodan öğrenebilir, uygulama için buna benzer başka görseller de kullanabilirsiniz. 

Disiplin

Vazgeçmek istediğiniz alışkanlık için yeterince kararlıysanız, bir o kadar da disiplinli olmalısınız. Sıkıldığınız ya da yorulduğunuz zamanlarda kendinize neden bu yolda olduğunuzu hatırlatmanız gerekir. Sonuçta eğer gerçekten istiyorsanız başaramamanız için hiçbir neden yok. 

Yöntem

Bir alışkanlıktan kurtulmak için hemen harekete geçebilir ya da azaltma yolunu seçebilirsiniz. Bu sizin hangisini yapmayı tercih ettiğinizle ilgili. Her iki yöntem de işe yarar ama herkes için ikisi de kullanılabilir değildir. 

Engel

’The Happiness Advantage’’ kitabının yazarı Shawn Achor’a göre bir alışkanlıktan kurtulmak için davranışınızı tekrar etmenize sebep olan kişilerden ve ortamlardan uzak durmak gerekiyor.

Ödül 🏆 

Tıpkı çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de ödül daima işe yarar. Kötü ama zevkli olan davranışı yapmayı bıraktığınızda beyninizdeki dopamin seviyesi azalacaktır, bu durumda onu başka şeylerle arttırmanız gerekir. Örneğin; geceleri yemek yeme alışkanlığınızdan uzaklaşmak istiyorsanız, kendinize ertesi günkü herhangi bir öğününüze sevdiğiniz bir yiyeceği yeme sözü verebilirsiniz.

Destek

Eğer yapmaktan vazgeçtiğiniz bir şeyi yapmanıza engel olacak birilerini belirlerseniz, onlara karşı başarısız görünmemek için kendinizi kontrol etmeyi başarabilirsiniz. Bu konuda destek alabileceğiniz aile fertleri ya da dostlar belirleyin. 

Özlem Arıcı

Kaynak: nedirmilliyet – uplifersmindtools

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir