İlgi Çekmenin Yolu

İlgi çekme yolları 7 madde

Kendini keşfe çık, artı ve eksiklerini bil.
İlgi çekmenin 7 yolu

İnsanlar zekâ sahibi gelmiş geçmiş en ileri donanıma sahip canlıdır. Dikkatleri üstüne çekmede ustadır. Bu onun doğal yeteneğidir. Ta bebekken bile bunu farkında olmadan kullanabilir. Mesela bir bebek acıktığında, diyafram nefesi ile kilometrelerce mesafeden sesini duyurabilir. Bu sadece bir yönü.

Zamanla daha başka yetenekler üreterek diğer insan ve canlıların dikkatini üstünde toplar. Mesele henüz dikkat çekmeyi başaramamış bireylerin olmasıdır. Çoğu durumda insanlar dikkat çekmek istemezler, böylece daha sakin bir hayat sürdürebilirler. Ama ya dikkat çekmeniz gerekirse. İşte burada bu yazıda sunulan maddeler devreye girer.

 

İnsanları rahatsız etmeden bunu yapmak daha mantıklı olur. 

 

İlgi çekmenin kötü yönlerini bir kenara bırakırsak. İnsanı insan yapan ve güzel gösteren ve neticede dikkat çekici biri yapan maddeler vardır. İlgi çekmenin 7 yoluna geçelim.

 

7 Madde ile ilgi çekmenin yolu

1- CÖMERT OL


Cömertlik içinizden geliyorsa siz zaten diğer insanlardan daha şanslı olduğunuzu bilin. Çoktan dikkat çektiniz bile. Cömert olmak nedir ne değildir bir tür araştırma yaparak ve etrafınızdaki insanlara da sorarak öğrenin. Etrafınıza sormanız çok yararlı olacak. Çok basit şeyleri bile sözlükten bakarak daha iyi kavrayabiliriz. Çünkü bazı şeyleri yanlış öğrenmiş olabiliriz.

2- MİZAH – ESPRİ

Bir çok insan espri yapmayı saçma bulabilir. Bir çok insan da espri yapmadan duramaz. Espri yapmak hayata karşı olumlu ve güçlü bir kişi olduğunuzu söyler. Espri yapan insanlar daha zeki ve çekici gelirler.  Espiriler yapınca etrafın seni daha çok sevecek. Hemen fark edilirsin. İğrenç espri yoktur  taze espri vardır.  Güzel espiri yapmayı dene yine de… İçine zekâ kat.

3- ZEKA

Zeka parlak bir yıldızdır. Her insan hayata sönük bir yıldız ile başlar. O yıldız bilgi ile ve zamanla parlar. Okuduğun kitaplar, gezdiğin yerler, başkalarının hayatlarından çıkardığın o tüm dersler bu yıldızı büyütür, parlatır ve seni karanlıkta belirgin yapar. Güneş de bir yıldızdır, Ay da. Güneş ayı bile aydınlatır mesela. Dünya ise Güneşi ve Güneşin Aya yansıttığı ışığı kullanır… Sen de kullan ama iyiye doğru.

4- GÜVEN

İnsanlar size sır verdiklerinde onları tutun. Onlara söz vermeyin, verince sözünüzü tutun. Kimse sizden melek olmanızı beklemiyor. Vaadler vermeyin eğer mümkün değilse. Bir de insanlara güvenin mutlaka, yanılırsanız bu sizin değil onların hatası olarak tarihe geçecektir. İnsanlara güven ama eşeğini de sağlam kazığa bağla, atasözünü de unutma tabi. Onlar size güvenirse o zaman diğer insanlardan bir adım daha öne geçersiniz. Bunun faydasını görmeniz için güven konusunu etrafınızdaki insanlarla konuşun tartışın bilgilenin. Size güvenilir miyiz? 

5- KABUL EDİN

Diğer insanların fikirlerini yaşayış şekillerini, kültürlerini vs. anlayın ve kabul edin. Onlar öyleler ve oldukları gibi kabul edilmek isterler. Sen başkası için değişmek zorunda olmak ister misin? Hayır. Onlar de senin gibi düşünüyor.
İnsanları toptan kabul edin. Mevlana der ki, “Ne olursan ol, gel” Siz de geniş kalpli olun ve her şeyleri ile toprak gibi kabul edin tüm insanları. Tonton nine yada dede gibi olun. Böylece sizi herkes sevsin. Bundan dikkat çekici ne olabilir ki.

6- KENDİNİ BİL

Kendini keşfe çık, artı ve eksiklerini bil.  Artılarını övme, sadece tadını çıkar. Eksiklerinle alay edebilirsin bu seni rahatlatır. Kendinle serbestçe alay et, böylece başkası seninle alay ettiğinde daha az etkilenirsin. Başkalarına karşı davranışımız kendimiz ile ne kadar barışık olduğumuzla doğru orantılıdır. Kendini sev, diğer insanlar bunu fark eder. Onlar da seni sever. Bencil olmak ayrı bir konu biliyorsun zaten. Kendini bul. 

7- AÇIK Sözlü OL

Sözlerin seni doğrudan ve net olarak anlatsın. Lafı dolandırma. Senin aklındaki fikirler, karşıdaki insanlar tarafından net okunabilir olsun. Ne dediğini ve ne yaptığını tam olarak bilirlerse, diğer insanlar sana daha çok güvenir. İnsanları sürekli değiştirdiğin o  fikirlerinle şaşırtma. Elmadan söz ediyorsan elma ile bitir. 

İlgili Sözdebilim Nedir?

Kaynak

 

 

Latest posts by Şerif Çiçekdağ (see all)
Yaymak için Paylaş!

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu blogger.

🤔 Bir Cevap Yaz