Nasıl İlgi Çekici Biri Olunur ?

İnsanlar, şimdiye kadarki en gelişmiş donanıma sahip akıllı varlıklardır. Dilerse tüm dikkatleri bir saniyede üstüne çekebilir. Dikkat çekmenin en kısa yolu ses çıkarmaktır. Dikkatleri düzenli olarak toplamak söz konusu olduğunda bilgi işe karışır. Dikkat çekmenin yolu bilgiden geçer. İnsan, dikkat çekmede ustadır. Bu onun doğal yeteneği. Bebekken bile farkına varmadan ilgi çekilebilir. Örneğin bir bebek acıktığında diyafram nefesi ile sesini kilometrelerce öteden duyurabilir. Bu sadece bir yönüdür. Zamanla başka yetenekler üretir ve diğer insanların ve canlıların dikkatini çeker. Mesele şu ki, henüz dikkat çekmeyi başaramamış kişiler var. Çoğu durumda, insanlar daha sessiz bir yaşam sürdürebilmek için dikkat çekmek istemezler. Ama ya dikkat çekmeniz gerekirse. Kişisel gelişiminize katkısı olur umarız.

Dikkat çekmenin 7 yolu

Bu makalede sunulan öğeler burada devreye giriyor. İnsanları rahatsız etmeden bunu yapmak daha mantıklı. İlgi çekmenin kötü yönlerini bir kenara bırakırsak. İnsanı güzel yapan, onu güzel gösteren ve dolayısıyla dikkat çekici bir insan yapan maddeler vardır. 7 maddeyle dikkat çekme yoluna geçelim.

1- Cömert olun

Cömertlik içten gelirse, zaten diğer insanlardan daha şanslı olduğunuzu bilin. Çoktan dikkat çektiniz bile. Bir tür araştırma yaparak ve çevrenizdeki insanlara sorarak cömert olmanın ne olduğunu ve ne olmadığını öğrenin. Tam olarak bilmediğiniz bir şeyde iyi olamazsınız! Cömert nedir? Parasını, malını, elinde bulunanı esirgemeyen, her zaman her şeyini başkalarıyla paylaşan kişidir.

2- Espri yapın

Birçok insan şaka yapmayı aptalca bulabilir. Çoğu insan da şakalar yapmadan duramaz. Mizah size hayata karşı pozitif ve güçlü bir insan olduğunuzu söyler. Şaka yaptığınızda çevrenizdeki insanlar sizi daha çok sevecek. Mizahi yönü gelişmiş insanlar daha zeki ve çekici algılanır. Espirili olduğunuzda hemen fark edileceksiniz. İğrenç espri yoktur sadece taze espri vardır. Belki bugün anlamazlar ama yarın şansınız olabilir. Espri iki taraflıdır. Sizin algınıza sahip olmayan birine şaka yapmanız duvara şaka yapmak gibidir. Kendinizi tüketmeyin ve bir sonraki maddeyi işin içine katın 🙂

3. Zeka

Güneş de bir yıldızdır, Ay da. Güneş ayı bile aydınlatır mesela. Dünya ise Güneşi ve Güneşin Aya yansıttığı ışığı kullanır… Sen de kullan ama iyiye doğru. Zeka parlak bir yıldızdır. Her insan hayata sönük bir yıldızla başlar. O yıldız bilgi ve zamanla parlıyor. Okuduğunuz kitaplar, ziyaret ettiğiniz yerler, başkalarının hatalarından öğrendiğiniz tüm dersler bu yıldızı büyütür, parlatır ve karanlıkta öne çıkmanızı sağlar.

4. Güven

İnsanlar size bir sır verdiğinde, onları saklayın. Onlara söz verme, bunu yaptığın zaman sözünü tut. Kimse senden melek olmanı beklemiyor. Boş vaatlerde bulunmayın! Ayrıca insanlara güvenin, eğer yanılıyorsanız, bu sizin değil, onların suçu olarak tarihe geçecektir. İnsanlara güvenin, ama eşeği sağlam bir kazığa bağlayın, atasözünü unutmayın. Size güvenirlerse, diğer insanlardan bir adım önde olursunuz. Sana güvenebilir miyiz?

5. Kabul edin

Diğer insanların fikirlerini yaşayış şekillerini, kültürlerini anlayın ve kabul edin. Onlar öyleler ve oldukları gibi kabul edilmek isterler. Sen başkası için değişmek zorunda olmak ister misin? Hayır! Onlar da tıpkı senin gibi düşünüyor. İnsanları olduğu gibi kabul edin. Mevlana der ki, “Ne olursan ol, gel.” Siz de geniş kalpli olun. Ve toprak gibi kabul edin insanları. Tonton nine yada dede gibi olun. Böylece sizi herkes sevsin. Bundan dikkat çekici ne olabilir ki.

6. Kendini bil

İlgi çekmenin yolu kendini bilmekten geçer. Kendini keşfe çık, artı ve eksiklerini bil. Artılarını övme, sadece tadını çıkar. Eksiklerinle alay edebilirsin bu seni rahatlatır. Kendinle serbestçe alay et, böylece başkası seninle alay ettiğinde daha az etkilenirsin. Başkalarına karşı davranışımız kendimiz ile ne kadar barışık olduğunla doğru orantılıdır. Kendini sev, diğer insanlar bunu fark eder. Onlar da seni sever. Bencil olmak ayrı bir konu biliyorsun zaten. Kendini bul.

7. Açık sözlü ol

İlgi çekme kolaydır ancak yakalanan ilgiyi sürdürmek o kadar kolay olmayabilir. Sözlerin seni doğrudan ve net olarak anlatsın. Lafı dolandırma. Senin aklındaki fikirler karşıdaki insanlar tarafından net okunabilir olmalıdır. Mesajınızı iyi hazırlayın. Mesajınız temiz olmalı. Ne dediğinizi ve ne yaptığınızı tam olarak bilirlerse sana daha çok güvenirler. İnsanları sürekli değiştirdiğin fikirlerinle şaşırtma. Sürekli fikir değişikliği senin diğer insanlar üstündeki inandırıcılığını sarsar! Elmadan söz ediyorsan elma ile bitir. Ne sattığını bil!
Sizce hangi insanları örnek almalıyız?

Kaynak

Yorum yapın