Kahvenin Bilinmeyen Faydaları

Kahvenin faydaları çoktur ancak Kahvenin bilinmeyen faydaları ise her geçen gün artıyor. Kahve her yaşta insanın dinlenme ve sosyalleşme eşliğinde keyifle tükettiği bir içecektir. İlk olarak 17. yüzyılda Habeşistan’ın Kaffa yöresinde bulunan kahve ağacı zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. İlk bulunduğu günden beri çok farklı şekillerde pişirilen ve binlerce kahve dükkanı açılmasına vesile olan kahvenin bilinmeyen çok sayıda faydası vardır. Peki, kahvenin faydaları nelerdir, gelin birlikte inceleyelim. 

Kahve; ‘’riboflavin, niasin, pantotenik asit’’ gibi enerji metabolizması için önemli B vitaminlerini içerir. Ayrıca magnezyum, potasyum be manganez gibi vitamin ve mineral bakımından zengindir 

Kahve ayrıca beyindeki dopamin salgısını arttıran, enerjiyi yükselten ve egzersizden 30 dakika önce içilmesi halinde yağ yakımını ve kas gelişimini sağlayan mucize bir içecektir. 

Kahve Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kahvenin Bilinmeyen Faydaları:

 1. Kahve, Alzheimer, Parkinson ve demans gibi sinir sistemi hastalıklarında önleyici bir etki yaratırken, aynı zamanda siroz gibi karaciğer hastalıklarına karşı da koruyucudur.
 2. Kahvenin fiziksel hastalıklar dışında ruhsal olarak da faydaları bulunur. Antioksidan bakımından zengin bir içecek olan kahvenin hücreleri genç tutmaya ve depresyonu azaltmaya, intihar ve nörolojik sorunlardan kaynaklı ölüm riskini düşürmeye etki eden bir içecek olduğu da bilinmektedir.
 3. Günde 3 fincan kahve içmek, beraberinde dengeli beslenme de olduğunda tip-2 diyabet hastalığı ve kanser riskini düşürücü etkiye sahiptir.
 4. American Heart Association Journal’da yayınlanan bir makaleye göre; kahve, kalp ve damar hastalıkları riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır. 
 5. Düzenli kahve içmek, karaciğeri yağlanmadan korur.
 6. Safra kesesindeki taşların oluşmasını önler.
 7. Antioksidan bakımından destek sağlar.
 8. Belleğin güçlenmesine faydası vardır.
 9. Kahve, odaklanmayı kolaylaştırır.
 10. Yapılan bazı araştırmalar günde 1 fincan kahvenin karaciğer kanserine yakalanma riskini %20 düşürdüğünü ispatladı.
 11. Felç riskini azaltıyor.

Kahvenin beyin üzerinde nasıl bir etki yarattığını öğrenmek isterseniz şu Çay mı Kahve mi? videoya göz atabilirsiniz. 

Kahve, günde 2 ya da 3 fincanla sınırlandırılmalıdır. Bundan daha fazlasının tüketilmesi halinde; uykusuzluk, gerginlik, kaygı bozukluğu, yorgunluk, baş ağrısı, öfke, özgüven eksikliği, bulantı, kas ağrısı ve enerji düşüklüğü gibi sonuçlar doğurabilir. Kahvenin öğleden sonra ya da akşam saatlerinde içilmesi de uyku düzeninin bozulmasına neden olabiliyor. Bu nedenle uzmanlar, kahvaltı ve öğle yemeğinin 1 saat sonrasında içilen kahvenin maksimum fayda sağlayabileceği yönünde. 

Güzel kokusu ve sıcaklığıyla en keyifli sohbetlerin başrol oyuncusu olan kahve, sadece hastalıklara karşı koruyucu olmakla kalmıyor, aynı zamanda cildin güzelleşmesine de fayda sağlıyor. Kahvenin telvesi maske ve peeling olarak kullanıldığında harika sonuçlar alınabiliyor. 

Kahvenin Güzelliğe 9 Etkisi

Kahvenin sağlığa etkileri arasında cildin etkisi büyüktür.

 1. Kahve cilde uygulandığında, cilt altındaki damarları daraltarak şişkinliğin inmesine neden oluyor.
 2. Kahve vücutta dolaşımı hızlandırdığından, cilde kahve ile yapılan bir masaj, dokulardaki kan akışını ve hücrelerin beslenmesini sağlıyor.
 3. Kahve dokularda biriken fazla sıvının atılmasını sağlar.
 4. Kahve telvesi ile yapılan peeling ölü derileri atarak, cilde tazelik ve ışıltı verir.
 5. Kahve, ciltteki lekeleri giderir.
 6. Kahve, ciltteki renk tonu farklılıklarını giderir.
 7. Kahve, cildin aydınlık görünmesini sağlar.
 8. Kahvenin selülit tedavisinde kullanıldığı pek çok bakım uygulaması vardır. Dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz’ün de bu konuda bir videosu bulunuyor.
 9. Kahvenin cilt üzerinde gençleştirici etkisi olduğu da söylenir ancak bu bilgi şimdilik tam olarak kanıtlanmış değildir.

Özlem Arıcı

Kaynak: medikalakademicnnturkyasemin – nstylemakyaj

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir