Kaynak

Sözde Bilim | Kaynak Sayfası

sözde bilim kaynak sayfası
Sözde bilim kaynak

Bütün sözde bilimler için nihai kaynak merkezine hoş geldiniz. Sayfanızda kaynağa ihtiyacınız varsa sormadan bu kaynağı gösterebilirsiniz.

Kaynak bilimsel olmayıca haliyle bilimsel kaynaktan söz edilemez. Bu yüzden bu  özel sayfayı bilimsel olarak bir kaynak bulanada dek kullanacağız. Sözde bilim çalışmalarımız, çalışmalarınız için neşeyle kullanabiliriz bu kaynağı. Sözde bilim örnekleri için buraya  tıklayınız.

Bilime verdiğimiz değerden ötürü her yazıya
mutlaka kaynak gösteriyoruz.

Bu sayfada sunulan diğer bilimsel yazıların gerçekten birer kaynağı vardır. Kaynakların çoğu mantığa dayalıdır ve ıspatlamak için düşünmeniz bile çoğu kez yetecektir. Detaylı bilgilere dayanan konularda ise kaynağı oluşturan kişi ve kurumlara atıfta bulunuruz veya bizzat kaynağın kendisini veya web adresini sunarız.

 

Bilimsel meselelerde neden kaynak gerekir?

Bir haberin, bir fiilin bir oluşun, varlığını kanıtlamak için belirli  kanıtlar gerekir. Kısaca bize lazım olan şeyi 5N1K olarak da düşünebilirsiniz.  İnternette bir yazı okudunuz ve kaynak yok! Olur mu hiç öyle şey? Bu şuna benziyor bir ses duydunuz sizi çağırıyor ama ortaya çıkmadığı için kim olduğunu bilemiyorsunuz. Çık ortaya her kimsen haydi? İşte o ortaya çıkması gereken arkadaşa kısaca kaynak diyelim. İşte: 5N1K  ile  tam olarak bunu yapıyoruz. Çünkü bir konuda kaynak göstermeden yazdığımızda özetle yalancı çoban oluyoruz. Ya da bilmeden konuşmuş gibi oluyoruz. Daha iyi haliyle havaya konuşuyoruz. Kaynaklar sunarak bilgiyi sağlam zemine oturtmuş oluyoruz. Kaynakların eksikliği ayrı bir konu olsa da kaynağın varlığı daha önemlidir.

 

Kaynak fotoğrafı nedir?

Ancak bilimsel gerçeklerle ilgili manipülasyon yapılmasına destek olmayız ve buna razı da olamayız. Biz özellikle bilimsel yayınlarda şaka yapmamaya çalışacağız. (Yukarıdaki kaynak makinesi ve kaynak yapan adam işin eğlencesi.)

Konunun ruhuna uygunsa şaka olur tabi ki.  Bu sayfa bilim ve eğlenceyi birlikte işlemek üzere bina ediliyor. Zamanla başka bir şeye dönüşürse diye bunu buraya ekliyoruz bizi uyarın lütfen. Biz, sayfa olarak bilime aşığız . Bilim olmasa bugün burada hiç birimiz olamazdık. Hasılı biz insanlar uyansın diye bu sayfayı yaptık. Tabi eğlenceli hale getirmeye de gayret ediyoruz.

SözdeBilim.com

Yararlanılan Kaynaklar:

1. Kaynak Gözlüğü  2. Kaynak makinesi 3. Kaynakçı abi  4. Kaynak malzemeleri.

 

Diğer Kaynaklar

Sözde bilim nedir?