Kaynak

Bütün sözde bilimler için nihai kaynağın merkezine hoş geldiniz. Bir kaynağa ihtiyacınız varsa sormadan kullanın. Kaynağı bilimsel olmayınca haliyle bilimsel kaynaktan söz edilemez. Bu yüzden bu  özel sayfayı bilimsel olarak bir kaynak bulamayınca kullanacağız. Sözde bilim çalışmalarımız ve çalışmalarınız için neşeyle hizmete sunuldu. Nedir bu sözdebilim örnekleri diyenler buraya tıklayınız.

 

Bu sayfada sunulan bilimsel yazıların genellikle bir kaynağı olur olmasa bile yazıların çoğu mantığa dayalıdır. İspatlamak için düşünmeniz yeter. Detaylı bilgilere dayanan konularda ise kaynağı oluşturan kişi ve kurumlara atıfta bulunuruz veya bizzat kaynağın kendisini veya web adresini sunarız. Böylece günah bizden gider diye umarız.

 

 

Bilimsel konularda neden kaynak gerekir?

Bir haberin, bir fiilin ve bir oluşun varlığını ispatlamak için kanıt gerekir. Kısaca bize lazım olan 5N1K. İnternette bir yazı okudunuz ama kaynağı  yok! Olur mu hiç öyle şey? Bir konuda kaynaklar göstermeden yazdığımızda özetle yalancı çoban oluyoruz. Ya da bilmeden konuşmuş gibi oluyoruz. Daha iyi haliyle havaya konuşuyoruz. Kaynaklar sunduğumuzda bilgiyi sağlam zemine oturtmak adına bir adım atmış oluruz.

 

Bilimsel gerçekleri anlama esnasında manipülasyon yapılmasına razı olamayız. Özellikle bilimsel yayınlarda şaka yapmamaya çalışacağız.

Bu sayfa bilim ve eğlenceyi birlikte işlemek üzere bina ediliyor.

Zamanla başka bir şeye dönüşürse bizi uyarın lütfen.

Biz sayfaca bilime hayranız.

Tabi eğlenceli hale getirmeye de gayret ediyoruz.

 

Wikipedia

 

Sözdebilim