Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Sağlıktan uzun yaşamaya kadar en faydalı şey kitap okumaktır. Bu yüzden kitap okumanın faydaları çoktur. En belirgin etkisi zekâ üzerindedir. Zeka geliştirmenin en hızlı ve etkili yolu deneyimler yaşamaktır. Deneyim ise kolay kazanılmaz. Yıllarca bir işte çalışıp usta olabilirsiniz veya aylarca emek sarf edip bir meslekte anca başarılı olursunuz. Kitaplar ise deneyim süresini azaltmak ve başkasının başarısından ders çıkarıp ilham almak içindir. Aldığınız ilhamlar sizi geliştirir ve daha başarılı olursunuz.

İlhamın ilhamıma ilham olur.

alo.dinozorapps.com

Kitap okumanın aşırı faydaları vardır. Öyle ki çok Kitap okumanın zararları bile olacaktır. Çünkü birilerine çok yarar getiren bir şey bir başkasına zarar verebilir. Kitap okumanın zararları bölümünü de dilerseniz inceleyin.

Kitap okumak empatiyi artırıyor

Duygularımız ve davranışlarımız etrafımızdaki insanlar ve nesneler ile bağ kurarak gelişir. Kitap okumak bu bağları bizzat kurmaya gerek bile kalmadan, bilinç ve zeka ile sağlanır. Romeo’yu anlamak için Romeo gibi Julliet’in peşinden koşup acı çekmeniz gerekmez. Kitap süreci size yaşatır. Yazar sizi adım adım olaya sürükler ve sonunda empati kurarsınız.

Kitap zekayı geliştiriyor

Okuduğunuzu anlamanız kısaca zeki olduğunuzu kanıtlar. Zeki bir varlığın emaresi ortama ve şartlara uyum sağlamaktır. Bir karınca şekerin kokusunu doğuştan alır. Ama şekeri bulup yuvaya taşımak ve bu yemi kararında yiyip obeziteden ölmemek için zekaya ihtiyaç vardır. İçgüdüsel deyip geçmeyin içgüdünün işlemesi için bir sisteme ve sürece ihtiyaç var. Buna zeka desek garip olmaz sanırım.

İnsan zekası bütün canlılar arasında en farklı yere sahip. Tüm canlılar birbirinden farklı evrildigi için herhangi bir canlı kendi türünde en gelişmiş noktada evrimini sürdürüyor. İnsan ise tepe noktasına vardığını sandığımız (insan evrimi sürüyor…) bu günlerde zekası sayesinde her geçen asır yeni buluşlar ile hayatını daha kolay hale getirdi. Bunu kitaplar sayesinde başardı. Bilgi kitaplar ile aktarılır. Aktarılan bilgi okullarda her insana aşılanıyor. Böylece insan türü canlılar arasında zeka patlaması yaşamaya devam ediyor. Evrilen her tür gibi.

Kitap okumak kopya çekmektir

Başkasının deneyimini okullarda öğretmek kitaplar ile olur. Ders kitapları, Farabi ve Tesla’nın birebir uğraştığı şeyleri yaşamak için size bir şans verir. Edisson, ampulü yakarken, Graham, telefonu çaldırmaya gayret etti. Ama siz keyfini sürüyorsunuz. Kitaplar zahmete girmenize engel olur. Kaçınız acaba ampül yerine başka bir şey koymayı düşünde ve yeni bir icat yapmayı düşünüyor? Floresan ve LED ışıklar bile öncesinden ilham alır. Mucitlerin zekasını size hizmet olarak sunan, yazılı belgeler yani kitaplardır.

Kitap okumak cehaleti azaltır

Ne kadar çok dil bilirseniz kelime dağarcığınız o oranda gelişir. Tek bir dildeki tüm basılı kitapları bir an için okuduğunuzu düşünün. Bu muhteşem bir kelime hazinesine sahip olmanıza sebep olur. Bir de iki dildeki tüm yazarları okuduğunuzu hayal edin. Şu an kelime hazinesi açısından derece atladınız. Peki tüm dillerdeki tüm kitapları okuduğunuzu hayal edin. Şu an gezegendeki en bilgili kişi sizsiniz.

Tabi her bilgiyi bilmek yetmez onu kullanabilmek de gerek. İşte bilgiyi kullanmak için zeka gerek. Zeka ile iki bilgiyi ayrı ayrı bilebilirsiniz.

İşin güzel tarafı kitap okuyarak iki bilgi arasında bağlar kurabilir böylece bilginin yeni ürünlerini yaratabilirsiniz.

sozdebilim

Doğru okuduğun evet, siz yaratabilirsiniz! Bilginin üç amacı var. ilki öğrenmek, ikincisi öğretmek ve son olarak da yeni bilgiler yaratmak için bilgiyi ham madde olarak kullanmak.

Bilmediğimiz her konuda doğal olarak Hepimiz Cahiliz? Çok şey bilmek sadece bizi daha az cahil yapar.

Kitap Okumak Zeka Geriligini Önler

Zeka, işlenmesi gereken bir demirdir. Demir yapısı gereği durdukça paslanır. İnsan tekrar ederek sadece yerinde sayar. Bir avukatın sadece şirket davalarına baktığını düşünün. Başka dava almaktan kaçındığını çünkü en iyi bildiği şeyin sadece şirket hukuku olduğunu düşünüyor ve kendini kısıtlıyor olsun. Yarın, miras hukuku ile ilgili başka bir dava ile ilgilenmesi gerekse ne olur? İsteksizlik nedeniyle başarısız olabilir. Bunun olmaması için her başarılı avukat gibi farklı dava ve olaylar hakkında tecrübe kazanması gerekir. Yani çok fazla dava okuması gerekir.

Sağlık açısından da durum benzerdir. Beyin, yabancı ve yeni bilgiler almak ve işlemek içindir. Ve beynin evrimi tek hücreden beri ilerleme odaklıdır.

Örneğin, sürekli kaplandan kaçan bir geyik ancak ince bacaklara sahip olarak evrim geçirebilir yoksa hayatta kalamaz. Fil gibi bacaklara sahip bir geyik hızlı koşamazdı. İnce bacaklı bir fil de hayatta kalabilir mi? Hayır. Doğa, doğuştan uygun canlılar meydana getirir. Kendi doğasına uygun olmayan türler yaşam mücadelesini zorlu geçirir.

Beyin de gelişemediğinde bir bebeğin aklı gibi kısıtlı kalır. Hızla gelişmemiz gerekir. Çocuğun elinden şekeri almak kolaydır. Çünkü bebek tepki vermekte gecikir ve bebeğin dikkatini dağıtmak kolaydır. Ama bir yetişkin bir insanı ikna etmeniz gerekir. Çünkü yetişkinler deneyim sahibidir ve o yollardan yıllar önce geçtiler.

Kitap Okumak Stresi Azaltır

Kitap okumak kabaca terapi gibidir. Ruhunuz için ihtiyaç duyulan sevgi ailenden verilir, ihtiyaç duyulan gıda mutfaktan, ihtiyaç duyulan bilgi ise kitaplardan. Kitapların bize kattığı bilgi doğru kullanıldığında kendimizi strese karşı önlemler almaya iter. Kitaplar hayal alemini ve ruh sağlığını iyileştirmek için müthiş bir araçtır.

Kitap okumak uykuya iyi gelir

Düzenli Kitap okumak sizi ruhsal olarak olduğu kadar fiziksel olarak da sağlıklı biri yapar. Kitap okumak uykunuzu getiriyor. Çünkü gözler Sabit bir noktaya uzun süre bakınca uykunuz gelir. Tabi süre kişiye göre değişebilir. Kitap okuduktan sonra bir noktadan sonra dikkatiniz de dağılacak. Uykunuz da gelecek böylece bedenimiz nerede durmamız gerektigini biyolojik olarak haber verecektir. Hiç uyumadan ve dinlenmeden Kitap okumak sorunlara sebep olacağını tahmin edersiniz. İşte bedenimizin bu biyolojik davranışı kitaplar ile tetiklenir ve huzurlu bir uyku için dilerseniz günde 30 dk kitap okuyabilirsiniz.

Kitap okumak ömrü uzatıyor

İnsan, zekasını kendi ömrünü uzatmak için de kullanıyor. Zeka, bir canlının hayata tutunma isteği oranında doğar ve gelişir. Etrafımızda zeki birini hayal edelim. Aslında o zeki kişi yaşama olan bağını zekasını kullanarak gösteriyor. Mantıklı kararlar alıyor ve aşırı risklerden kaçınıyor. Böylece tehlikeli durumlara girmeden belki yavaş ama huzurlu yaşıyor. Genç yaşa cesedin yakışıklı olsun demiyor çünkü her yaşın ayrı bir güzelliği olduğuna inanıyor ve yaşama sevincini her an tadarak yaşıyor.

Kitap oku, zekanı geliştir, daha uzun yaşa!

sozdebilim.com

kumanın faydaları nelerdir diye düşünün ve kendinize ne gibi katkıları oluyor diye sorun. Az da olsa kitap okuyun hem sağlığınızı hem de aklınızı size hizmet etmesi için kullanın.

Günde kaç sayfa saat kitap okunmalı?

Okudukça zeka hızla ışıldar. Düşünce yapımız gelişir, algımız artar. Kitap okumaya devam ettikçe hayatınızın kontrolü size geçer. Çünkü insan evrenin bilinen en zeki canlı varlığıdır. Buna karşın aşırı kitap okuduğunuzda bazı organlarımız sinyal verir. Bu sinyalleri yakalamak kolaydır. Ama günlük hayattaki bazı duygu ve olaylar sinyalleri görmezden gelmemize sebep olur.

Bunlara örnek, sınava hazırlanan bir öğrenci verilebilir. Öğrenci yarış atı gibi gece gündüz ders kitapları okuyup beynindeki son oksijen tanesine de bilgi yüklemeye çalışabilir. Bu mübalağa aslında onun aşırı bir çaba içinde olduğunu ve artık bir nefes alması gerektiğini gösterir. Biraz dinlenmek ve başka şeylerle mesele aile, arkadaş, evdeki evcil dostları ile vakit geçirmesi gerekir. Veya hiç bir şey yapmadan dinlenmek de mümkün.

Tavsiye: Günde 50 ila 100 sayfalık bir küçük Kitap okumak faydalı olabilir.

sozdebilim.com

Okuduğunu sindirmek için zamana ihtiyaç var. Sindirmek için hayata katılmak gerekir. Çünkü insan midesindekileri hareket ederek, hafızasındakileri de yaşayıp hatırlayarak var olabilir.

Asıl önemli olanı bildiğinize göre günde kaç saat kitap okuyacağınız tamamen size kalmış. Keyfinize göre okursunuz, çünkü bir roman sürükleyici ise gelişmeler sizi içine çeker. Ve okumaktan aldığınız şey Netflix’te izlediğiniz dizinin pabucunu dama atabilir veya bazı şeyleri gölgede bırakabilir. Okumayı hafife almayın.

Çok okuyup unutmak yerine, az okuyup onu yaşamak evladır.

sozdebilim.com

Kitap okumak sadece keyifle olmaz, bilgi açlığını bastıran ve hayatın bir parçasıdır.

Kitap okumanın saati yoktur. Uykunuzu, hayatınızı ve sağlığınızı kötü etkilemesine müsaade etmediğiniz ölçüde özgürce okuyabilirsiniz.

Yine de size bir saat vermek gerekirse günde 30 dakika yatmadan önce ve öğlen yemeğinden sonra yürüyüş sonrası yeni bilgiler okumanın faydaları olacaktır. Sayfa sayısını dert etmeyin. Kitap okumanın getirisi bir cümle okumakla bile mümkün. Az okumak da hayatınızı olumlu yönde etkiler.

Öyle bir kıvılcım çakar ki okumak, o tek cümle nerede yanlış yaptığınızı bağırır size.

sozdebilim.com

Öyle büyüleyici bir an olmasını beklemeyin. Siz okuyun, bilinciniz tek görevi olan yönetme işini layıkıyla yapar emin olun.

Gece Kitap Okumak Faydalı mı?

Gündüz veya gece ne kadar odaklandığınıza göre kitap okumanın faydası artar veya azalabilir. Bazı bireylerde gece odaklanması daha yüksektir. Bazı insanlar gece sakinliği ve dinginliği ile okuduğu şeye daha yüksek seviyelerde konsantre olabilir. Sizin için hangisi daha iyi test edip ona göre gece veya gündüz okumalarına başlayın. Başkası için iyi olan sizin okuma veriminizi çok düşürebilir. Tavsiye ile değil deneyle yola çıkın. Tavsiyeleri göz ardı da etmeyin tabi.

Sosyal medyadan okuduklarımız kitap okumak sayılır mı?

Sosyal medyadan bilimsel veriler de görebilirsiniz veya sözde bilimsel şeyler. Genelde sosyal medya bizi kişisel ve davranışsal olarak etkiler. Zeki biri sosyal medyayı süzer, öyle alır. Bireyler bilgiyi olduğu gibi almaz, kendi şahsi bilgi ve birikimlerini de katarak nihai şeklini verir. Sosyal medyadan eğer çocuk değilseniz pek endişe etmeyin. Bu Sosyal medya bizi hem eğlendirir hem de bilgiyle besler.

Sosyal medyayı kitap gibi okuyabilirsiniz.

sozdebilim.com

Sosyal ağın yazı ve görsel paylaşımları, takip ettiğiniz kişileri anlamada yukarda önemle söz ettiğimiz empati yeteneğini geliştirir. Empati cepte. Bitmedi, kedi, köpek videoları izleyerek hayvanları daha yakından tanırsınız.

Sosyal İçerik vs Kitap Okumak

Bir kitapla kıyaslandığında sosyal medya izlemeleri yani okumaları bazen bizim için iyi bazen de vasat kalır. İyi olduğu yön video izlemek çoklu duyuya hitap eder ve çoklu gelişim sağlar.

Kitap okumak, beynin hayal etme sürecini geliştirici bir etki yaratır. Kitap okuduğunuzda zihnimizde şekiller, kişiler ve duygular yaratılabilir.

Hem kitap okumak hem de sosyal medya içerikleri olan video, resim ve yazılar insanı geliştirir. Yazılarda kişisel görüş ve deneyimler paylaşılıyor. Bu kişisel görüşler aydınlatıcı olabilir.

İkisi de gerekli. Sadece hangisini ne zaman daha mantıklı olacağına sizin karar verin.

Not: Sosyal medya dikkatinizi dağıtabilir bu riski yabana atmayın. Kitap okumak zaten ilgi ve konsantrasyon gerektiriyor.

İyi bir okuyucu kötü şeyleri de okur çünkü tecrübe altından değerlidir.

sozdebilim.com

Kitap okumak diksiyonu düzeltir mi?

İki yıl dublaj eğitimi almış biri olarak evet diyorum. Okumak beynin hızlı düşünme kapasitesini artırmak için biçilmiş kaftandır. Göz, hızlı görür ama beyin yavaş işler. Beyin okudukça hızı katlanır. O yüzden kitap okumak sizi geliştirir. Siz öğrendikçe taklit yapma maharetiniz artar.

Güzel konuşmak bir meziyettir. Kitap okuduğunuzda zaten gelişmiş bir kelime haznesine sahip olduğunuz için onlarca alternatif kelime arasından en uygun olanı saniyeler içinde kullanabilirsiniz.

Diksiyonu geliştirmek için ulusal haber ve programları takip edebilirsiniz. İzledikçe duyduğunuz konuşma uslubu, adabına ve güzel konuşmanın gerekliliğine inancınız artacak ve hayranlık duyacaksınız.

Kitap okumanın beden dili ve oyunculuğa faydası

Çok kitap okumanın bir faydası da oyunculuk yeteneğini artırmasıdır. Çünkü hareketleri ve duyguları da okumayı keşfedersiniz. Beden dilini okumaya başlarsınız. Oyun ve taklit yeteneği artan biri sosyal ilişkilerini de daha iyi yönetir.

Güzel konuşan insanlar olmasa kimse film izlemez idi emin olun.

Güzel konuşuyorlar, çünkü kitap okuyorlar.

sozdebilim.com

Okumanın İletişime faydası var mı?

Sahip olduğunuz örf ve adetleri bildiğinizde içinde bulunduğunuz ortamdakileri üzmeden kırmadan güzelce iletişim kurabilirsiniz. Çok gezen biri olmak kolay değildir ama çok okumak mümkündür. Kendini, örfünü adetini bilmek sizi köklü biri yapar.

Başkalarını bilen kimse bilgili, kendini bilen kimse akıllıdır.

Lao Tzu

Geçmişini bilen biri geleceğini daha iyi inşaa edebilir. Geçmişi ile barışık olan çevresi ile daha iyi anlaşabilir.

Çok kitap okursak ne olur?

Astronot olursunuz. Hakim veya doktor hatta profesör olursunuz. Çok şey olursunuz. Hiç bir meslek sahibi olmasanızda ta kendiniz olursunuz. İnsan kendi olabildikçe insandır. Kendini bilen biri zaten sorumluluklarına duyarlı olur.

Başkası olma kendin ol, böyle çok daha güzelsin.

Bir şarkı sözü

Çevresine saygılı doğa dostudur. Doğa olmadan kendi de olmayacağını idrak eder. Kitap okumak bizi adam eder. Kitap okumak bizi kadın eder. Bizi doğamıza uygun hale getiren yegâne şey okumaktır.

Çok kitap okumaktan kastınız aşırı derecede kitap okumak ise bu gözlerinize ayrıca uyku düzenine zarar vererek başlar başka sorunlara da neden olur. Ayrıca karşıt bir yazıda detaylıca açıkladığımız bir çok başka canlı ve şeye zarar verir. Kitap okumanın zararları

Kitap okurken müzik dinlemek doğru mu?

Buna kesin bir cevabı sadece kendimiz verebiliriz. Örneğin benim gibi müziksiz yapamayan biri kitap okurken hatta yazarken ve çalışırken de müzik dinler.

Müzik ruhun gıdasıdır

Socrates

Kendiniz test edin. Bir süre örneğin bir saat boyunca müzikli kitap okuyun. Sonra başka bir zamanı seçin ve müziksiz kitap okuyun. iki testi de art arda yapmayın. Daha iyi sonuç almak için test öğelerini dengeli tutun. Benzer ortam ve anlarda sadece müzik değişkenini test edeceksiniz. Yani bağımsız değişkenler sınırlı tutulmalı ki testin sonucu doğru çıksın. Sonuç olarak tavsiyeler ile değil bilim ile yani bilerek bu kararı verin.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

İhtiyacınız varsa alışkanlık daha kolay kazanılır. İstemek yeterli değildir çoğu zaman. Kitap okumanın faydalarını öğrenmeniz için bu yazı yeterlidir. Önemli olan sizin Kitap okumaya inanmanız.

Bir şeyi alışkanlık haline getirmek kısa vadede yararlı olabilir ama zorla güzellik olmaz sözünü bilirsiniz. Bir şeyi isteyerek ve severek yapın. işte o zaman alışkanlık kazanmaya gerek duymazsınız.

Kitap okumayı keşfedersiniz, sevmeyi beklemeyin. Yeni ve ilgi çekici şeyler okuyun, bu sizi körükler.

Özetle…

Cehaleti aşmak için deneyimler gerek. Tecrübeleri de aktarmak şart. Böylece günlük işlerimizi yaparken kitapların yararlı kısımlarını kullanarak daha sorunları çözmede daha başarılı oluruz. Fikirler unutulur yazılar kalır. Başkasının deneyimini kullanmak ve daha ilerisine taşımak kitap okumakla mümkün kılınır.

SözdeBilim

♥️ Faydalı bilgiler ⭐ Eğlenceli sözde bilim örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.