Kitap Okumanın Zararları

Kitap okumanın zararları – 11 madde

Kitap okumanın zararları
Kitaplar
Kitap okumanın zararları nasıl olabilir diye geldiniz. Hiç aklınıza gelmeyen yönleri ile kitap okumanın zararlarını ele alacağız.
Uyarı: Kitap okumak önemlidir ve bu sayfa olarak kitap okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu yazı farklı bir bakış sunuyor. Tadını çıkarın.

Kitap okumanın zararları

Kitaplar, Sümer yazısından beri, insanlığın yolunu aydınlatmaya çalışmış bazen de zararlar vermiştir. Kitap tıpkı bir bıçak gibidir, iyiye kullanırsanız yararlı, kötüye kullanırsanız zarar verirler.

Aşağıdaki maddeleri çoğalmak isterseniz yoruma ekleyiniz.

1. Kitap okumak dikkatinizi dağıtır

kitap okumak dikkatinizi dağıtır
Yanlış kitabı okursanız sizi olduğunuzdan daha başka bir yere götürür. Derslerine çalışan bir öğrenci, genel kültür olsun diye, aşk romanı okursa, dikkati romandaki karakterlere kayabilir, bu da onu bir süre ders çalışmaktan alıkoymaya yeter. Dini ya da siyasi kitaplar okursa şayet, ders kitaplarını yazan yazara bile kulplar takabilir ve böylece ders çalışması için elinde olan kaynağı bile tam olarak değerlendirme şansını yitirebilir mesela.

2. Zarar verir

kitap okumak maddi manevi zararlar verir

Hedefiniz yoksa kitap okumak size yepyeni hedefler yaratır. Durduk yere maddi manevi sıkıntılar doğurur. Evinizde çayınızı içip kitap okurken, kitaptaki bir fikir aklınızı çelebilir. Örneğin hiç aklınızda yokken size bir hobi bile kazandırabilir. Yazar allandıra ballandıra bir şeylerden bahseder ve bunu sayfalarca kez yapar, sonunda sizi etkisine alır. Siz de kendinizi başka bir  yerde bulabilirsiniz. Aklınızda yoktu ama bakın neler geldi başınıza…

3. Kitap okumak sizi ötekileştirir

Kitap okumak sizi ötekileştirir
Issız insan

 

Öneri ile kitap okursanız, sosyal akımlara kapılır, ve hiç olmadık tartışma veya ayrımcı davranışlara maruz kalırsınız.  Hatta başkasını veya kendinizi ötekileştirebilirsiniz. Böylece kitap okuduğunuz için zarar görür belki de tüm bunlara neyin sebep olduğunu fark edemezsiniz. (Artık değil)

4. Kitaplar bedava değil

Kitaplar bedava değil
Kitaplar bedava değil

 

Kitap satın almak sizi aç bırakabilir. Simit alacak paranız yoksa ve karnınız açsa bilgiye değil yemeğe ayırın o parayı.
Bir kitap 30tl ortalama. 10 kitap 300tl Ayda 10 kitap yılda 120tlx300tl gerisini siz hesaplayın.

5. Kitap okumak kıt bir bakış açısına sebep olabilir

Kitaplar en nihayetinde sizin gibi birer insanın sözleridir. Yazarın her alanda süper fikirleri olmayabilir. İnşaat mühendisi gıda alanında yazıyorsa, mühendis nasıl olsa diye alıp okumayız. Uzmanlık alanı diye bir şey var.  O yazarın kitabını aldığınız için o daha zengin ve ünlü olurken siz de onun fikirleri ile daha iyi bir bakış açısı kazandınız hepsi bu. (en iyi ihtimalle). Yazarın dini ve siyasi hatta ahlâkî yapısı size kitap boyunca yansır. Daha önce geniş baktığınız olaylara artık yazar gibi dar bakarsanız bu size zararlar verir. Kitaplar 10 sayfalık değildir, bir fikrin size empoze edilmesi 10 hatta 50 sayfa boyunca sürebilir, böylece kıt bir bakış edinmeniz de mümkün olabilir. Oysa kitabı sizi geliştirsin diye almıştınız.

6. Ağaçlar kesiliyor

Kitap okumaya devam ederseniz ağaçlar kesilecek ve siz her ağacın, bu gezegene temiz oksijen üreten birer doğal fabrika olduğunu bilmiyor olabilirsiniz! Bir kitap için kaç ağaç kesiliyor? Ya bir kütüphane için kaç ağaç kesiliyordur?
Kitapların ağaçlardan yapıldığını biliyorsanız ve ağaçların canlı olduğunu biliyorsanız. Belki de eski kitapları yeni kitaplara tercih etme vaktiniz gelmiştir. Hayvanlar olmadan yaşamak mümkün olabilir ama ağaçlar olmadan hiç şansımız yoktur.

7. Ağaçlarda yaşayan hayvanlar etkilenir

Kitaplar ağaçlardan yapılıyor ve bazı hayvanlar ağaçlarda veya o ağaçların dallarında hatta yapraklarında yaşıyor. Bazı hayvanları yuvalarından etmekten hiç rahatsız olmuyorsanız kitap okumaya devam edebilirsiniz! Yuva nedir biliyorsunuz. Her canlının neredeyse bir yuvası vardır. Ağaçlar insanlara da yuvadır. Bahçelerimizi süsler meyvelerini yeriz. Temiz oksijen üretirler. Canlılar da ağaçlara muhtaçtır sadece insanlar değil.

8. Kitap okumak sizi geliştirip sonra da toplumdan uzaklaştırır

Kitap okumak sizi daha bilinçli yapar. Bu bilinç sizi daha bilgili ve gelişmiş biri yapar ve etrafınızdaki insanlarla aranıza mesafeler koyar. Diğer insanlar da size mesafe koyar. Onlar sizden soğuyacak ve zamanla öteki olacaksınız. Komik gelebilir ama gerçek bu 🙂 Örneğin fizik okuyan birine kuantum enerjisi ile uğraştığınızı söylerseniz, en kolayından size yalancı der. Çünkü fizikçi çok araştırır ve sözde bilimsel bilgiye pirim vermez.  Tersi de mümkün, kuantum ile ilgili olduğunu sandığınız bir kitap alırsınız, sizi olmadık şeylere sürükler, ve etrafınızdaki insanlara aktarmak isterseniz, ama onlar delirdiğinizi düşünmeye başlar. Özetle sizi toplumdan koparabilir.

9. Her bireyi kütüphane sahibi yapmaya zorlar.

(6. ve 7.  mad. tetikler)

Kitaplar okunduğunda el değiştirmediği için birikiyorlar ve tam da bu sebeple bir çok insan kütüphane sahibidir. Kütüphaneler hariç her insanın mini bir kütüphanesi olduğu var sayılırsa, kütüphane rafları ağaçtan yapıldığı için ve kütüphanede biriken her kitap daha fazla ağacın katledildiği anlamına geldiği için de, kitap okumak zararlıdır. Bu kütüphaneler dışındaki birikim gerçektir ve acıdır. Ve bununla övünen var.

10. Kitap okumak bilgiyi çoğaltır ve kötüye kullanmaya kapı aralar

Kitap okumak ile insanlar daha fazla teknoloji geliştirmiş ve Birinci ve İkinci dünya savaşı bir bilgi yarışı ile dünya genelinde yaşanmıştır. Bilgi kötüye kullanılmıştır ve bunu kitaplar vasıtasıyla  denemişlerdir.

11. Bilinçaltı mesajları yayar

Dünyada  bir çok yerde bazı kitaplar sırf daha çok ürün satmak için bilinçaltı mesajları barındıracak şekilde yazılıyor!
Bu mesajlar,  bir sonraki kitabı satın almanızdan tutun da yeni evinizin büyüklüğü, yeri,  ve arabanızın rengini, modelini,  hatta hayat arkadaşınız ve aile ilişkilerinize kadar değişiklik yaptırabilir güçtedir.
Kitap okumak yerine makaleler okumak sizi ve içinde bulunduğunuz dünyayı koruyacaktır. Kitap değiştirme ve paylaşımı iyi bir yoldur.
Bu maddeler adı üstünde kitap okumanın zararlarıdır. Elçiye zeval olmaz.
 Kitap okumanın faydaları daha çoktur. Ancak kitap okumanın bile zararları olabileceğine dair aklınızda fikirler oluştu. Siz dengeyi bulabilirsiniz.
İyi okumalar… ✨
Ayrıca, Neden hepimiz cahiliz? hemen öğrenmek için buraya tıklayın

 

 

Latest posts by Şerif Çiçekdağ (see all)
Yaymak için Paylaş!

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu blogger.

🤔 Bir Cevap Yaz