Kitap Okumanın Zararları Nelerdir?

Okumanın zararlarının nasıl olabileceğini görmeye geldiniz. Hiç düşünmediğiniz yönleriyle kitap okumanın zararlarını tartışacağız. Okumak önemlidir ve kitap okumanızı tavsiye ederiz. Bu makale farklı bir bakış açısı sunuyor. Tadını çıkar.

Kitaplar, Sümer yazısından bu yana, insanlığın yolunu aydınlatmaya çalışmış ve bazen onlara zarar vermiştir. Kitap tıpkı bir bıçak gibidir, iyi kullanırsanız yararlıdır, kötüye kullanırsanız zarar verir. Kitap Okumanın Zararları Nelerdir çok merak ettiniz ve madde madde buyrun başlayalım.

1. Kitap Okumak Dikkatinizi Dağıtır!

Yanlış kitabı okursanız, sizi olduğunuzdan başka bir yere götürür ve değiştirir. Derslerine çalışan bir öğrenci, genel kültür olsun diye, aşk romanı okursa, dikkati romandaki karakterlere kayar, bu da onu bir süre ders çalışmaktan alıkoymaya yeter. Dini ya da siyasi kitaplar okursa şayet, ders kitaplarını yazan yazara bile kulplar takabilir ve böylece ders çalışması için elinde olan kaynağı bile tam olarak değerlendirme fırsatını kaçırır.

2. Okuma Maddi ve Manevi Zarara Neden Olur!

Hedefiniz yoksa kitap okumak size yepyeni hedefler yaratır. Durduk yere maddi manevi sıkıntılar doğurur. Evinizde çayınızı içip kitap okurken, kitaptaki bir fikir aklınızı çeler. Örneğin hiç aklınızda yokken size bir hobi bile kazandırır. Yeni bir araba aldırır. Yazar ballandıra ballandıra bir şeylerden söz eder ve bunu sayfalarca kez yapar ve sonunda sizi etkisine alır. Siz de kendinizi başka bir yerde bulabilirsiniz. Aklınızda yoktu ama bakın neler geldi başınıza!

3. Kitap Okumak Seni Ötekileştirir!

Öneri ile kitap okursanız, sosyal akımlara kapılır, ve hiç olmadık tartışma veya ayrımcı davranışlara maruz kalırsınız. Hatta başkasını bırakın kendinizi de ötekileştirebilirsiniz. Böylece kitap okuduğunuz için zarar görür belki de tüm bunlara neyin sebep olduğunu bile fark edemeyebilirsiniz. (Artık değil!)

4. Kitaplar Bedava Değil!

Kitap satın almak sizi aç bırakabilir. Simit alacak paranız yoksa bu parayı bilgi için değil yemek için harcayın. Bir kitap ortalama 100 TL. Ayda 10 kitap 1000 tl eder. 12 ay x 12000 tl… kendininkini hesapla.

5. Okuma Kıt Düşünceye Sebep Olur!

Kitaplar ne de olsa sizin gibi birinin sözleridir. Yazar her alanda süper fikirlere sahip olmayabilir. İnşaat mühendisi biri gıda alanında yazarsa, onu sadece mühendis olduğu için okumayız. Uzmanlık alanı diye bir şey var.

O yazar onun kitabını aldığınız için zenginleşip ünlenirken siz ise onun fikirleriyle daha iyi bir bakış açısına sahip oluyorsunuz. (en iyi ihtimalle). Yazarın dini, siyasi ve hatta ahlaki yapısı kitap boyunca size yansıtılıyor. Daha önce geniş baktığınız olaylara artık yazar gibi dar bakarsanız bu size zararlar verir. Kitaplar 10 sayfalık değildir, bir fikrin size empoze edilmesi 10 hatta 50 sayfa boyunca sürebilir, böylece kıt bir bakış edinmenize sebep olabilir. Oysa kitabı sizi geliştirsin diye almıştınız.

6. Ağaçlar Kesiliyor!

Kitabı okumaya devam ederseniz, ağaçlar kesilecek ve her ağacın bu gezegene temiz oksijen üreten doğal bir fabrika olduğunu bilemeyebilirsiniz! Bir kitap için kaç ağaç kesilir? Ve bir kütüphane için kaç ağaç kesilir? Kitapların ağaçlardan yapıldığını ve ağaçların canlı olduğunu biliyorsanız belki eski kitapları yenilerine tercih etme zamanı gelmiştir. Hayvanlar olmadan yaşamak mümkün olabilir ama ağaçlar olmadan hiç şansımız yoktur.

7. Ağaçlardaki Hayvanlar Zarar Görür!

Kitaplar ağaçlardan yapılır ve bazı hayvanlar ağaçlarda veya ağaçların dallarında ve hatta yapraklarında yaşar. Bazı hayvanları yuvalarından etmekten hiç rahatsız olmuyorsanız kitap okumaya devam edebilirsiniz! Yuva nedir biliyorsunuz. Her canlının neredeyse bir evi vardır. Ağaçlar aynı zamanda insanlara da ev sahipliği yapar. Bahçelerimizi süsleyen meyvelerini yiyoruz. Temiz oksijen üretirler. Diğer canlıların da ağaçlara ihtiyacı vardır, sadece insanlar değil.

8. Okumak Sizi Toplumdan Uzaklaştırır!

Kitap okumak sizi daha bilinçli yapar. Bu bilinç sizi daha bilgili ve gelişmiş biri yaparken diğer yandan etrafınızdaki insanlarla aranıza mesafeler koyar. Diğer insanlar da size mesafe koyar. Onlar sizden soğuyacak ve zamanla öteki olacaksınız. Komik olabilir ama gerçek bu 🙂 Çünkü zaten iyi bir şekilde bildiğiniz şeyleri tekrar duymak size sıkıcı gelebilir. Sıkıldığınızı fark eden birinin size karşı tepkisini hayal edin. Örneğin fizik okuyan birine kuantum enerjisi ile uğraştığınızı söylerseniz, en kolayından size yalancı der. Çünkü fizikçi çok araştırır ve sözde bilimsel bilgiye pirim vermez. Tersi de mümkün, kuantum ile ilgili olduğunu sandığınız bir kitap alırsınız, sizi olmadık şeylere sürükler, ve etrafınızdaki insanlara anlatmak isterseniz, ama onlar delirdiğinizi düşünmeye başlar. Özetle kitap okumak sizi toplumdan koparabilir.

9. Kütüphane Sahibi Yaptırır!

(6. ve 7. mad. tetikler). Kitaplar, okunduklarında el değiştirmedikleri için birikir ve bu yüzden birçok insan kütüphane sahibidir. Kütüphaneler dışında herkesin bir mini kütüphanesi olduğunu varsayarsak, kütüphane rafları ahşap olduğundan ve kütüphanede biriken her kitap daha çok ağacın katledilmesi anlamına geldiği için kitap okumak zararlıdır. Kütüphaneler haricindeki bu birikim gerçektir. Ve bununla övünen var!

10. Bilginin Kötüye Kullanılmasına Sebep Olur!

Kitap okumakla birlikte insanlar daha fazla teknoloji geliştirdi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı dünya çapında bir bilgi yarışından ötürü yaşandı. Bilgi kötüye kullanıldı ve bunu kitaplar aracılığıyla denediler. Bu savaşlar ile ilk kez bilgi bir başka ülkenin zarar görmesine neden oldu. Bilgi yanlış kullanıldığı için tüm dünya zarar görmüştür. Bilgi ağaçlardan yapılmış kitaplar ile hızla yayılır.

11. Bilinçaltı Mesajları Yayar!

Dünyanın birçok yerinde, bazı kitaplar sırf daha fazla satmak için bilinçaltı mesajlar içerecek şekilde yazılmıştır! Bu mesajlar, bir sonraki kitabı satın almaktan yeni evinizin boyutuna ve konumuna, arabanızın rengine ve modeline ve hatta hayat arkadaşınız ve aile ilişkilerinize kadar her şeyi değiştirebilir!

12. Kitap okumak Gösterişe Sebep Olur!

Gerçekte, kucağında 5 kitap taşıyan biri çok çalışkan biridir veya bir kitap kurdudur. Çünkü kitaplardan kopamıyordur ya da yetiştirmesi gereken acil ve önemli bir işi veya ödevi veya görevi vardır. Peki ya ortada öyle bir durum yoksa. Bu insanlar neden kitap hamallığı yapıyor? Bir amacı mı var! Evet bu gösteriş!

Peki gerçekten çok kitap okuyan ama bunu gösteriş için yapan birine ne demeli? Her hafta yeni kitaplar alıp ailesini iflasa sürüklüyor. Tamam sürüklemiyor da olabilir ama başkasına bir şeyler kanıtlamaya çalışmak için kitap okumak doğru mu? Siz ne için kitap okuyorsunuz? Okuduğu kitabın keyif aldığı kısmını başkasına anlatmak da güzel. Bir kitap okuyup etrafına cahillermiş gibi davranıp havalara giren tiplerimiz var! Bilgi yarışı güzeldir ama diğer türlü bir yarış olan malum (çok su içtikten sonraki) yarış kötüdür.

13. Kitap Okumak Önyargıya Neden Olur!

Yıllar önce çalıştığım bir şirkette birgün üst kademeden bir sorumlu kişi kitap okuduğumu farkettiğini söylemişti. Ve bunu deme amacını siz de tahmin edersiniz ki kitap okuduğum için onun gözünde daha renkli bir kişilik hatta daha saygın biri olduğumu düşünmesiydi! Kitap okumak sizi daha saygın yapmaz. Siz saygıyı doğmadan önce ve öldükten sonra bile hak edersiniz. Siz sadece kitap okursunuz ama insanlar sizin hakkınızda ön yargılı olmaya başlamıştır bile. Bu da gösteriyor ki kitap okumak yanlış anlamalara sebep oluyor.

Okuduğum kitap da insanın kendini keşfi ile alakalı yani kişisel gelişim kitabıydı. (Sınırsız Güç – Anthony Robbins). Görüldüğü üzere sadece kitap okumanız bile toplumda yanlış bir algıya neden oluyor. Kitaplar dolaylı olarak zarar veriyor.

14. Kitaplar Taze Beyinleri Zehirleyebilir.

Yetişkinler için bile üstesinden gelmesi zor gerçekler varken çocuklara okutulan kitapları bir düşünün. Taze beyinli bireylerin kafasını karıştırıp zehirlemek ve onların saflığına zarar vermek kitaplar ile denenir ise gelecek nesiller bundan zarar görecektir.

15. Kitaplar Kaos Yaratabilir.

Örneğin vatanseverlik özünde iyidir ama diğer ülkeleri düşman olarak anlatan aşırı kitaplar dünya barışını tehlikeye atar. Geçmişi ders alınacak bir araç olarak almak yerine düşman yaratmak için anlatan kitapları düşünün. Küçük çocukların erken yaşlarda sürüklendiği endişe ilerde geçmişin izlerini yansıtacaktır.

Din kitaplarının özgür dünya vatandaşlarını birer günahkar ve suçlu gibi gösterdiğini bir an için hayal edin. Oysa dinlerin temel amacı toplumlara huzur vermek yani kötülükten uzaklaştırmayı öğütleyip iyiliğe teşvik etmektir.

Fikirlerini toplumları etkilemek için tanrı ile harmanlayan yazarların gücü kontrolden çıkınca ne olur?

Özetle kontrolden çıkmış yazarlar ve kitaplar kaos yaratacaktır. Bunun önüne geçmek için bilinçli okuyuculuk gerekiyor. Bazı ülkelerde belirlenmiş kitapların dağıtımının yasaklanması bu konuya duyulan hassasiyeti kanıtlar niteliktedir.

Çok Kitap Okumanın Zararları

Aşırı Kitap Okumanın Zararları – Fazla Kitap Okumanın Zararları

Fazla kitap okumanın zararları ise verilen zararı daha yüksek seviyeye çıkaracaktır. Verilen örneklerdeki her bir zarar katlanır. Örneğin çok kitap biriktiren biri evinde iki kütüphane kurabilir. Bu da ağaç ve çevre katliamına yol açan bir adım olur. Çok aşırı kitap okumanın zihinsel yönden de olumsuz etkisi olabilir çünkü bilgi sindirilmeden, anlaşılmadan, bilgiler arası bağlar kurulmadan ve bilgi yerine oturmadan kullanılırsa kişiye ve çevreye zarar ve yıkım getirebilir. Kontrolsüz ve bilinçsiz kitap okumak zaten zarar verirken bir de üstüne çok aşırı derecede kitap okumak, zararı katlayıp büyütecektir!

Sonuç

Elbette ki Kitap okumanın faydaları daha çoktur. Kitap okumak yerine makale okumak sizi ve içinde yaşadığınız dünyayı koruyacaktır. Kitap değiştirmek ve paylaşmak iyi bir yoldur. Bu maddeler adı üstünde kitap okumanın zararları. Ancak yine de kitap okumanın bile zararları olabileceğini artık biliyorsunuz. Elçiye zeval olmaz. Dengeyi bulabilirsiniz.

Bu maddeleri çoğalmak isterseniz yoruma ekleyin.

Dikkatli okumalar dileriz… ✨

“Kitap Okumanın Zararları Nelerdir?” üzerine 10 yorum

 1. Kitap okumanın faydasıda zararıda vardır.

  Yanıtla
 2. Satır aralarında hafif bir ironi de var arkadaşlar, bunu yazan arkadaş ciddi ciddi “Sakın okumayın!” demez herhalde. Keyifli bir yazıydı, başarılar.

  Yanıtla
 3. Saçma salak şeylerle halkı kitap okumaktan uzaklaştırıyorsunuz. Kitap okumanın zararı YOK!

  Yanıtla
  • Elbette kişiye göre farklı görünebilir anlıyoruz ve bu güzel bir şey. Biz karşıt fikirleri de seviyoruz. Kitap okumanın yararları daha çoktur. Ve onları başka yazıda o kadar uzun yazdık ki çok heyecanlı bir süreçti. Ama kitap okumanın az da olsa zararları vardır. Bu zararların doğrudan veya dolaylı olduğunu bu yazıda açıkladık. Düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin hepsini önemle değerlendiriyoruz. Öylesine kitap okumak yerine bilinçli bir şekilde kitap okumaya teşvik ediyoruz. Bir kütüphanesi olup da içinden 3 kitap okumayanları düşünün mesela! Kitap okumayı gösteriş yapmak için kullananlar bile var. Kitap okuduktan sonra hayatı olumsuz yönde değişibelicek insanları unutmayalım. Kitap almak yerine değiş tokuşu da tavsiye ediyoruz.

   Size soru, bir şey tamamen zararsız olabilir mi?

   Yanıtla
 4. Ulan kardeşim sana öyle bir sinir oldum ki kırk yılda bir kitap okuyasim geldi daha ki senin bu yazılarını görene kadar kitap okumaktan soğudum çok sağolasın

  Yanıtla

Yorum yapın