Kitap Okumanın Zararları

Kitap okumanın zararları – 11 madde

Kitap okumanın zararları
Kitap okumanın zararları nedir?
Kitap okumanın zararları nasıl olabilir diye geldiniz. İşte bu yazıda hiç aklınıza bile gelmeyen yönleri ile kitap okumanın zararları meselesini ele alacağız. Hazırsanız başlıyoruz. Değilseniz ee hadi çabuk olun lütfen sizi bekliyoruz.

Kitap okumanın zararları

1. Kitap okumak dikkatinizi dağıtır

kitap okumak dikkatinizi dağıtır
Yanlış kitabı okursanız sizi olduğunuzdan daha başka yere götürür.

2. Zarar verir

kitap okumak maddi manevi zararlar verir

Hedefiniz yoksa kitap okumak size hedefler yaratır. Durduk yere maddi manevi sıkıntılar doğurur.

3. Kitap okumak sizi ötekileştirir

Kitap okumak sizi ötekileştirir
Kitap okumak sizi ötekileştirir
Öneri ile kitap okursanız, sosyal akımlara kapılır olmadık tartışma ve ayrımcı davranışlara maruz kalır hatta başkasını veya kendinizi ötekileştirebilirsiniz.

4. Kitaplar bedava değil

Kitaplar bedava değil
Kitaplar bedava değil
Kitap satın almak sizi aç bırakabilir. Simit alacak paranız yoksa ve karnınız açsa bilgiye değil yemeğe ayırın o parayı.

5. Kitap okumak kıt bakış açısına sebep olabilir

Kitaplar en nihayetinde sizin gibi bir insanın sözleridir. O yazarın kitabını aldığınız için o daha zengin ve ünlü olurken siz de onun fikirleri ile daha iyi bir bakış açısı kazandınız hepsi bu. (en iyi ihtimalle)

6. Ağaçlar kesiliyor

Kitap okumaya devam ederseniz ağaçlar kesilecek ve siz her ağacın, bu gezegene temiz oksijen üreten birer doğal fabrika olduğunu bilmiyor olabilirsiniz!

7. Ağaçlarda yaşayan hayvanlar etkilenir

Kitaplar ağaçlardan yapılıyor ve bazı hayvanlar ağaçlarda veya o ağaçların dallarında hatta yapraklarında yaşıyor. Bazı hayvanları yuvalarından etmekten hiç rahatsız olmuyorsanız kitap okumaya devam edebilirsiniz!

8. Kitap okumak sizi geliştirip sonra da toplumdan uzaklaştırır

Kitap okumak sizi daha bilinçli yapar. Bu bilinç sizi daha bilgili ve gelişmiş biri yapar ve etrafınızdaki insanlarla aranıza mesafeler koyar. Diğer insanlar da size mesafe koyar. Onlar sizden soğuyacak ve zamanla öteki olacaksınız. Komik gelebilir ama gerçek bu 🙂

9. Her bireyi kütüphane yapmaya zorlar (6. ve 7.  mad. tetikler)

Kitaplar okunduğunda el değiştirmediği için birikiyorlar ve tam da bu sebeple bir çok insan kütüphane sahibidir. Kütüphaneler hariç her insanın mini bir kütüphanesi olduğu var sayılırsa, kütüphane rafları ağaçtan yapıldığı için ve kütüphanede biriken her kitap daha fazla ağacın katledildiği anlamına geldiği için de, kitap okumak zararlıdır. Bu kütüphaneler dışındaki birikim gerçektir ve acıdır.

10. Kitap okumak bilgiyi çoğaltır ve kötüye kullanmaya kapı aralar

Kitap okumak ile insanlar daha fazla teknoloji geliştirmiş ve Birinci ve İkinci dünya savaşı bir bilgi yarışı ile dünya genelinde yaşanmıştır. Bilgi kötüye kullanılmıştır ve bunu kitaplar vasıtasıyla  denemişlerdir.

11. Bilinçaltı mesajları yayar

Dünyada  bir çok yerde bazı kitaplar sırf daha çok ürün satmak için bilinçaltı mesajları barındıracak şekilde yazılıyor!
Bu mesajlar,  bir sonraki kitabı satın almanızdan tutun da yeni evinizin büyüklüğü, yeri,  ve arabanızın rengini, modelini,  hatta hayat arkadaşınız ve aile ilişkilerinize kadar değişiklik yaptırabilir güçtedir.
Kitap okumak yerine makaleler okumak sizi ve içinde bulunduğunuz dünyayı koruyacaktır.
Bu maddeler adı üstünde kitap okumanın zararlarıdır. Elçiye zeval olmaz.
 Kitap okumanın faydaları daha çoktur. Ancak kitap okumanın bile zararları olabileceğine dair aklınızda fikirler oluştu. Siz dengeyi bulabilirsiniz.
İyi okumalar… ✨
Ayrıca, Neden hepimiz cahiliz? hemen öğrenmek için buraya tıklayın

 

serifcicekdag

Halkla ilişkiler mezunu. Reklam oyuncusu. Amatör seslendirmen. Blogger ve uygulama geliştiricisi. Neşeli eğlenceli özgür ve biraz asi kişi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir