Kitap Okumanın Zararları Nelerdir?

Okumanın zararlarının nasıl olabileceğini görmeye geldiniz. Hiç düşünmediğiniz yönleriyle kitap okumanın dezavantajlarını tartışacağız. Okumak önemlidir ve kitap okumanızı tavsiye ederiz. Bu makale farklı bir bakış açısı sunuyor. Tadını çıkar. Kitaplar, Sümer yazısından bu yana, insanlığın yolunu aydınlatmaya çalışmış ve bazen onlara zarar vermiştir. Kitap tıpkı bir bıçak gibidir, iyi kullanırsanız yararlıdır, kötüye kullanırsanız zarar verir.

Kitap okumanın 11 zararı

1. Kitap okumak dikkatinizi dağıtır

Yanlış kitabı okursanız, sizi olduğunuzdan başka bir yere götürür ve değiştirir. Derslerine çalışan bir öğrenci, genel kültür olsun diye, aşk romanı okursa, dikkati romandaki karakterlere kayabilir, bu da onu bir süre ders çalışmaktan alıkoymaya yeter. Dini ya da siyasi kitaplar okursa şayet, ders kitaplarını yazan yazara bile kulplar takabilir ve böylece ders çalışması için elinde olan kaynağı bile tam olarak değerlendirme fırsatını kaçırır.

2. Okuma maddi ve manevi zarara neden olur

Hedefiniz yoksa kitap okumak size yepyeni hedefler yaratır. Durduk yere maddi manevi sıkıntılar doğurur. Evinizde çayınızı içip kitap okurken, kitaptaki bir fikir aklınızı çelebilir. Örneğin hiç aklınızda yokken size bir hobi bile kazandırabilir. Yeni bir araba aldırabilir. Yazar ballandıra ballandıra bir şeylerden söz eder ve bunu sayfalarca kez yapar ve sonunda sizi etkisine alır. Siz de kendinizi başka bir yerde bulabilirsiniz. Aklınızda yoktu ama bakın neler geldi başınıza!

3. Kitap okumak seni ötekileştirir

Öneri ile kitap okursanız, sosyal akımlara kapılır, ve hiç olmadık tartışma veya ayrımcı davranışlara maruz kalırsınız. Hatta başkasını bırakın kendinizi de ötekileştirebilirsiniz. Böylece kitap okuduğunuz için zarar görür belki de tüm bunlara neyin sebep olduğunu bile fark edemeyebilirsiniz. (Artık değil!)

4. Kitaplar bedava değil

Kitap satın almak sizi aç bırakabilir. Simit alacak paranız yoksa bu parayı bilgi için değil yemek için harcayın. Bir kitap ortalama 30 TL. Ayda 10 kitap 300 tl eder. 12 ay x 300 tl… gerisini hesapla.

5. Okuma kıt düşünceye sebep olur

Kitaplar ne de olsa sizin gibi birinin sözleridir. Yazar her alanda süper fikirlere sahip olmayabilir. İnşaat mühendisi biri gıda alanında yazarsa, onu sadece mühendis olduğu için okumayız. Uzmanlık alanı diye bir şey var. O yazar onun kitabını aldığınız için zenginleşip ünlenirken siz ise onun fikirleriyle daha iyi bir bakış açısına sahip oluyorsunuz. (en iyi ihtimalle). Yazarın dini, siyasi ve hatta ahlaki yapısı kitap boyunca size yansıtılıyor. Daha önce geniş baktığınız olaylara artık yazar gibi dar bakarsanız bu size zararlar verir. Kitaplar 10 sayfalık değildir, bir fikrin size empoze edilmesi 10 hatta 50 sayfa boyunca sürebilir, böylece kıt bir bakış edinmenize sebep olabilir. Oysa kitabı sizi geliştirsin diye almıştınız.

6. Ağaçlar kesiliyor!

Kitabı okumaya devam ederseniz, ağaçlar kesilecek ve her ağacın bu gezegene temiz oksijen üreten doğal bir fabrika olduğunu bilemeyebilirsiniz! Bir kitap için kaç ağaç kesilir? Ve bir kütüphane için kaç ağaç kesilir? Kitapların ağaçlardan yapıldığını ve ağaçların canlı olduğunu biliyorsanız belki eski kitapları yenilerine tercih etme zamanı gelmiştir. Hayvanlar olmadan yaşamak mümkün olabilir ama ağaçlar olmadan hiç şansımız yoktur.

7. Ağaçlardaki hayvanlar zarar görür

Kitaplar ağaçlardan yapılır ve bazı hayvanlar ağaçlarda veya ağaçların dallarında ve hatta yapraklarında yaşar. Bazı hayvanları yuvalarından etmekten hiç rahatsız olmuyorsanız kitap okumaya devam edebilirsiniz! Yuva nedir biliyorsunuz. Her canlının neredeyse bir evi vardır. Ağaçlar aynı zamanda insanlara da ev sahipliği yapar. Bahçelerimizi süsleyen meyvelerini yiyoruz. Temiz oksijen üretirler. Canlıların da ağaçlara ihtiyacı vardır, sadece insanlara değil.

8. Okumak sizi toplumdan uzaklaştırır

Kitap okumak sizi daha bilinçli yapar. Bu bilinç sizi daha bilgili ve gelişmiş biri yaparken diğer yandan etrafınızdaki insanlarla aranıza mesafeler koyar. Diğer insanlar da size mesafe koyar. Onlar sizden soğuyacak ve zamanla öteki olacaksınız. Komik olabilir ama gerçek bu 🙂  Örneğin fizik okuyan birine kuantum enerjisi ile uğraştığınızı söylerseniz, en kolayından size yalancı der. Çünkü fizikçi çok araştırır ve sözde bilimsel bilgiye pirim vermez. Tersi de mümkün, kuantum ile ilgili olduğunu sandığınız bir kitap alırsınız, sizi olmadık şeylere sürükler, ve etrafınızdaki insanlara anlatmak isterseniz, ama onlar delirdiğinizi düşünmeye başlar. Özetle kitap okumak sizi toplumdan koparabilir.

9. Kütüphane sahibi yaptırır

(6. ve 7. mad. tetikler). Kitaplar, okunduklarında el değiştirmedikleri için birikir ve bu yüzden birçok insan kütüphane sahibidir. Kütüphaneler dışında herkesin bir mini kütüphanesi olduğunu varsayarsak, kütüphane rafları ahşap olduğundan ve kütüphanede biriken her kitap daha çok ağacın katledilmesi anlamına geldiği için kitap okumak zararlıdır. Bu kütüphanelerin dışında birikim gerçek ve acı verici. Ve bununla övünen var.

10. Bilginin kötüye kullanılmasına sebep olur

Kitap okumakla birlikte insanlar daha fazla teknoloji geliştirdi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı dünya çapında bir bilgi yarışından ötürü yaşandı. Bilgi kötüye kullanıldı ve bunu kitaplar aracılığıyla denediler. Bu savaşlar ile ilk kez bilgi bir başka ülkenin zarar görmesine neden oldu. Bilgi yanlış kullanıldığı için tüm dünya zarar görmüştür. Bilgi ağaçlardan yapılmış kitaplar ile hızla yayılır.

11. Bilinçaltı mesajları yayar

Dünyanın birçok yerinde, bazı kitaplar sırf daha fazla satmak için bilinçaltı mesajlar içerecek şekilde yazılmıştır! Bu mesajlar, bir sonraki kitabı satın almaktan yeni evinizin boyutuna ve konumuna, arabanızın rengine ve modeline ve hatta hayat arkadaşınız ve aile ilişkilerinize kadar her şeyi değişebilir.

Çok Kitap Okumanın Zararları

Aşırı Kitap Okumanın Zararları – Fazla Kitap Okumanın Zararları

Fazla kitap okumanın zararları ise verilen zararı daha yüksek seviyeye çıkaracaktır. Verilen örneklerdeki her bir zarar katlanır. Örneğin çok kitap biriktiren biri evinde iki kütüphane kurabilir. Bu da ağaç ve çevre katliamına yol açan bir adım olur. Çok aşırı kitap okumanın zihinsel yönden de olumsuz etkisi olabilir çünkü bilgi sindirilmeden, anlaşılmadan, bilgiler arası bağlar kurulmadan ve bilgi yerine oturmadan kullanılırsa kişiye ve çevreye zarar ve yıkım getirebilir. Örneğin kullanma kılavuzunda makineyi susuz çalıştırma, yazdığı halde aşırı bilgi karşısındaki kafa karışıklığı ile prizi fişe takıp cihazı yakabiliriz. Bu hem can hem de mal güvenliğine hem ülke bütçesine hem de gezegende aşırı tüketime ve israfa yol açabilir. Kontrolsüz ve bilinçsiz kitap okumak zaten zarar verirken bir de üstüne çok aşırı derecede kitap okumak, zararı katlayıp artıracaktır.

Sonuç: Kitap okumanın zararları çoktur!

Kitap okumak yerine makale okumak sizi ve içinde yaşadığınız dünyayı koruyacaktır. Kitap değiştirmek ve paylaşmak iyi bir yoldur. Bu maddeler adı üstünde kitap okumanın zararları. Elçiye zeval olmaz. Kitap okumanın faydaları daha çoktur. Ancak yine de kitap okumanın bile zararları olabileceğini artık biliyorsunuz. Dengeyi bulabilirsiniz. Bu maddeleri çoğalmak isterseniz yoruma ekleyin. Dikkatli okumalar dileriz… ✨

“Kitap Okumanın Zararları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  1. Ulan kardeşim sana öyle bir sinir oldum ki kırk yılda bir kitap okuyasim geldi daha ki senin bu yazılarını görene kadar kitap okumaktan soğudum çok sağolasın

    Cevapla

Yorum yapın