Köpek Besleyenler Bunlara Dikkat!

Bir köpekle yaşamak sonsuz sevgiye ve dostluğa doymak demektir. Çünkü köpekler insanlarına aşık olurlar ve onların üzülmesi ya da tehlikede olması halinde kendi canlarını hiçe sayarak harekete geçerler. Bu makale, bir köpeği iyi tanımakla ilgili. Evde köpek beslemeye karar verenler bu maddelere dikkat ederlerse dünyanın en harika ev arkadaşını daha iyi tanıyabilirler. Ayrıca hali hazırda evde köpek besleyenler de bu 8 maddeye göz gezdirebilir.

Köpek bakanlar bunlara dikkat

Köpeğiniz, dünya üzerinde sizi kendinizden bile daha çok sevecek tek kişidir. Josh Billings

Köpeğiniz, dünya üzerinde sizi kendinizden bile daha çok sevecek tek kişidir. Josh Billings

1 .Onu asla terk etmemelisiniz

Bir köpeğin ortalama ömrü 12-13 yıl civarındadır. Eğer bu kadar uzun süre ona bakamayacaksanız lütfen köpek sahiplenmeyin. Çünkü bir köpek sahibine aşırı bağlanır ve siz onun hayatının merkezi haline gelirsiniz. Eğer bir zaman sonra onu terk edip ya da başka birine sahiplendirme düşünceniz varsa bu ona yapacağının en büyük kötülük olur. 

2. Evinizi bir köpeğe uygun şekilde düzenlemeniz gerekir

Köpekler toplayıcı ve meraklı canlılardır. Eve geldikleri andan itibaren her yeri keşfetmeye çalışırlar. Bulabildikleri hemen her şeyi ağızlarına sokarlar, kabloları ve evdeki eşyaları kemirirler. Yuttukları cisimler ya da kemirdikleri kablolar nedeniyle hayati tehlike yaşamaları da söz konusu olabiliyor. 

3. Tüy ve diş bakımı

Köpekler, yılın her zamanı ve özellikle mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökerler. Bunu en aza indirmek için köpeğinizin beslenmesi, bakımı ve morali son derece önemlidir. 

Köpeğinize iyi kalite mama vermeniz, tüylerini düzenli olarak taramanız ve stres kaynağı olabilecek şeylerden uzak tutmanız gerekir. Tüm bunlar dostunuzun tüy dökmesini büyük oranda azaltacaktır. 

Ayrıca köpeklerde çok sık rastlanan diş eti hastalıkları da önemli bir konudur. Dişleri ve diş etleri için yeme içme ve ağız bakımı konusunda bilgili olmanız gerekiyor. 

4. Aşıları ve veteriner kontrolleri

Köpekler sürekli dışarı çıkan hayvanlar olduğundan iç ve dış parazit aşıları aksatılmamalıdır. Ayrıca köpeklerden insanlara geçebilecek hastalıklar da olabildiğinden köpeğimizin sağlık kontrolleri aynı zamanda kendinizi de koruyacak tedbirlerdir. 

Bu rutin bakım ve aşılar ek maliyetler yarattığından, köpek bakmak isteyenlerin bu masrafları göz önünde bulundurması gerekir. 

5. Köpeğiniz, patronun kim olduğunu bilmeli

Köpekler itaat etmeye müsait canlılardır. Ancak onları doğru bir şekilde eğitmek ve bazı şeyleri öğretmek önemlidir. Aksi halde söz dinlemeyen ve biraz da şımarık bir arkadaş olmaları mümkündür. Köpeğinize ödül ve ceza yöntemi ile patronun kim olduğunu öğretmeniz gerekiyor. 

6. Köpekler oyun oynamayı sever

Köpeklerin en sevdiği şeylerin başında oyun gelir. Köpeğinizle oyun oynamanız hem aranızdaki bağı güçlendirir hem de ona bir şeyler öğretmenizi kolaylaştırır. 

Bir şeyleri uzağa attığınızda gidip getirmeleri yani “At getirsin” oyunu en sevdikleridir. Suyu inanılmaz derecede severler, yüzmek doğuştan sahip oldukları bir yetenektir. 

7. Köpekler gök gürültüsünden korkar

Köpeğinizin gök gürültüsünü duyunca kaçıp bir yerlere saklanması gayet normaldir. Böyle anlarda onları saklandıkları yerden çıkarmaya çalışmayın. Bunu yapmak yerine saklandığı yere yanına gidip size ait bir giysi bırakın, bu şekilde kendini güvende hissedebilir. Ayrıca müziğin sesini yükseltmek ve köpeğinize yakınlık göstermek de odağını değiştirmesini sağlayacaktır. 

8. Köpeğinizi gezdirirken dikkatli olmalısınız

Köpekler etraftaki kedilere, diğer köpeklere ve araçlara karşı tepki verebilen canlılardır. Onların ani hareketlerinden dolayı başlarına bir şey gelmesini önlemek için köpeğinizi gezdirirken çok dikkat etmeniz gerekir. İyi bir tasma ve ödül maması işinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır. 

Özlem Arıcı

Kaynak: petsurfermyanimalsmilliyetajanimokurumamagreendog

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir