Neden Cahiliz?

Yıllar önce yapılan bilimsel araştırmalar,  insanların kıraathanelerde  ve 5 çayında yapılan sohbetler gösteriyor ki biz insanlar cahiliz. Hepimiz cahiliz. Bu bilimsel bir gerçektir ve bunda gocunacak bir durum da yoktur. Cahilsek kanıtla o zaman! Dediğinizi duyar gibi olduk, ona da sıra gelecek az sabırlı olun lütfen.

Neden Cahiliz?

 

Cahil Nedir?

Cahilin sözünün anlamı:

cahil: sıfat

1. anlamı
eğitim ve öğrenim görmemiş (kimse).
Benzer: bilisiz
2. anlamı
belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan (kimse).

Cahilliğin Türleri

Cahillik, bilgi eksikliğidir. Milyarlarca bilgi var ama hepsini bilmiyoruz. Efenim cahillik dünyadaki en büyük sorundur. Öte yandan en saf düşüncedir. Cahilliği türlü türlü huyu olan bir çocuğa bile benzetebiliriz. Cahilliğin türlerini değerlendirerek, konuyu daha iyi anlamaya çalışalım. Cahillik ikiye ayrılır. Saf cahillik ve  Kara cahillik. İyi sonuca götüren ve kötü sonuca götüren diye ayırmak bizce daha anlamlı. Dilerseniz ekşi sözlük cahil tanımlarını inceleyin.

 

Saf Cahillik

Öğrenmeyi ateşler. Bu kişilere İyi Cahil veya Saf cahil denebilir.
İyi cahillik gelişmeye müsaittir ve bizleri daha çok öğrenmeye teşvik eder.
Örneğin:
Bir ortamda, bir konu açıldı sizin  edilen sohbette sıfır bilginiz var. Burada saf cahil devreye  İşte merak edip öğrenme fırsatınız doğdu. Hadi bu cahilliğinizi bilgiyle doldurun. Eğer eksik olduğunuz bu alanı öğrenirseniz iyi cahil örneği olursunuz.

 

Kara cahillik

Bu bir kötü cahillik örneğini temsil eder. Kötü cahiller ise öğrenmeye engel tavırlar oluyor. Bu kişilere Kara cahil denebilir.
Bilmediği konuda ahkam keserler. Hem bilmiyordur hem de öğrenmek istemiyordur. Battıkça batan bir gemiye benzetilebilir.  Uzak durmak gerekiyor bu kötü cahil alanından.

 

Peki Neden Cahiliz?

Kendinize uzmanlık gerektiren herhangi bir konuda sorular sorarak cahil olduğunuzu kanıtlayabilirisiniz. Hemen ilk soruyu biz soralım.

Satürn halkasında kaç uydu vardır?

Bu soruyu dünyada yaşayan kaç kişi cevaplayabilir ki? İşte cevaplayamayan herkes cahildir. Çünkü, bilmiyoruz.
Yani;
Bilmediğimiz her konuda Cahiliz
ve bu normaldir.
Bir başka soru daha:
Uzayda kaç galaksi var?
Bu soruya kimse cevap veremez. Kesin bir gerçekle maalesef bilinemez bu bilgi.
Örnekler hücre yapısı soruları için de geçerlidir diğer konular için de. Gözle görülen maddeler olmalarına rağmen bazı bilgilere erişimimiz kısıtlıdır. Bilemiyoruz çünkü. Bilmiyoruz. Sen de ben de bazı şeyleri bilmiyoruz. Ve istesek de her şeyi öğrenemeyeceğiz. Ömrümüz öğrenmeye yetmez.
Neden cahiliz? Normal zamanlardaki bilgiye erişimimiz bile kısıtlı.  Bir kitap, tv programı ve sohbetlerde öğrendiğimiz bilgileri bile eksiksiz değildir. Tam olarak anlamamız  da mümkün değil. Tam bilmediğimiz konular eksiktir. Ve eksik olduğumuz konularda biliyoruz diyebilir miyiz? Ayrıca bir de bilgiyi işlemek ve kullanmak var. Her bilgiyi kullanamıyoruz.  Çünkü bilgiyi bilmek, onu doğru kullanmak için yetmeyebilir. Bilgiler arasındaki bağın da ayrı bir bilgi türü sunduğunu anlıyoruz. Şimdi de gerçek hayatta  örneklerle devam edelim.

 

Aşk ve oksijen

Neden cahiliz? Aşk ve Oksijen arasındaki bağı bilmek için önce aşk bilmek ve sonra da oksijeni bilmek gerekir.  Aşk ve oksijeni ayrı ayrı öğrenmek gerekir. Aşk ve oksijen arasındaki bağı bile tam olarak bilmiyoruz mesela. Aldığın nefesin değişimi ve hoşlandığında verdiğin tepkiler hangi noktada birbiriyle ilgili? Örnekler değişebilir ama mutlak gerçek olan cahil olduğumuz gerçeği sabittir. Çünkü her şeyi bilmiyoruz. Öğrenmemizin önünde engel yok. Tek engel bilginin çokluğu karşısında insan ömrünün 60-70 yol olması.

Neden cahiliz? Her şeyi öğrendim demek asla mümkün değildir. Hiç bir şey bilmiyorsam, bari hiç bir şey bilmediğimi biliyorum. demek gerekiyor. Bilmediği konularda atıp tutmak çok cahilce zaten bilirsiniz. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Siz iyisi mi dilediğiniz konuyu öğrenin, gerekmedikçe kimseye bilgi kanıtlamak zorunda değilsiniz. İhtiyacınız olanı bilin özgürce ve cahilce yaşayın.

Cahilliğin saflığı ve bilginin faydası ömrünüze anlam katsın.

Hoşça kalın…

Şerif Çiçekdağ

Yazar

Yorumlar kapatıldı.