Neden Hepimiz Cahiliz?

Yıllar önce yapılan bilimsel araştırmalar, kahvehanelerde ve saat 5 çayı sohbetleri, biz insanların cahil olduğunu gösteriyor. Hepimiz cahiliz. Ama neden? Birazdan detaylara ineceğiz. Ve unutmadan bu bilimsel bir gerçektir ve bu haberde üzülecek hiçbir şey yoktur. Arkanıza yaslanın çayınızı kahvenizi kapıp gelin…

Neden cahiliz – video

Cahil Nedir?

Cahilin sözünün anlamı: cahil: sıfat. 1. anlamı: eğitim ve öğrenim görmemiş (kimse). Benzer: bilisiz. 2. anlamı: belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan (kimse).

Cahilliğin türleri

Cehalet bilgi eksikliğidir. Çünkü milyarlarca bilgi var ama biz hepsini bilmiyoruz. Maalesef cehalet dünyadaki en büyük problemdir. Ayrıca en saf insani düşüncedir. İlk olarak cehaletin türlerini değerlendirerek konuyu daha iyi anlamaya çalışalım. Cehalet ikiye ayrılır. Saf cehalet ve Kara cehalet. İyi sonuca götürenlerle kötü sonuca götürenleri ayırt etmek daha anlamlıdır. Ve dilerseniz ekşi sözlüğün cahil tanımlarını gözden geçirin.

Saf cehalet

Saf cehalet öğrenmeyi hedefler. Ve bu kişilere iyi cahil denir. Saf cahil denir. Çünkü saflık kötü değil aksine iyidir. İyi cahillik gelişmeye müsaittir ve bizleri daha çok öğrenmeye teşvik eder. Bir ortamda konu açılsa ve sizin hiç bilginiz yoksa ne olur? Burada saf cehalet devreye girer. Merak edip öğrenme fırsatınız doğdu. Hadi bu cahilliğinizi bilgiyle geliştirin. Eğer eksik olduğunuz bu alanı öğrenirseniz iyi cahil örneği olursunuz.

Kara cehalet

Bu, kötü bir cehalet örneğini temsil ediyor. Kara cahillerin öğrenmeyi engelleyen tavırları vardır. Bu insanlara Kara cahil denir. Bilmediği konu hakkında yargılarda bulunurlar. Hem bilmiyor hem de öğrenmek istemiyor.

Neden hepimiz cahiliz?

Uzmanlık gerektiren herhangi bir konuda kendinize sorular sorarak cehaletinizi kanıtlayabilirsiniz. Hemen ilk soruyu soralım: Satürn’ün halkasında kaç uydu vardır? Bu soruya dünyada kaç kişi cevap verir? Burada cevap veremeyen herkes cahildir. Çünkü gerçekten de bilmiyoruz.

Bilmediğimiz her konuda cahiliz.

Şerif

Başka bir soru: Uzayda kaç tane galaksi var? Bu soruya kimse cevap veremez. Maalesef bu bilgi kesin olarak bilinemez. Örnekler, hücre yapısı ve diğer konular için de geçerlidir. Görünür maddeler olmalarına rağmen, bazı bilgilere erişiminiz sınırlıdır. Çünkü çok karmaşık ve henüz anlamıyoruz. Yani bilmiyoruz. Ve istesek bile her şeyi öğrenemeyeceğiz. Hayatımız öğrenmek için yeterli zamana sahip değil.

Bilgiyi kullanmayı bilmek

Bilgiye düzenli erişimimiz bile sınırlıdır. Bir kitapta, dizide ve sohbetten öğrendiğimiz bilgiler bile eksiksiz ve doğru değildir. Her bilgiyi tam olarak anlamamız mümkün değil. Tam olarak bilmediğimiz konular fazladır. Ve neyi kaçırdığımızı bildiğimizi söyleyebilir miyiz? Bilginin işlenmesi ve kullanılması da var. Her bilgiyi kullanamayız. Elinde Rusça kullanma kılavuzu tutan bir Afrikalı bebek gibiyiz. Okusak bile nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz. Çünkü bilgiyi bilmek onu doğru kullanmak için yeterli olmayabilir. Bilgiler arasındaki bağlantının ayrı bir bilgi türü de sağladığını anlıyoruz. Şimdi gerçek hayattan örneklerle devam edelim.

Aşk ve oksijen ilişkisi

Neden cahiliz? Aşk ve Oksijen arasındaki bağı bilmek için önce aşkı bilmek ve sonra da oksijeni bilmek gerekir. Aşk ve oksijeni ayrı ayrı öğrenmek gerekir. Arasındaki bağı bile tam olarak bilmiyoruz mesela. Aldığın nefesin değişimi ve hoşlandığında verdiğin tepkiler hangi noktada birbiriyle ilgili? Örnekler değişebilir ama mutlak gerçek olan cahil olduğumuz gerçeği sabittir. Çünkü her şeyi bilmiyoruz. Öğrenmemizin önünde engel yok. Tek engel bilginin çokluğu karşısında insan ömrünün 60-80 yıl olması.
Neden cahiliz? Her şeyi öğrendim demek asla mümkün değildir. Hiç bir şey bilmiyorsam, bari hiç bir şey bilmediğimi biliyorum. demek gerekiyor. Bilmediği konularda atıp tutmak çok cahilce zaten bilirsiniz. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Siz iyisi mi dilediğiniz konuyu öğrenin, gerekmedikçe kimseye bilgi kanıtlamak zorunda değilsiniz. İhtiyacınız olanı bilin özgürce ve cahilce yaşayın.

Cahilliğin saflığı ve bilginin faydası ömrünüze anlam katsın. Hoşça kalın…

Yorum yapın