Neden Cahiliz ?

Neden Cahiliz

Neden Cahiliz
Neden Cahiliz
Yıllar yıllar önce yapılan bilimsel araştırmalar ve hatta insanların kıraathanelerde yaptığı sohbetlerde veya 5 çayında yapılan geyikler de gösteriyor ki biz insanlar Cahiliz. Bu bilimsel bir gerçektir ve bunda gocunacak bir durum da yoktur. Cahilsek kanıtla o zaman! Dediğinizi duyar gibi olduk, ona da sıra gelecek az sabır.
Efenim cahillik dünyadaki en büyük sorundur ama en saf düşüncedir de. Cahilliği türlü türlü huyu olan bir çocuğa benzetip yola devam edebiliriz. Cahillik kısaca 2 yönlüdür. İyi sonuca varan ve kötü sonuca götüren.
İyi cahillik öğrenmenizi ateşler daha çok öğrenirsiniz. Örneğin bir ortamda bir konu açıldı sizin sıfır bilginiz var. İşte merak edip öğrenme fırsatınız doğdu. Hadi bu cahilliğinizi bilgiyle doldurun. Eğer eksik olduğunuz bu alanı öğrenirseniz iyi cahil örneği olursunuz.
Kötü cahil ise öğrenmeye engel tavırlar oluyor.
Bilmediği konuda ahkam kesmek nedir ya? Hem bilmiyorsun hem cahil cahil konuşuyorsun. Battıkça batan bir gemi gibisin. Sonunda cahilliğin ile boğulacaksın. Uzak dur bu kötü cahil alanından lütfen. Ayrıca bilmiyorsan sus daha iyidir. Saygını kaybetmezsin.

Neden Cahiliz işte kanıtı

Satürn halkasında kaç uydu vardır?
Bu soruyu dünyada yaşayan kaç kişi cevaplayabilir ki?
İşte cevaplayamayan herkes cahildir.
Yani;
Bilmediğimiz her konuda Cahiliz
ve bu normaldir.
Bir soru daha:
Uzayda kaç galaksi var?
Bu soruya dünyadaki kimse cevap veremez. Kesin bir gerçektir ki maalesef bilinemez bir bilgi şu an için.
Örnekler hücre yapısı soruları için de geçerlidir. Gözle görülen maddeler olmalarına rağmen bazı bilgilere erişimimiz kısıtlıdır.
Normal zamanlardaki bilgiye erişimimiz yani kitap tv sohbetlerde öğrendiğimiz bilgileri bile çoğu zaman tam olarak anlamamız mümkün değil. Çünkü bilgiyi bilmek yetmez. Bilgiler arasındaki bağın da ayrı bir bilgi türü sunduğunu anlıyoruz.

Aşk ve oksijen

Aşk ve Oksijen arasındaki bağı bilmek için önce aşk ve oksijeni ayrı ayrı bilmek gerekir. Aşk ve oksijen arasındaki bağı bile tam olarak bilmiyoruz mesela.
Örnekler değişebilir ama mutlak gerçek olan cahil olduğumuz gerçeği sabittir.
Her şeyi öğrendim demek asla mümkün değildir. Hiç bir şey bilmiyorsam, bari hiç bir şey bilmediğimi biliyorum. demek gerekiyor. Bilmediği konularda atıp tutmak çok cahilce zaten bilirsiniz.
Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır. Siz iyisi mi dilediğiniz konuyu öğrenin, kimseye bilgi kanıtlamak zorunda değilsiniz. İhtiyacınız olanı bilin özgürce cahilce yaşayın.
Cahilliğin saflığı ve bilginin faydası ömrünüze anlam katsın.
Hoşça kalın…

serifcicekdag

Halkla ilişkiler mezunu. Reklam oyuncusu. Amatör seslendirmen. Blogger ve uygulama geliştiricisi. Neşeli eğlenceli özgür ve biraz asi kişi :)

Neden Cahiliz ?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir