Özel Günlerin Zararları Nelerdir?

Sosyal canlıların en keyfine düşkünü insandır. Aile ve toplum ilişkileri çok güçlüdür ve özel gün ve kutlamalar insanlar için önemli ve güzel etkinliklerdir. Özel günlerin zararları kişiye göre farklıdır ama hepimizi etkiler.

Kutlama süreklidir ve bitmez

Her sene doğum günü kutlamak zordur. 80 yaşında biri 80 kez doğum günü kutlar. 80 doğum günü partisi, pastası, toplantısı, yemek takımı, gazozu, kolası derken maddi yönünü azıcık bir hayal edin lütfen.

Sadece doğum günü değil mesele. Sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü gibi düzine düzine özel günler var. Ve sayıları her geçen gün çoğalıyor. Asıl sorun da bu günler asla bitmiyor. Sonsuz ve kısır bir döngü. Bu döngüden çıkmak isteyenler yazının sonunda sürpriz var.

Özel günler yüksek masraflıdır

Sadece doğum günü pastası bile gelirinize göre hesaplanarak alındığı için ucuz değildir. Sevgililer gününde sevgilinize her sene daha pahalı bir hediye almanız gerektiğini tahmin edersiniz heralde.

15 arkadaşımız olsa ve 10 da akraba ve 5 de iş arkadaşımız, eder size 30 baş doğum günü. Ve her birine apayrı hediye almanız gerek. 30 kişiye 100 liradan 3000 bin lira hediye masrafı eder. Ve bu sadece bir yıllık harcama bedelidir. Diğer özel kutlamalar ne kadar bütçe sarsıcı olabilir? Varın kendiniz hesap edin.

Kutlamalar beklenti yaratır

Her sene doğum gününü kutladığınız kişiler gelecek yıllarda da ellerinizden öper. Öyle bir kez kutlayıp kaçmak yok. Durun, bunun ömür boyu kutlanan etkinliklerden olduğunu hatırlatalım.

Ve o insanlar her sene sizin onları hatırlamanızı beklerler. Unutursanız üzülürler. Onları üzmeyin lütfen. En azından bir telefon açın. Daha kötüsü bir mesaj yazmak da olur. En iyisi gidin görün. Ailemiz ve dostlarımız en iyisini hak ederler. Beklentilerini boşa çıkarmayın.

Özel günler küresel ısınmayı hızlandırır

Her sene kurban bayramında kesilen hayvanların yetişmesi için büyük emekler harcanır ve takdire değerdir ki bir hayvanın bakımı zordur. Tüketim için yetiştirme büyük kaynak gerektirir. Yüksek oranda zararlı gazlar ortaya çıkar ve ozon dellenir.

Küresel ısınma açısından değerlendirecek olursak, her büyükbaş hayvan direkt ve dolaylı yoldan küresel ısınma için bir tehdit oluşturur. Daha çok besi çiftliği daha çok ozon deliği anlamına gelir.

Kutlamalar tüketim çılgınlığı yaratır

Dünyada 8 milyar insan yaşıyor ve artıyor. 8 milyar şudur: 8.000.000.000! Bu kadar insanın doğum günü, her sene 8 milyar pasta, 8 milyar hediye, hediye kutusu, kutu ipliği, bandı, kargo ücreti, kargo poşeti, fatura kağıdı, hediye getiren kişinin benzini, ütüsü, yeni kıyafeti… Bu tür kutlamalardaki masraf listesi çok uzun. Ve listedeki her fiziksel obje bir fabrikada üretiliyor. Sadece bir doğum günü kutlama geleneği bile küresel ısınma yapar.

Çözüm: Kutlamaları bırakmak

Yazının başında sürpriz var dedik. İşte sürpriz anı geldi. Özel gün kutlamayı geçici bir süre bırakın. Ve etkilerini test ederek değerlendirin. Ben, hiç bir özel gün kutlamıyorum. Doğum gününe denk geldiğimde sözel olarak, iyi ki varsın, diyorum ve bu bana yetiyor. Ve çevremdeki her insana özel gün kutlamayı bıraktığımı söylüyorum. Şu ana kadar bir sorun olmadı. Neden diye soran oldu ve nedenini yukarıdaki gerekçeler ile açıkladım.

Dilerseniz bir düşünün. Kendiniz için olmasa da gezegeni korumak için. Ayrıca bir ton seremoni ve masraftan yırtarsınız.

Sonuç

Özel Gün, gece ve kutlamalar önemli ve değerlidir. Kutlayın ve eğlenin. Ama bunların cebinize ve gezegene yan etkileri olduğunu lütfen unutmayın.

Her gününüz kutlu ve güzel geçsin.

Yorum yapın