Sağlıklı Bir İlişki İçin Bunları Yapmayın

İster romantik bir ilişkiden, ister arkadaşlık ilişkisinden, istersek de iş arkadaşlıklarından bahsedelim. İyi ve sağlıklı bir ilişki için yapılması ve yapılmaması gereken önemli bazı davranış şekilleri vardır.

‘’İnsanları geçimsiz icra eden sevgisizliktir. Birbirine hasım eden iletişimsizliktir. Güzellikten yana ne var ise yok eden ilgisizliktir.’’ Konfüçyus

Bu yazımda, bir ilişkinin kötüleşmesine sebep olabilecek olan hatalardan bahsedeceğim. 

Söz Kesmeyin

İyi bir iletişim; karşılıklı ve ahenkli bir diyalogla mümkün olur. Eğer bir sohbet ya da tartışma sırasında karşınızdaki insanın sözünü tamamlamasına izin vermezseniz sağlıklı bir ilişki yaşamak mümkün olamayacaktır. Çünkü sürekli sözü kesilen kişi sohbetten keyif almaz dolayısıyla bu kişi sizinle sohbet etmek istemeyecektir. Çevrenizdeki herkese böyle davranırsanız bir zaman sonra sohbet edecek insan bulmanız mümkün olmayacaktır. 

Yalan Söylemeyin

Yalanlar, çoğu zaman içinde bulunduğumuz durumu açıklamak için baş vurduğumuz bir yöntemdir. Ancak yalanlar başka yalanlara sebep olur ve bunun karşınızdaki kişi tarafından fark edilmesi büyük bir güven problemi yaratır. Güven, bir ilişkideki en önemli şeydir. Durum ne kadar içinden çıkılmaz gibi görünse de karşımızdaki insana karşı dürüst olmak ilişkinin geleceği açısından son derece önemlidir.  

Başka İnsanların Yanında Tartışmayın

Bir kişiyle ilgili yaşadığınız sorunu konuşmak için her zaman birebir olduğunuz zamanları tercih edin. Eğer tartışmayı başka insanların önünde yaparsanız kızgınlıkla söyleyeceğiniz sözlerin karşınızdaki insanı utandırması kaçınılmazdır. Sorunlarınızı her zaman yalnız kaldığınızda konuşmayı tercih edin. 

Eski Defterleri Açmayın

Konuşmakta olduğunuz konunun dışına çıkmamaya ve ilgisiz konuları bu konuşmaya dahil etmemeye özen gösterin. Eğer tartışma esnasında ilgili, ilgisiz her şeyi konuşmaya çalışırsanız; hem o anki meseleyi halletmeniz mümkün olmaz hem de geçmişteki sorunları sürekli ortaya döken, kinci bir insan olarak anlaşılmanız söz konusu olabilir. Eğer geçmişe dahil halledemediğiniz konular varsa farklı ve sakin bir zamanda onu masaya yatırmayı tercih edin. 

Hakaret ve Küfürden Kaçının

Bazen tartışma anında bir hiddete kapılıp karşımızdaki insana karşı kırıcı bir dil kullanmamız kaçınılmaz hale gelebilir. Ama özellikle ateşli bir tartışmada sakin kalmaya özellikle dikkat etmek gerekir. Çünkü hakaret ve küfür de bir nevi şiddettir, şiddet sorunları çözmekten çok büyütmeye sebep olur. Unutmayın; sadece söyleyecek sözü kalmayan insan hakaret ve küfürle kendini savunmaya çalışır. Ve bir insana hissettireceğiniz aşağılanma duygusu kolay kolay onarılabilecek bir şey değildir. 

Önyargılarınızdan Kurtulun

Bazen bir insanla yaşadığınız ilişkide sorun sandığınız gibi olmayabilir. Size söylediği bir şeyi ya da yaptığı bir davranışı yanlış anlama ihtimaliniz olabilir. Hissettiğiniz durumu kafanızda kurduğunuz şeylerle daha da içinden çıkılmaz hale getirmek yerine iletişim kurmaya ve gerçeği anlamaya çalışın. 

Telefonda ya da Mesajlaşarak Tartışmayın

Eğer çözmeniz gereken önemli bir sorun varsa bunu asla telefonda konuşarak ya da mesajlaşarak halletmeye çalışmayın. Yazışmak ve yüz yüze konuşmak arasında dağlar kadar fark vardır. Bazen siz gerçekten öyle söylemek istemeseniz bile karşı taraf söylemek istediğiniz şeyi yanlış anlayabilir. Bu da çözümü belki de çok basit olan bir şeyi içinden çıkılmaz hale getirebilir. Bazen söylediğimiz şeyden daha fazla onu nasıl söylediğimiz önemlidir. Bu yüzden mimiklerimiz ve jestlerimiz de diyalog için önemlidir. Bu yüzden eğer çok uzun mesafelerden bahsetmiyorsak mutlaka yüz yüze bir an yaratıp sorunlarınızı o şekilde konuşmaya özen gösterin. 

‘’Sen Dili’’ yerine ‘’Ben Dili’’ni Kullanın

Bir diyalogda ‘’sen dili’’ diye tabir edilen konuşma tarzı kesinlikle çatışmalara ve anlaşmazlıklara sebep olur. Çünkü ‘’sen dili’’ kişiyi hedefler ve daha saldırgan ve yargılayıcı bir yaklaşımdır. Sonuçta da mutlaka karşı tarafın savunmaya geçmesine, daha da kötüsü aynı perdeden cevap vermesine sebep olur. 

Oysa ‘’ben dili’’ daha ılımlı ve yapıcıdır. Karşı tarafa saldırmaktan öte onu düşündüğümüzü, önemsediğimizi hissettirir.  

Örnek: 

‘’Beni neden aramadın?’’ (Sen Dili)

‘’Senden haber alamayınca başına bir şey geldi diye çok endişelendim.’’ (Ben Dili)

‘’Bütün gece televizyonun karşısında zaman geçiriyorsun. Buna bir son ver artık.’’ (Sen Dili)

‘’Zamanını televizyon izleyerek geçirdiğinde ben kendimi çok yalnız hissediyorum. ‘’(Ben Dili) Kaynak: ben-dili-ve-sen-dili

Birbirinizin Özgür Alanlarına Saygı Gösterin

Bu öneri daha çok sevgili ya da evli olmakla ilgili. Aynı evde yaşasanız bile mutlaka kendinize ait bir zamanınız ve odanız olsun. Bir insanı ne kadar sevseniz de günün her saati, yılın her günü bir arada olmak ilişkinizi monotonlaştıracaktır. Kendinize yapmaktan keyif alacağınız hobiler bulun, bunları yapmak için özel zamanınız ve özel bir mekanınız olsun. Hem bunu yaparsanız birlikte olduğunuz zamanlarda birbirinize anlatacak şeylerinizin de olmasını sağlayabilirsiniz. 

İmalardan Uzak Durun

İlişkinizle ilgili sizi rahatsız eden bir şey varsa bunu ima ederek anlamasını beklemeyin. Mutlaka uygun bir zaman ve sakin bir ortamda yüz yüze konuşmayı tercih edin. Eğer rahatsız olduğunuz şeyleri konuşmazsanız karşınızdaki insanın zihninizi okuması ya da hareketlerinizden anlam çıkarması mümkün değildir. 

Bazen dile getirilmeyen rahatsızlıklar siz farkında olmadan büyür ve çok daha küçük şeylere kızdığınız zamanlarda patlak verebilir. Unutmayın ‘’İLETİŞİM HER ŞEYDİR’’

Küslüğü Uzatmayın

Eğer bir tartışma sonrası birbirinize küstüyseniz bunu mümkün olduğunca uzatmamaya çalışın. Eğer ilk adımı atan taraf olmak istemiyorsanız ikinizi de ilgilendiren ve mutlaka fikrini almanız gereken konuları bahane ederek buzları kırmaya çalışın. Emin olun küs kaldığınız süre uzadıkça ilişkinizin eski sıcaklığına dönmesi daha da zorlaşacaktır. 

Bu konuda daha detaylı bir yazı okumak isterseniz bu yazıma da göz atabilirsiniz. 

Modern insanın en önemli gereksinimlerinden biri de aidiyet duygusudur. Doğamız gereği aile kurmayı, sosyalleşmeyi, dostlara sahip olmayı arzularız. 

Bu sebeple iyi ilişkiler kurmamız gerekir. 

Bu yazımın, daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olacağını umuyorum. 

Sevgiler 

Özlem Arıcı

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir