Salgın Hastalıktan Korunma

CoronaVirus Güncel!

Salgın hastalıktan korunma ve bunun önemine dair önemli hatırlatmaları bu yazımızda bir araya getirdik. 2019 yılında ortaya çıkan bir virüs nedeniyle dünya insanlarıyla ortak kaderi paylaşıyoruz. Çok minik bir virüs milyonlarca insanı evlerine hapsetti. Tıpkı fantastik filmlerdeki gibi yaşıyoruz. Emin olun, eğer bu virüs görünür olmaktan başka bir şeyse, her birimizin The Walking Dead‘in kahramanı haline gelmesi sadece bir an meselesiydi. 2019 yılı sonunda kendini göstermeye başlayan Covid-19 virüsü, yaz aylarında etkisini kaybetmemiş, daha önce gördüklerimizden çok farklı bir virüs olduğunu bize kanıtladı.

Peki bu salgından kurtulmanın bir yolu var mı? Ondan korunmak mümkün mü? Elbette bu konuda yazılmış yüzlerce makale var. Bu konuya bilimsel olarak bakmak istedik. Salgınla yaşadığımız bu 8 ay boyunca en çok duyduğum 3 şey; Hijyen, mesafe ve bağışıklık sistemini güçlendirmekti.

Temizlik Kurallarına Uyum – Hijyen

Bilim, çok net ifadelerden oluşur. Bu yüzden bilim adamları zamanı net bir şekilde söylüyor.

Ellerinizi en az 20 saniye sabunla yıkayın.

Ellerimizi yıkama zamanımız tam olarak 20 saniye olmalıdır. Bundan daha kısa olduğunda virüslerin ve mikropların ölmesi için bu süre yeterli değildir. Aslında, bu zamanı hesaplamak için her el yıkamada bir kronometre tutmanıza gerek yoktur. “Mutlu Yıllar … ..” şarkısını iki kez söylemek kadar kısa.

Yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizi dezenfekte etmeden yüzünüze dokunmamak.

Journal of Occupational and Environmental Hygiene adlı dergide yayınlanan bir araştırmaya göre; insanlar günde ortalama 23 kez yüzüne dokunuyor. Öyleyse yüzümüze dokunmak neden bu kadar tehlikeli? Ellerimizle yüzümüze, gözümüze, ağzımıza ve burnumuza dokunduğumuzda, elimizle temas eden tüm mikrop ve virüslerin vücudumuza girmesine neden oluyoruz. Bu nedenle toplu taşıma, asansör, market ürünleri gibi ortak kullanım alanlarına dokunduğunuz yerlere dikkat edin. Yüzeylere dokunduktan sonra ellerimizi her seferinde dezenfektan veya kolonya ile temizlememiz, sık sık sabun ve suyla yıkamamız gerekiyor. Bir-gunde-yuzumuze-kac-defa-dokunuyoruz?

Maske kullanmak

Maskelerin ana kullanımı, hasta kişilerin hastalığı diğer insanlara bulaştırmasını önlemektir. Ancak Covid 19 ile enfekte olan bazı kişilerde herhangi bir belirti olmadığı için kimin hasta olup olmadığı belli değil. Bu nedenle, bu dönemde yapılacak en iyi şey herkesin yayılmasını önlemek için maske takmak gibi görünüyor. Ayrıca bazılarının dediği gibi maske takmanın karbondioksit zehirlenmesine neden olacağı bilgisi de reddedildi. Özellikle kalabalık ortamlarda salgından kaçınmak için cerrahi maske veya kumaş maske kullanmak gerekiyor. Maskenin-ise-yaramadigi-hatta-zararli-oldugu-iddiasi?

Sosyal mesafeye dikkat etmek

Enfeksiyonu önlemenin en önemli kuralı mesafedir. Çünkü damlacıklar yoluyla bulaşan bu virüsün hapşırma veya öksürme ile 1 metreden fazla mesafeye ulaşabildiği bir gerçektir. Sosyal mesafeye dikkat edersek ve maskelerimizi düzgünce takarsak mikropların bulaşma riski azalır.

Eldiven giymek

Eldiven taktığımızda, elimizle yaptığımız gibi her şeye dokunursak, eldiven yarardan çok zarar verir. Eldivenler, virüsün 8 saate kadar kalabileceği yüzeylerdir. Bu nedenle sadece kısa süreli ihtiyaçlar için eldiveni takmak çok daha faydalı olacaktır. Örneğin toplu taşıma araçlarında ayakta seyahat ederken, bir yere eldivenle tutunup sonra başka bir yüzeye dokunmadan eldivenlerden kurtulmak faydalı bir çözüm olacaktır.

Vücut bağışıklığınızı güçlendirmenin yolları nelerdir?

Aslında ilk vakadan bu yana geçen 8 ayda duyduğumuz bir diğer şey de hijyen kurallarının yanı sıra “güçlü fiziksel ve zihinsel bağışıklığınızın en güçlü destekçiniz olacağı” idi. Bu yüzden bağışıklığı artıran gıda ve takviyeleri birçok uzmandan dinledik. Bu belirsiz ve ürkütücü süreçten kurtulmak için birçok kişisel gelişim uzmanından da tavsiye aldık. Ve moralimizi yüksek tutmanın önemli olduğunu öğrendik. Bu nedenle çevrimiçi Pilates ve yoga antrenmanları her yerde. Pek çok akademisyen ve psikolog, sosyal medya aracılığıyla ruh sağlığımızı korumanın ne kadar önemli olduğunu açıkladı.

Düzenli egzersiz yapmak
Sigara ve alkolden kaçınmak
Uyku düzenimize dikkat etmek
Dengeli bir kiloda kalmak, genellikle kilo almamak veya kaybetmemek
Kişisel hijyenimize özen göstermek
Mümkün olduğunca stresten kaçınmak

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir?

Salgın hastalıktan korunmaya faydalı bitkisel gıdalar:

Zerdeçal
Bitter çikolata
Brokoli
Yaban mersini
Ispanak
Zencefil
Sarımsak
Ay çekirdeği
Kefir
Badem
Yeşil çay
Portakal
Kırmızı dolmalık biber

Bagisiklik-sistemi-nasil-guclenir?

Virüslerden uzak, keyifli ve sağlıklı günler dilerim.

Özlem Arıcı 

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir