Şeker ve Ekmeği Eziyet Çekmeden Nasıl Azaltabiliriz?

Şekeri ekmeği azalt vücudun sağlıklı kalsın bu kadar basit. İşte bunu yapmanız için taktikler gerek ve biz iki taktik hazırladık.

Şeker ve ekmek nasıl azaltılır?

Şekerin zararları kadar ekmeğin de zararları vardır. Şeker ve ekmeği bitkilerden ürettik. Milyonlarca bitki türünden sadece iki tanesi ile, şeker pancarı ve buğday ile bol bol şeker ve ekmek üretimi yapıldı. Sadece bu iki kardeş bile bizim sağlığımızı alt üst etmeye yetebilir. Şeker hastalığı, diyabet, kilo, psikolojik sorunlar ve hatta kanser… Bu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz, Ekmeğin Zararları Dr. C.Karatay

Şeker ve ekmek insanda önce alışkanlık sonra da bağımlılık yapar!

Her evde şeker ve ekmek var!

Her evde şeker ve ekmek olması bu bağımlılığın en önemli nedenidir. Şekerli çay ve unlu tatlılarla birlikte büyüdük hepimiz. Yani eğer şeker ve ekmeği artık terk etmek istiyorsak, önlemler almalıyız. Şekerli içecekler ve unlu mamüller her yerde ve kolay ulaşılabilirdir ve ucuzdur!

Farkında olmak ilk adım

İlk olarak bu gıdaların bizim çevremizde ne derece yaygın olduğunun farkında olalım. Yani karnınız her acıktığında şekerli ve unlu ürünlere YAKIN iseniz bunu bir kenara not edin. Onları uzağa koymayı düşünmeye başlayın. Çok uzağa gözünüz bile görmesin. Gözünün gördüğü önce aklına gelir, sonra da midene gider!

Şeker ve ekmeği azaltma yöntemleri

İki farklı yöntemle bu iki gıdadan uzak durmanız mümkündür. Sadece ne kadar çok istediğinize göre formüller hızlı veya yavaş çalışır.

Uzaklaştırın

Şeker ve Ekmeği Gözden Uzakta Tutun! Şeker ve Ekmeği bırakmanın İlk adımı bu iki gıdadan uzak durmayı öğrenmektir. Onları gerekirse saklayın ve uzağa koyun. Hatta yüksek bir yere koyun ki ulaşmanız zahmetli olsun. Böylece beyniniz bu kadar zahmete uzun süre tahammül edemeyip vazgeçecektir.

Azaltın

Şeker ve ekmek tüketimini Azaltın. İkinci yöntemimiz bu. Şeker ve ekmek alışkanlığın ötesine geçmiş olabilir ve belki de artık bağımlı oldunuz. Bu aşamada bir bağımlının bağımlı olduğu şeyi terk etmesi için basit yöntemler deneyebilirsiniz. Biz azaltarak yok etme yöntemini tavsiye ediyoruz. Bir anda bırakmak zor gelirse bu yöntemi deneyin. Bu gıda maddeleri zehir değil sonuçta eğer bunları tüketmeniz gerekiyorsa ikinci formül az tüketmek olmalı. Azaltma alışkanlığı kazanmak gerekiyor. Azı karar çoğu zarar. Diye boşuna dememiş sevgili atalarımız.

Şekeri azaltma formülü

Vücudunuzun alışık olduğu normal tüketim oranlarını öğrenin. Her hafta bir dilim ekmek veya yarım şeker azaltarak devam etmeyi deneyin. Bu formül şu şekilde çalışır. Diyelim her fincan çayda üç kesme şeker kullanıyor olun. İlk ay üç şeker ile sabit ilerleyin. Üç şekeri aşmayın. Bir ayın sonunda ağız tadınızı bozmadan tüketim alışkanlığınızı 2.5 şekere düşürün yani iki buçuk şeker olarak değiştirin. Bunu bir ay boyunca başardığınızda beyniniz tad değişimini aşırı bir şekilde algılamayacak. Bunu soğuk suda kaynayan kurbağaya benzetebilirsiniz. Su başta soğuktur sonra ısınır ama beyin bunu geç algılar ve alışkanlık değişmeye başlar.

Ekmeği azaltma formülü

Sabahları yarım ekmek yiyorsanız, bunu hemen sıfır ekmeğe düşürmeyin. Ekmeği bir anda terk etmeyin! Aşırı yüklenmeyin kendinize. Alışkanlığınızı öğrenin mesela her öğünde ne kadar ekmek yiyorsunuz. Örneğimiz öğün başı yarım ekmek olsun. Dilim olarak 5 dilim diyelim. Önce yarım ekmekten fazla yememek için kendinizi bir ay boyunca kontrol edin. Süre bir hafta da olabilir. Süreyi kendinize göre ayarlayın. Biz bir ay üzerinden ilerleyelim. Sonraki ayda ise yarım ekmekten sadece bir dilim azaltın. Yani beş dilim ekmek yerine artık 4 dilim tüketeceksiniz. Bir sonraki ay tekrar bir dilim azaltın. Her ay bir dilim azaltın. Sonunda tek dilim ile hayata devam edebilirsiniz. Eğer iki veya üç dilim sizin için ve sağlığınız için sorun değilse keyfinize göre davranın. Tabi doktorunuzun tavsiyesine tam olarak uyumanız koşuluyla.

Beyninizi kontrol etmeniz gerekiyor

Alışkanlıkları kontrol etmenin mantığı kendinizi yani beyninizi kontrol etmek ile ilgilidir. Bu tavsiyelerimizi uygularsanız iradenizi daha güçlü hale getirmiş de olacaksınız. Artık varsa diğer alışkanlıklarınıza yönelip istediğinizi başarmak için daha güçlü olacaksınız.

Önemli olan beyninizi alıştırmak!

Şerif Çiçekdağ

Beyin üç şeker tüketimine alışarak geldi. Şekeri azaltmak için de aynı alışma/alıştırma davranışını uyguluyoruz. Yani doğal bir yolla şekeri azaltma işlemi yapıyoruz. Nasıl alıştıysan öyle terk et!

Birkaç not

  • Diğer gıda maddelerini azaltmak için de azaltma, uzaklaştırma ve alıştırma yöntemleri uygun olabilir.
  • Bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sorumluluk size aittir.
  • Biz sizler için fikir geliştiriyoruz. Ve denenmiş yöntemler sunuyoruz.

Hoşça ve sağlıkla kalın.

Yorum yapın