Sorun Çözme Yöntemleri

Çoğu zaman çözümsüz olduğunu düşündüğümüz pek çok sorun, üzerinden biraz zaman geçince ne kadar da anlamsız gelir, değil mi?

“Hayatımda pek çok sorun vardı ve çoğu asla var olmadı.” Mark Twain

Bir önceki yazımda; ‘’Bir sorunla karşılaştığınızda ona uzaktan bir bakın çünkü bazen bir şeyin ne kadar içindeysek görmek o kadar zorlaşıyor.’’ diye yazmıştım. Bahsettiğim yazımda hayatımızı kolaylaştıracak 20 denenmiş bilgiyi aktararak sorun olarak gördüğünüz pek çok şey için kolaylık sağlamaya çalışmıştım. Eğer yazımı merak ederseniz buradan okuyabilirsiniz.

Sonrasında düşündüm ve sorun diye adlandırdığımız tüm durumlar için genel bir strateji paylaşmaya karar verdim, umarım işinize yarar.

Stresten Kurtul!

Karşınızdaki soruna rahatlamış bir şekilde bakarsanız onu çözmeniz daha kolay olacaktır. İnsan, telaş ve stres içindeyken burnunun ucunda duran çözümü bile göremeyebilir. Öncelikle sizi rahatlatan şeyler yapın: Açık havada yürüyüş yapmak, müzik dinlemek, meditasyon yapmak, eğlenceli bir film izlemek, egzersiz yapmak, çocuklarla ya da hayvanlarla oynamak vb. Bunlar ilk anda aklıma gelenler. Bu yazı da size yardımcı olacaktır. Göz atmanızı öneririm: Stresten Kurtulma

Sorunla Yüzleş!

Sorunlardan kurtulmak için onları kabul etmek gerekir. Bunu yaparken sorununuzu yazmak bilinen en geçerli rahatlama yöntemi. Çünkü eğer sorunlarınızı kağıda dökerek somutlaştırabilirseniz, sanki birine anlatmış gibi rahatlarsanız. Olayı tüm detayları ile görmeniz mümkün hale gelir. İçinde bulunduğunuz durumu pozitif ve negatif yönleri ile değerlendirebilirsiniz. Yazdıklarınız hayatınızın kalan zamanında karşılaşacağınız benzer sorunların çözümü için yol gösterici olabilir.

İyimser Ol!

Her karanlığın mutlaka aydınlığa çıktığını, kıştan sonra bahar geldiğini, kötü sandığınız şeylerin çoğu zaman iyi şeylere vesile olduğunu unutmayın. Sorunlar sonsuza kadar sürmez ancak eğer iyimser bir bakış açısına sahipseniz, zorluklara dayanmak ve çözüm yollarını bulmak konusunda çok daha başarılı olursunuz. İyimser olduğunuzda içinde bulunduğunuz durumun iyi yönlerini görmeyi de başarabilirsiniz.

Kendini Sev!

Kendiyle barışık olmak, sadece sorunlu zamanlarda değil hayatın genel akışı içinde pek çok konuda işe yarar bir tavırdır. Çünkü kendinizi severseniz ve kendinizle barışık olursanız, tercihlerinizden doğan hatalarınızı da sever, hayatınızı ‘’keşke’’lerle yaşamak zorunda kalmazsınız. Çünkü kendinizi sevdiğinizde, yaşadığınız tüm sorunlara daha geniş bir perspektiften bakabilir ve sonucu iyi ya da kötü, nasıl olursa olsun ondan bir ders çıkarmayı başarabilirsiniz. Ayrıca kendini sevmek kadar özşefkat de önemlidir. Hani hata yaptığınızda ya da tercihlerinizden biri mutsuz edici sonuçlar doğurduğunda bunu yapanı, kendinizin 5 yaşındaki hali gibi düşünebilir ve 5 yaşındaki size öfke ya da nefretle değil de şefkatle yaklaşmayı düşünebilirsiniz.

Affedici Ol!

Yaşadığınız sorunların kaynağı eğer bir insansa, o insana size yaşattığı bu durum için ne kadar öfkeli olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Ancak bu öfke sorunu çözmeye yetmeyeceği gibi enerjinizi çözüm aramaktan çok sızlanmaya harcamanıza sebep olacak. Affetmek, insanı hafifletir, kafasının meşgul olmasını engeller ve içini huzurla doldurur. Ortaya çıkan sakin kafa, huzur, enerji ve kazandığınız zaman ile sorununuza mantıklı bir çözüm bulmanız kaçınılmazdır.

Yeniliğe Açık Ol!

Sorunuzu çözmek için ilk aklınıza gelen çözümü uyguladınız ve başarılı olamadınız mı? O halde yeni ve farklı bir çözüm üretmeniz gerekir. Çünkü her seferinde aynı şeyi yaparak farklı sonuçlar elde etmeniz mümkün değildir. 

Sorunuzu tanımlayarak işe başlayabilir, yapmanız gerekenleri tespit edebilirsiniz. Bu süreçte size düşenleri belirlemeniz ve gerekiyorsa fikirlerine güvendiğiniz insanlardan yardım alabilirsiniz.

Geçmişten İlham Al!

Hayat dediğimiz şey yaşanmışlıklar bütünüdür. Bir düşünün geçmişi, bugün yaşadığınız soruna benzer bir engelle karşılaşmış mıydınız? Belki o an sorun size aşılmaz dağlar gibi gelmişti. Şimdi üzerinden zaman geçtiğine göre olaya tamamen farklı bir boyutla bakmanız ve o sorunun çözümünde kullandığınız yöntemi gözden geçirmeniz iyi olacaktır. Beynimiz muhteşem bir mekanizmadır, bazı çağrışımları kullanarak etkili fikirler bulmakta ustadır. 

Sorunsuz bir hayat yaşamak elbette ki güzel olurdu ancak bizleri büyüten ve olgunlaştıran şey, hayat boyu karşılaştığımız sorunlardır. 

Mümkün olduğu kadar sorunsuz, o şekilde olamıyorsa da çözümlerini ustalıkla bulabileceğiniz bir hayat dilerim.

Özlem Arıcı

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir