Sözde Bilim Nedir?

Sözde bilim nedir? Bilimsel argümanlar kullanılarak ileri sürülen ancak bilimsel çalışmaların gerektirdiği malzeme, yöntem, test edilebilirlik gibi standartları karşılamayan veya yeterli bilimsel araştırmalarla desteklenmeyen bir dizi iddia, inanç, bilgi ve uygulamadır.

Sözde bilim nedir? – video

Sözde bilim nasıl oluştu?

Bilimsel veriler zaman ve emek ister. Süslü sözler ile bilimselmiş gibi ortaya atılan iddialar insanları cezbedebilir. İşte bu etkileme durumu kötüye kullanılabilir. Sahte ve uydurma bilimsel veriler günümüzde popülerliğini hala koruyor. Herkes günde bir kez de olsa kanıtlanmamış bir bilgi duyuyor hatta söylüyor olabilir.

Sözde bilime güvenilir mi?

Bilgi Güçtür. Bilimsel açıklamaların gücüyle satılan ürün daha çok ilgi görüyor. Bir ürünü satmak için o ürünün kanıtlanmamış faydalarından söz ettiğinizde, o ürünü satmak daha kolaydır. Bir sözde bilim örneği:

Araştırmalar gösteriyor ki taze Limon kansere iyi geliyor…

Böyle bir haberi okumak çoğumuza mantıklı gelebilir. Sonuçta bir bitki ve taze halinde iken yararlı olabilir. Çünkü sosyal medyada limon 🍋 ile ilgili onlarca asılsız makale okudunuz. Belki bir iki tanesi limonun asitli ve zararlı olduğuna dair karşıt bilgiler içeriyordu. Geriye kalan haberlerde ise limonun faydalı olduğu iddia edildi. Bir bilgi sürekli tekrarlanırsa zamanla inandırıcılığı artıyor. Bilgi yanlış olsa bile. Zaman sadece armutları olgunlaştırmaz! Limon gibi yüzlerce örnek var. Bu sayfa eğlence amaçlı sözde bilim haberleri yapıyor. Gerçekler hakkındaki şüpheci bakış açınızı desteklemek için bu web sayfasında pek çok sözde bilim ve gerçek bilim bilgisi yayınlayacağız.

Sözde bilim bir araç mıdır?

Biri ürününü satmak, diğeri kendini ünlü yapmak, başka biri ise popüler olmak ve para kazanmak için bu sözde sahte bilimi kullanıyor. Herhangi bir istatistiksel veya bilimsel araştırma olmaksızın, kanıt, tanık veya deney yapmadan, sözde kalan tüm bu bilgiler gerçek bilimsel verilerle karıştırılıyor. Bu durumdan haberdar olmak ve yoldan sapmamak için yetkili ve bilgili kişilere başvurmanız zorunludur.

Sözde bilim örnekleri

Sözde bilimin eğlence için de kullanılabileceğine inanıyoruz. Aşağıda kendi üretimimiz olan eğlenceli sözde bilim makalelerimiz bulunmaktadır. İşte bir kaç sözde bilim haberi:

Dinozorlar Tekeşli

İnsan bedeninde uzaylı form

Avrupa haritasında bir uzaylı var

Haber izlemek kanseri artırıyor

Sizi bilim ve sahte bilim hakkında faydalı bir video ile baş başa bırakıyoruz. Sözde bilim nedir?

Sözde bilim araştırmaları

Bilim ve Sözde Bilim – (Science and Pseudo-Science) arasındaki farkı dile getiren bu makaleyi Stanford Üniversitesi hazırlamıştır. Ayrıca bir başka yazıda ise Bilim ve Sözde-Bilim Ayrımı adlı çalışmayı da okuyun. Güncel hastalıklarla ilgili bir diğer çalışmayı Sözde bilim ve COVID-19 yazısını okumanızı özellikle tavsiye ederiz.

Yorum yapın