Sözde Bilim Nedir ?

Sözde Bilim nedir?

Sözdebilim okuyan biri
Sözde bilim okuyan biri
Sözdebilim veya  sözde bilim:
sahte bilim, bilimsel argümanlar kullanılarak ileri sürülen, ancak bilimsel çalışmaların gerektirdiği materyal, metot, test edilebilirlik gibi standartları taşımayan veya yeterli bilimsel araştırma ile desteklenmeyen iddia, inanç, bilgi ve uygulamalar… bütünüdür,diyor Vikipedia.
Bunu biraz açacak olursak :
Bazı insanlar sizleri kandırıyor! 
En net ifade ile “kandırılma” ya da maniple diyebiliriz. Çünkü Sözde (uydurma) bilim aslında bir bilim değildir. Sözde Bilim, bilimsel gibi görünen bir aldatmaca ve yalan araştırmalardır çoğunlukla. En hafif tabiri ile sözde Bilim, doğruluğu ispatlanmamış, ispatlanması zor yada imkansız olan konularda söylenmiş uydurma sözlerdir.

Neden Sözdebilim ortaya çıktı?

Bilimsel  veriler zaman ve emek ister.
 Ama kolay yolu seçip süslü sözler ile bilimselmiş gibi ortaya atılan iddialar, kısa vadede bazı insanları cezbedebilir. Ahlaki olmayan bu uydurma sözde bilimsel veriler günümüzde popülerliğini koruyor. Herkes günde bir kez de olsa kanıtlanmamış bir bilgi duyuyor hatta söylüyor.
Bilgi güçtür.
Bilimsel açıklamalar ile satılan ürün daha fazla ilgi görür. Bir ürünü satmak için o ürünün henüz kanıtlanmamış faydalarından söz ettiğinizde, o ürünü satmak daha kolay oluyor.
Örnek cümle :
Araştırmalar gösteriyor ki taze Limon kansere iyi geliyor…
Yukarıdaki cümle örnekleri çoğaltmak mümkündür. Yani okurken çoğunuza mantıklı gelir. Sonuçta bir bitki ve taze halinde iken yararlı olabilir.

Sözde bilim neden inandırıcı geliyor?

Çünkü sosyal medyada limon 🍋 ile ilgili onlarca asılsız makale okudunuz ve bir iki tanesi sadece limonun asitli ve zararlı olduğuna dair karşıt bilgiler içeriyordu gerisi ise faydalı olduğu iddia edildi. Bir bilgi sürekli tekrarlanır, zamanla inandırıcılığı artıyor. Hatta tam tersi bile olsa zamanla dönüşüyor. Zaman sadece armutları olgunlaştırmıyor.
Limon gibi 100 lerce örnek var. Merak etmeyin biz de 100 örneği daha da artırıp kafa karışıklığı yaratıp gerçek bilgiyi doğru kaynaktan öğrenmeye sizi teşvik edeceğiz.  Çünkü bu bu sayfada eglence amaçlı sözde bilim yapılıyor. Olgulara şüphe ile bakmanızı desteklemek için bu web sayfasında çok fazla sözde bilim ve gerçek bilim bilgiler yazacağız.
Önemli : Bu makalede herhangi bir sözde bilim gayesi yoktur.
Sözde bilim, bir menfaat aracıdır.
Biri ürününü satmak için, diğeri kendini meşhur etmek için, bir başkası popüler olup para kazanmak için kullanır.
Hiç bir istatistik ve bilimsel araştırma olmadan, kanıt olmadan, şahitler olmadan veya deney ve denekler olmadan ortaya atılan tüm o sözde bilgiler, gerçek bilimsel veriler ile birbirine karıştırılıyor. Bu durumun farkına varıp yoldan sapmamak için, işin ehline müracaat etmeniz şarttır.
Aşağıdaki videoyu izleyip daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Sözde Bilim ile ilgili düşüncenizi bu makalenin altına ekleyebilir ya da sosyal medya üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.
Örnek bazı sözdebilim haberlerimiz :
Daha fazlası için…

 

 

Latest posts by Şerif Çiçekdağ (see all)
Yaymak için Paylaş!

Şerif Çiçekdağ

Halkla ilişkiler mezunu blogger.

🤔 Bir Cevap Yaz