Sözdebilim Nedir ?

Sözdebilim nedir?

Sözdebilim okuyan biri
Sözdebilim okuyan biri
Sözdebilim veya sahte bilim, bilimsel argümanlar kullanılarak ileri sürülen, ancak bilimsel çalışmaların gerektirdiği materyal, metot, test edilebilirlik gibi standartları taşımayan veya yeterli bilimsel araştırma ile desteklenmeyen iddia, inanç, bilgi ve uygulamalar… diyor Vikipedi özgür ansiklopedi.
Yukarıdaki açıklamayı biraz açacak olursak :
Bazı insanlar sizleri kandırıyor! 
Evet en net ifade ile “kandırılma” diyebiliriz. Çünkü Sözde (uydurma) bilim aslında bir bilim değildir. Sözde Bilim bilimsel gibi görünen bir aldatmaca ve yalan araştırmalardır. En hafif tabiri ile sözde Bilim, doğruluğu ispatlanmamış, ispatlanması zor yada imkansız olan konularda söylenmiş uydurma sözlerdir.

Neden Sözdebilim ortaya çıktı?

Bilimsel veriler zaman ve emek ister. Ama kolay yolu seçip süslü sözler ile bilimsel imiş gibi ortaya atılan iddialar kısa vadede bazı insanları daha çok cezbedebilir. Ahlaki olmayan bu uydurma bilimsel veriler günümüzde popüler hale gelmiştir diyebiliriz. Herkes günde bir kez de olsa kanıtlanmamış bir bilgi duyuyor veya söylüyor.
Bilgi güçtür! – Atasözü
Bilimsel açıklamalar ile satılan ürün daha fazla ilgi odağı olur şüphesiz. Bir ürünü satmak için o ürünün henüz kanıtlanmamış faydalarından söz edersek, o ürünü satmak daha kolay olur.
Örnek cümle :
Araştırmalar gösteriyor ki taze Limon kansere iyi geliyor…
Yukarıdaki cümleyi okurken çoğunuza mantıklı geliyor olabilir. Sonuçta bir bitki ve taze halinde iken yararlı olabilir ve tadı da harika. Rengi de iştah açıcı sarı… Neden inandırıcı gelir bu bilgiler? Neden? Çünkü sosyal medyada limon 🍋 ile ilgili onlarca asılsız makale okudunuz ve bir iki tanesi sadece limonun asitli ve zararlı olduğuna dair bilgiler içeriyordu.
Limon gibi 100 lerce örnek var. Merak etmeyin biz de 100 örneği daha da artırıp kafa karışıklığı yaratıp gerçek bilgiyi doğru kaynaktan öğrenmeye sizi mecbur edeceğiz. Bilgiye şüphe ile bakmanızı desteklemek için bu web sayfasında çok fazla bilgi yazacağız.
Önemli : Bu makalede herhangi bir sözde bilgi verme gayesi yoktur. Diğer makaleler bu Sözde Bilim konusu için hususi çalışmalar ile dolu olacaktır.
Sözde Bilgi bir menfaat aracıdır.
Biri ürününü satmak için, diğeri kendini meşhur etmek için, bir başkası popüler olup para kazanmak için vb şekillerde çokça kullanılıyor.
Hiç bir istatistik ve bilimsel araştırma olmadan, kanıt olmadan, şahitler olmadan veya deney ise denekler olmadan ortaya atılan tüm o sözde bilgiler, gerçek bilimsel veriler ile birbirine karıştırılıyor. Bu durumun farkına varıp yoldan sapmamak için, işin ehline müracaat etmeniz şarttır.
Aşağıdaki videoyu izleyip daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Sözde Bilim ile ilgili düşüncenizi bu makalenin altına ekleyebilir yada sosyal medya üzerinden arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz.
Örnek bazı sözdebilim haberlerimiz :
Daha fazlası için…

serifcicekdag

Halkla ilişkiler mezunu. Reklam oyuncusu. Amatör seslendirmen. Blogger ve uygulama geliştiricisi. Neşeli eğlenceli özgür ve biraz asi kişi :)

Sözdebilim Nedir ?” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir