Spor Ömrü Azaltıyor

Spor ömrü azaltıyor

Spor ömrü azaltıyor
Spor ömrü azaltıyor

Spor, insanoğlu ve insankızının bulduğu en mantıklı  icatlarından biridir şüphesiz. İnsan sağlığı spora bağlıdır hatta spor yapmadığınız zaman vücudunuz yok olma sürecine doğru adım adım ilerler. Spor bu kadar gerekli iken nasıl oluyor da ömrü kısaltıyor merak ettiniz biliyoruz ve açıklıyoruz…

Spor yapıldığı zaman vücudun bir çok organı aynı anda çalışır. Spor hücrelerden başlayan bir süreçtir. Örneğin koşarken bedeniniz kaynakları sonuna kadar tüketir. Ve yorulursunuz. Tabiatımız koşunca çabuk yorulmak üzere inşaa edilmiş. Yürürken bu kadar yorulmayız çünkü hücresel yapılanmaya göre bir limiti vardır. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu yapı istatistikler göz önüne alınınca bile insanın diğer havalara oranla tembel bir canlı olduğunu görürüz.

Spor sadece vücudu yormaz!

Spor ruhsal olarak da bizi etkiler. Bu etkiler normal bir egzersiz ile müsabakalara katılan bir sporcu için farklıdır. Çok çalışan daha çok yorulur. Daha çabuk tükenir.

 

Yarışan bir insan 2 kat daha fazla yıpranır.
1. Bedensel yıpranma
2. Ruhsal yıpranma

Bedensel yıpranma yukarıda koşan insan örneğinden hatırlarsınız. Ruhsal yıpranma ise mücadele etme ve kaybetme korkusu ile sporun gizli tehlikesini işaret eder. Bu tehlike stres oluyor…

Spor yapanların, çalışma hayatları yoğunlaştıkça gerilimleri de tavan yapar. Yük üstüne yük bindiren bu insanlar için bir örnek verecek olursak; yırtıcı havalardan ömür boyu kaçan bir minik hayvanı düşünün. Bir fare yada tavşan.
Farelerin ve tavşanın ömrü kısadır malum. Bu tesadüf olabilir mi?

Yoğun Spor + Stres + Kötü Yaşam

Şu ana kadar spor yapanların normal insanlara göre 2 kat riskli bir ömür süresi olduğunu anlattık. Şimdi ise hesaba katılmayan diğer bir gerçeklik olan, Kötü yaşam koşullarını ele alacağız. Spor yaptınız, beden eskidi, maç yaptınız ruhunuz yıprandı, üstüne bir de zaten çevresel olumsuzluklar yaşıyorsanız ömrünüzü 3 kat hızlı bir şekilde tüketiyorsunuz haberiniz olsun.

 

Ömrünüz daha hızlı tüketilebilir mi peki?

Dikkat etmezseniz evet, maalesef sağlıklı beden ve ruh için çok dikkatli olmalı.

 

Bir kaç ömür törpüsü çeşidi daha:

Sigara içmek
Yanlış insanla ilişki /eş – sevgili
Yanlış iş
Bazı ülkeler /bölge /semt/mahalle /sokak/apartman vs…

Bu saydıklarımız size fikir verecektir. Ömrünüzü azaltan maddeler spor ve çevrenin etkisidir.

 

Çözüm :

Sporu tadında ve AZ yapın.

Yarışmalara katılmayın (eğer çok eğleniyorsan hariç)

Ne yapıyorsan, farkında olarak yap.

Spor, iş, aile, çevre, konu ne olursa olsun dengeli bir hayat kur kendine.

Eğlenerek yaşa (milyon dolarlık tavsiye)

Tadında Yaşa