Spor Ömrü Azaltıyor

Spor ömrü azaltıyor mu? Spor, insanoğlu ve insankızının bulduğu en mantıklı etkinliklerden biridir şüphesiz. İnsan sağlığı spora bağlıdır hatta spor yapmadığınız zaman vücudunuz yok olma sürecine doğru adım adım ilerler. Spor bu kadar gerekli iken nasıl oluyor da ömrü kısaltıyor merak ettiniz biliyoruz ve açıklıyoruz.

 

Spor Ömrü Azaltıyor Mu?

Spor yapıldığı zaman vücudun bir çok organı aynı anda çalışır. Spor hücrelerden başlayan bir süreçtir. Örneğin koşarken bedeniniz kaynakları sonuna kadar tüketir. Ve yorulursunuz. Tabiatımız koşunca çabuk yorulmak üzere inşaa edilmiş. Yürürken bu kadar yorulmayız çünkü hücresel yapılanmaya göre bir limiti vardır. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu yapı istatistikler göz önüne alınınca bile insanın diğer havalara oranla tembel bir canlı olduğunu görürüz.

Spor sadece vücudu yormaz!

Spor ruhsal olarak da bizi etkiler. Bu etkiler normal bir egzersiz ile müsabakalara katılan bir sporcu için farklıdır. Çok çalışan daha çok yorulur. Daha çabuk tükenir. Her şeyin başı sağlık!

 

Yarışan Daha Fazla Yıpranır

1. Bedensel yıpranma
2. Ruhsal yıpranma

Bedensel yıpranma yukarıda koşan insan örneğinden hatırlarsınız. Ruhsal yıpranma ise mücadele etme ve kaybetme korkusu ile sporun gizli tehlikesini işaret eder. Bu tehlike stres oluyor…

Spor yapanların, çalışma hayatları yoğunlaştıkça gerilimleri de tavan yapar. Yük üstüne yük bindiren bu insanlar için bir örnek verecek olursak; yırtıcı havalardan ömür boyu kaçan bir minik hayvanı düşünün. Bir fare yada tavşan.
Farelerin ve tavşanın ömrü kısadır malum. Bu tesadüf olabilir mi?

Yoğun Spor ile Bunları Yapmayın

Şu ana kadar spor yapanların normal insanlara göre 2 kat riskli bir ömür süresi olduğunu anlattık. Şimdi ise hesaba katılmayan diğer bir gerçeklik olan, Kötü yaşam koşullarını ele alacağız. Spor yaptınız, beden eskidi, maç yaptınız ruhunuz yıprandı, üstüne bir de zaten çevresel olumsuzluklar yaşıyorsanız ömrünüzü 3 kat hızlı bir şekilde tüketiyorsunuz haberiniz olsun. Stres, alkol ve sigara ile sağlığınız çok hızlı bir şekilde tükenmeye başlar.

Spor yapılınca ömrünüz daha hızlı tüketilebilir mi peki?

Dikkat etmezseniz evet spor ömrü azaltıyor maalesef. Sağlıklı beden ve ruh için çok dikkatli olmalı. Spordan zarar gören insanların sakatlık hikayelerini görmek için internette minik bir arama yapmanız size bir çok sonuş çıkaracaktır.

Spor Hariç Vücudu Ne Tüketir?

Spor ömrü azaltıyor peki başka neler ömrü azaltıyor diye soranlar için bir kaç önemli bilgi daha. Bunlar bilinen ve bilinmeyen zararlı etkinlikler.

Sigara içmek!
Yanlış insanla ilişki yaşamak. Uyumsuz eş – Alakasız sevgili!
Yanlış işte çalışmak!
Bazı ülkeler /bölge /semt/mahalle /sokak/apartman vs… yaşamak!

Bu saydıklarımız sadece fikir verecektir. Ömrünüzü azaltanlar: maddeler, spor ve çevrenin olumsuz etkisidir ve bununla sınırlı değildir. Örneğin Aşırı tepki hasta eder konulu yazımızı inlerseniz psikolojik etkileri de görebilirsiniz. Spor ömrü azaltıyor buna kani olduk. Artık çözüme odaklanalım mı?

Çözüm Nedir?

Sporu tadında ve AZ yapın.

Yarışmalara katılmayın (eğer çok eğleniyorsan hariç)

Ne yapıyorsan, farkında olarak yap.

Spor, iş, aile, çevre, konu ne olursa olsun dengeli bir hayat kur kendine.

Eğlenerek yaşa (milyon dolarlık tavsiye)

Tadında Yaşa…

*Bu yazıda sözde bilim yapılmıştır!

Şerif Çiçekdağ

Yazar