Spor Ömrü Azaltıyor

Spor yaşam süresini kısaltır mı? Şüphesiz spor, insanların bulduğu en mantıklı faaliyetlerden biridir. İnsan sağlığı spora bağlıdır, spor yapmadığımız zamanlarda vücudunuz yıkım sürecine doğru adım adım ilerler. Spor çok gerekliyken hayatı nasıl kısalttığını merak ettiniz biliyoruz ve açıklıyoruz.

Spor yaşam süresini kısaltır mı?

Egzersiz yaparken vücudun birçok organı aynı anda çalışır. Spor, hücrelerden başlayan bir süreçtir. Örneğin, koşarken vücudunuz kaynakları sonuna kadar tüketir. Ve yoruluyorsun. Doğamız koşarken çabuk yorulmak üzerine kuruludur. Hücresel yapıya göre bir limit olduğu için yürürken o kadar yorulmuyoruz. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu yapıya bakıldığında, insanların diğer bir çok hayvana göre tembel olduğunu görmekteyiz.

Spor zihni de yorar

Spor sadece vücudu yormaz! Spor bizi ruhen de etkiler. Bu etkiler, normal bir egzersizle yarışan her bir sporcu için farklıdır. Daha çok çalışanlar daha çok yorulur. Daha çabuk tükenir.

Yarışan rakipler birbirlerini daha çabuk tüketirler

sözdebilim.com
  1. Bedensel tükenme
  2. Zihinsel tükenme

Yukarıda koşan insan örneğinden bedensel yıpranmayı hatırlarsınız. Manevi yıpranma ise mücadele ve kaybetme korkusuyla sporun gizli tehlikesini gösterir. Bu tehlike strestir…
Spor yapanların çalışma hayatı yoğunlaştıkça tansiyonları da zirveye çıkıyor. Stress yüklenen insanlara örnek verecek olursak; Vahşi hayat koşullarından ömür boyu kaçan küçük bir hayvan düşünün. Fare veya tavşan. Bildiğiniz gibi farelerin ve tavşanların ömrü kısadır. Bu bir tesadüf olabilir mi?

Yoğun spor yaparken dikkat

Şimdiye kadar spor yapanların normal insanlara göre 2 kat daha riskli bir yaşam süresine sahip olduğunu açıkladık. Şimdi hesaba katılmayan başka bir gerçeği ele alacağız. Kötü yaşam koşulları. Spor yaptınız, vücudunuz yıprandı, maç oynadığınızda ruhunuz yıprandı ve zaten çevresel olumsuzluklar yaşıyorsanız hayatınızı 3 kat daha hızlı tükettiğinizi bilin. Sağlığınız stres, alkol ve sigara ile çok çabuk tükenmeye başlar. Yükünüzü artırmayın.

Dikkat etmezseniz evet spor ömrü azaltıyor maalesef. Sağlıklı beden ve ruh için çok dikkatli olmalı. Spordan zarar gören insanların sakatlık hikayelerini görmek için internette minik bir arama yapmanız size birçok sonuç çıkaracaktır.

Spor dışında vücudu tüketenler

Spor hayatı kısaltır, ancak başka neyin yaşamı kısalttığını soranlar için birkaç önemli bilgi daha. Bunlar bilinen ve bilinmeyen zararlı faaliyetlerdir.
Sigara içmek!
Yanlış kişiyle ilişki yaşamak. Uyumsuz eş – Alakasız sevgili!
Yanlış işte çalışmak!
Bazı ülkeler / bölge / semt / mahalle / sokak / apartman’da yaşamak.
Bunlar sadece bir fikir. Hayatınızı tüketen maddeler, spor ve çevrenin olumsuz etkisidir ve bunlarla sınırlı değildir. Örneğin Aşırı Tepki hasta eder başlıklı yazımızı okursanız, psikolojik etkilerini görebilirsiniz. Spor hayatı azaltır, buna ikna olduysak şimdi de çözüme odaklanalım mı?

Dengeyi yakalayın

Sporu tadında ve AZ yapın. Yarışmalara katılma eğer çok eğleniyorsan başka. Ne yapıyorsan, farkında olarak yap. Spor, iş, aile, çevre, konu ne olursa olsun dengeli bir hayat kur kendine. Eğlenerek yaşa! (milyon dolarlık tavsiye)
Tadında Yaşa…

Bu yazıda sözde bilim yapılmıştır!

SözdeBlim

Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir