Televizyon Beyne Faydalı

Televizyon beyne faydalı

Tv beyne faydalı
Tv beyne faydalı
Dünya son yüz yılda çok fazla ilerledi değil mi? Evet hiç şüphemiz yok. Bu gelişme Televizyon sayesinde oldu. Ve gelin önce televizyon öncesi ve sonrası bir değerlendirme yapalım ve sonra televizyonun faydalarını görelim. Televizyonun beyne faydasına ayrıca değineceğiz.

Televizyondan Önce

Televizyon yok iken dünyada kimsenin kimseden tam olarak haberi yoktu. Gazeteler kentler arası ertesi günden bir haftaya kadar ancak ulaşırdı. Taze haberleri sadece radyodan duyardık ve ne demek istediğini görüntülü yayın olmadığı için tam olarak anlamazdık. Anlaşılan o ki televizyon yokken hayat çok eksikti ve yavaştı.

Televizyondan Sonra

Televizyon’a TV diyelim ve tasarruf edelim 🙂
Tv dünyaya yayıldığı zaman artık radyoların pabucu dama atıldı. Böylece duyduğumuz sesler ve görüntüler  aynı anda duyulup izleme yapabiliyorduk. Biri aslan deyince aslanın düşlerinden yelesine kadar ve  sesiyle birlikte aynı anda duyma fırsatı elde ettik.
Bilimsel gelişmeler ve internet tv sayesinde dünyayı hızla geliştirdi. İstediğimiz kanalı izleyip bilgimizi artırmak mümkündür. Tabi insan durmak bilmeyen ve gelişen bir canlı formu olduğu için bir süre sonra tv yetmedi ve İnterneti icat etti. Böylece bilgiye ulaşmak, tv de saati beklenen bir durumdan anlık ulaşılabilen bir duruma geçti.

Televizyon’un Beyne Faydası Yararı Nedir?

Tv den önce ve sonra yazılarından da anlaşıldığı üzere tv dünyayı son yüz yılda öncesine oranla bin yıllarca ileriye taşımıştır. Tv insan yaşamını kolaylaştırır iken insan beynine de gelişme fırsatı verdi.
Eskiden mekteplerde öğretmenlerden alınan bilgilerin çok daha fazlasını daha yoğun ve daha detaylı hatta akılcı bir şekilde öğrenebilinir hale geldi.
İnsan beyni yüksek kapasiteli bir bilgisayara benzetilebilir. Örneğin. İlk kez yaptığı şeyde zorlanırken daha sonraki seferlerde işlem hızlanır ve günler aylar yıllar sonra gözü kapalı şekilde yapar.
 Tv insan beynini aşırı miktarda çoklu bilgi ile meşgul eder. Beynin bu aşırı meşguliyeti onu daha da geliştirir ve tv den öğrendiği her şeyi yavaş yavaş kendi hayatına uygular. Tabi her örnek faydalı olmayacaktır. Kötü örnekler olsa da bu şimdilik konumuz değil. Hasılı tv beyne süper bir etki yapmış ve insanlık tv sayesinde çağları daha kısa sürede atlamıștır.

Tv izlemeyen çocuk aptal olur.

Acı bir gerçek de şudur : Bazı insanlar tv deki kötü programlar sebebi ile tv izlemeyi tamamen bırakıyor ve tv izlemeden beyni gelişmediği için çocukları yaşamdan geri kalıyor. Neden geri kaldığı yazının tamamında anlatılmıştır.
Çocuklarımıza tv izletmemiz ve diğer günlük ihtiyaçlarını da aynı anda karşılama becerisini kazandırmak için onlarla akşamları haber haricinde farklı belgesel ve yarışma ve dizi ve özellikle yerli yabancı filmler izlemeliyiz. Birlikte ailece film yada bir şeyler izlemenin faydasını hepimiz biliyoruz.

serifcicekdag

Halkla ilişkiler mezunu. Reklam oyuncusu. Amatör seslendirmen. Blogger ve uygulama geliştiricisi. Neşeli eğlenceli özgür ve biraz asi kişi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir