Televizyon İzlemenin Faydaları

Dünyamız son yüz yılda çok fazla gelişti ve bu ilerlemeler başta telefon ve televizyon  sonrasında ise internet sayesinde olmuştur. İnternet sayesinde hız katlanarak devam ediyor. Ve gelin önce televizyon öncesi ve sonrası dönemlere dair bir değerlendirme yapalım. Ve televizyonun bile faydalarını görelim. Sonra da televizyon beyne faydalı mı öğrenelim. Televizyon İzlemenin Faydaları nelerdir bir dakika düşünün lütfen sonra yazıya devam edin.

 

Televizyon İzlemenin Faydaları

 

Televizyondan Önce

Televizyon yok iken dünyada kimsenin kimseden tam olarak haberi yoktu. Mors alfabesi öncesi güvercinler vardır. Ve denize atılan içine not yazılmış şişeler. Atlarla aylarca haber taşıyan elçiler vardır… Yeni zamanda ise gazeteler kentler arası ertesi günden bir haftaya kadar ancak ulaşırdı. Taze haberleri sadece radyodan duyardık ve ne demek istediğini görüntülü yayın olmadığı için tam olarak anlamazdık. Anlaşılan o ki televizyon yokken hayat çok eksikti ve yavaştı.

 

Televizyondan Sonra

Televizyona TV diyelim ve tasarruf edelim 🙂

Tv dünyaya yayıldığı zaman artık radyoların pabucu dama atıldı. Böylece duyduğumuz sesler ve görüntüleri  aynı anda duyup izleyebiliyorduk. Biri aslan deyince aslanın düşlerinden yelesine kadar ve  kükreyen sesiyle birlikte aynı anda duyma fırsatı elde etmeye başlamıştık. İnsanların sesleri ile görüntülerini eleştirmeye ve arada tutmayan beden dili hareketleri varsa bunu kavramayı da öğrendik ve bunu daha hızlı yapmaya başladık. Nerdeyse bütün yayınlar eğitici öğreticiydi. Tv bize bir şeyler katıyordu. Ve Televizyonun doğası gereği dikkat çekmeyi bilen bir kutuydu.

 

TV Dünyayı Geliştirdi

Bilimsel gelişmeler ve internet tv sayesinde dünyayı hızla geliştirdi. İstediğimiz kanalı izleyip bilgimizi artırmak mümkündür. Tabi insan durmak bilmeyen ve gelişen bir canlı formu olduğu için bir süre sonra tv yetmedi ve İnterneti icat etti. Böylece bilgiye ulaşmak, tv de saati beklenen bir durumdan anlık ulaşılabilen bir duruma geçti. Tv çıtayı yükseltti Tv’den sonra internet kaçınılmazdı. Tv dikkatleri her geçen gün üstüne çekerek her eve girmeye başlamıştı. Reklamlar ürünleri sattırıp birilerini zengin ederken birileri ekmek kazanacak bir alan bulmuştur. Tv anlaşılıyordu ki beyinlere nüfuz ediyordu, Görmek duymak birlikte daha çok etkileyici olduğu için artık tvler eğitim programları yapıyordu. Peki bunca olan şeyler tv ekranından insana ulaşınca beyinler düşünceler ve duygular ve zeka ve beynimiz nasıl tepki veriyordu?

 

Televizyon Beyne Faydalı Mı?

Televizyon İzlemenin Faydaları faydaları arasında zeka da var. Tv den önce ve sonra yazılarından da anlaşıldığı üzere tv dünyayı son yüz yılda öncesine oranla bin yıllarca ileriye taşımıştır. Tv insan yaşamını kolaylaştırır iken insan beynine de gelişme fırsatı verdi mi?

 

Okullarda öğretmenlerden alınan bilgiler artık,  çok daha yoğun ve akıllıca bir biçimde öğrenilebilir hale geliyordu. TRT kanalları öğretici yayınlar yapıyordu.Bilgileri işlemek daha kolay olunca, insan beyninin sınırlarının keşfetme fırsatı bulmaya başladı. Ve geliştirmeye devam etti.

İnsan beyni yüksek kapasiteli bir bilgisayara benzetilebilir. Örneğin. İlk kez yaptığı şeyde zorlanırken daha sonraki seferlerde hızlanır. Günler aylar yıllar sonra gözü kapalı şekilde yapabilir hale gelir.

 

TV Çoklu Yönden Beyni Geliştiriyor

Tv insan beynini aşırı miktarda çoklu bilgi ile meşgul eder. Beynin bu aşırı meşguliyeti onu daha da geliştirir. Öğrendiği her şeyi yavaş yavaş kendi hayatına uygular. Tv bir zaman sonra kontrol edilme gereği duydu. Çünkü yayınlarda etik olmama sorunu yaşandı. Genel ahlak ve çocuklar ve değerler Tv’yi kontrol etmemizi gerektirdi.  Kontrollü bir süreçle tv artık faydalı olmaya başladı. Hasılı tv beyne süper bir etki yapmış ve insanlık tv sayesinde çağları daha kısa sürede atlamıștır.

 

Tv İzlemeyen Çocuğun Beyni Nasıl Etkilenir?

Acı bir gerçek de şudur : Bazı insanlar tv deki kötü programlar sebebi ile tv izlemeyi tamamen bırakıyor ve tv izlemeden beyni tam kapasite gelişmiyor. O ailelerin çocukları yaşamdan geri kalabiliyor. Neden geri kaldığı yazının tamamında anlaşılabilir.

Televizyon İzlemenin Faydaları çoktur. Çocuklarımıza tv izletmemiz ve diğer günlük ihtiyaçlarını da aynı anda karşılama becerisini kazandırmak gerek. Ailecek akşamları haber izlemek dışında farklı yayınlar da izlemek gerekiyor. Örneğin tarih konulu bir tartışma, belgesel,  özellikle spor ve yarışma programları en uygun olanlarıdır. Bunlar dışında, özenle hazırlanmış  diziler,  yerli  ve yabancı filmler izlemek beyne çok faydalı olacaktır.

 

Çocuk Davranışlarında Televizyon Etkisi

Sadece beyne değil davranış geliştirme, uyum sağlama, pratik zeka becerisi kazanma gibi ve benzeri olumlu davranışlar edinmede televizyon çok işe yarar. Birlikte ailece film yada bir şeyler izlemenin faydasını ayrıca tavsiye ederiz.

Tv izlemenin faydasını savunan kaynaklar vardır.  Biz başka bir yazıda aksini iddia ediyoruz Televizyon İzlemenin Zararları Okuduktan sonra fikrini öğrenmek isteriz.

İyi seyirler ve iyi eğlenceler dileriz.

Esen kalın…

Şerif Çiçekdağ

Yazar

Yorumlar kapatıldı.