Televizyon İzlemenin Zararları

Günümüzde insanların sosyal ve ekonomik sınıfı ne olursa olsun her evde bulunan televizyon hoş vakit geçirmek için son derece kullanışlı ve ekonomik bir cihaz. Televizyon İzlemenin Zararları ne olabilir birkaç saniye düşünün?

İnsanların dışarıda yapılabilecek sosyal aktiviteler için yeterli zamanı ve bütçesi olmadığında televizyon ailece zaman geçirmenin en ekonomik yolunu sunuyor elbette. Ancak, her türlü teknolojik gelişme gibi televizyon da kontrolsüz şekilde izlendiğinde hem sağlık hem de zihin açısından çok ciddi zararlar verebiliyor. 

Yapılan araştırmalara göre Türk insanının günde ortalama 3 saat televizyon karşısında zaman geçirdiği tespit edilmiştir. Bu da; günümüz insanının iş ve uyku dışındaki zamanın çok büyük bir kısmını herhangi bir aktivite yapmadan televizyon karşısında harcadığı anlamına gelmektedir. 

Özellikle okul öncesi çocukluk çağı, iş hayatında yer almayan kadınlar, işsizler ve yaşlılar çok daha uzun saatler boyunca televizyonla haşır neşir olmaktadır. 

TV seyretmenin zararları nelerdir?

 1. Obezite: Televizyon izlemenin en önemli etkisi hareketsizlik sebebiyle aktivitesiz bir yaşam olarak kendini gösterir. Bu da insanı tembelliğe alıştırır. Aynı zamanda; televizyon izlerken yapılan en büyük yanlışlardan biri bir şeyler yemek ya da atıştırmaktır. Farkında olmadan ve aşırıya kaçılabilen bu alışkanlık sebebiyle de obezite gibi ciddi bir hastalığa davetiye çıkarılması söz konusu olabilmektedir. 
 2. Uykusuzluk: Bütün gün televizyon izlemek bağışıklık sistemine zarar verdiği gibi insomnia (uykusuzluk) gibi problemlere de yol açmaktadır. 
 3. Hormonal dengesizlikler: Televizyondan yayılan Leptin ve Ghrelin ışınları vücutta hormonal dengesizliklere sebep olur, bu durum strese sebep olduğu gibi aynı zamanda pek çok psikolojik ve fizyolojik hastalığın oluşmasına ortam hazırlar.  Tv izlemenin zararları
 4. Psikolojik etki: Televizyonda çok sık karşılaştığımız; şiddet, cinsellik ve seviyesi düşük dizi ve programlar pek çok psikolojik soruna sebebiyet verir.
 5. Tüketim çılgınlığı: Abartılı ve gerçekten uzak reklamlar, insanları tüketime yönlendirir. 
 6. Toplumsal değer aşınması: Kültürel ve ahlaki değerleri dikkate almayan reklam ve programlar, toplumun değer yargılarını olumsuz etkiler.
 7. Özendirme: Magazin ve eğlence programları adı altında yayınlanan kültürel ve ahlaki seviyesi düşük programlar, özellikle boşluktaki insanları hayal dünyasında yaşatır ve ulaşamayacakları hayatlara özendirir.
 8. Yanlış örnek: Kadın ve evlilik programlarındaki olumsuz diyaloglar, toplum arasında önyargılara ve ilişkilerde güvensizliğe yol açar.
 9. Zeka geriliği: Televizyonda izlenilen belgesel ve benzeri eğitici, öğretici programlar haricinde kalanlar insanı düşünmekten alıkoyar, beynin sadece tek lobunun çalışmasına imkan verir.  Dolayısıyla televizyon izlemek zeka gelişimini geriletir. 
 10. Göz ve odaklanma sorunları: Uzun süre ve kontrolsüz televizyon izlemek; göz bozukluğuna, konsantrasyon eksikliğine ve unutkanlığa sebep olur.  Göz hastalıkları  
 11. Gerçeklik algısını yitirme: Televizyon izlemenin psikolojik ve sosyolojik zararları arasında; gerçeklikten kopma, sahip olduğu hayat yerine dizilerde gördüğü hayatlara özenme, kendi kültürünü unutma gibi pek çok neden sayılabilir. 
 12. Asosyal sonrası Demans: Çok fazla televizyon izlemek; toplulukla zaman geçirme, kitap okuma ve kültürel etkinliklerden uzaklaşma gibi sonuçlar doğurduğundan insan belleğine zarar vermektedir. Ayrıca yaşlılar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, uzun süre televizyon izlemenin demans gibi hastalıklara zemin hazırladığını ortaya koymaktadır. Fazla TV izlemek  

TV izlemenin çocuklara etkileri

Yaşlılar kadar çocuklar için de son derece zararlı etkileri olan televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri de şöyle sıralanabilir; 

 1. Dikkat bozukluğu: Ekrandaki renkli ve hızla değişen görüntüler çocuklarda dikkat dağınıklığına hareketliliğe ve dürtüselliğe neden olur.
 2. Konuşma güçlüğü: Televizyon tek taraflı bir iletişim aracıdır. Konuşmalarına karşılık bulamayan çocuğun dil gelişimi sekteye uğrar. Konuşma bozukluklarına neden olur.
 3. Davranış bozuklukları: 0-6 yaş arasındaki çocuklar gördüklerini bir akıl süzgecinden geçirmeden alır, çocukların öğrenmelerinin çoğunu bilinçaltı oluşturur, çocuğa rahatsızlık veren görüntüler korkulara, davranış bozukluklarına neden olur.
 4. Yargısız pekiştirme: Çocuklarda üst benlik gelişmediği için televizyonda izledikleri şiddet, aldatma, kandırma, alay, küçümseme değerlerini direk alırlar.
 5. Fizik dünya bağı zayıflar: Televizyon çocuğun hayatında soyut dönemde kalır. Çocuklar, 12 yaşına kadar hayatı dokunarak,  bir şeyleri deneyerek yapmaya, öğrenmeye ihtiyaç duyarlar. Televizyon çocuğun öğrenmesi önündeki en büyük engeldir.
 6. Çocukluğunu yaşayamaz: Ekranın renkli çekiciliği nedeniyle çocuk sokaklara çıkıp oynamayı, okula gitmeyi reddedip televizyon karşısında kalmayı seçerek, sosyalleşemez.
 7. Üzüm üzüme baka baka kararır: Çocuk etrafındaki yetişkinlerin ne söylediklerinden daha çok ne yaptıklarına bakarak öğrenir. Gününü televizyon karşısında geçiren ebeveynlerin çocukları da televizyon seyreder ve günün çoğunu buna ayırır.
 8. Başarıyı azaltır: Televizyon karşısında harcanan vakit çocukta ruhsal yorgunluklara neden olduğundan dolayı çocuğun ödev yapma duygusunu engeller, bu da derslerdeki başarıyı azaltır.
 9. Aile yapısını etkiler: Televizyon aile sohbetlerini, aile olabilme duygusunu elinizden alır.  Televizyonun Zararları

Televizyonun zararları ile mücadele

Televizyon İzlemenin Zararları çok olsa da yararlı yanları vardır. Tv’nin zararlı yanlarını bilmek önemlidir. Peki, çocuklarımızı bu kadar zararlı etkisi olan bir şeyle saatlerce baş başa bırakmak ne kadar doğru? Ya da televizyon yerine çocuğu başka ne gibi aktivitelere yönlendirmek gerekir?

Çocuğunuzun televizyon karşısında geçirdiği zamanı; kitap, resim, sesli kitap, oyun hamuru, kolaj gibi hayal gücünü ve yaratıcılığını arttırıcı aktivitelere dönüştürebilirsiniz. 

Televizyon İzlemenin Zararları büyük olsa da televizyonu komple yasaklamak yerine eğitici ve öğretici programları izlemesini ancak bunun da belli bir süre ile sınırlandırılmasını sağlayabilirsiniz. 

Çocuğunuzla birlikte televizyon izlerken çıkabilecek şiddet içerikli bir sahne olduğunda panikle televizyonu kapatmak yerine bunun bir kurgu olduğunu, oradaki kişilerin bir hikayeyi canlandırıp rol yaptığını açıklayabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun, gerçek hayat ve televizyonu birbirinden ayırmasını sağlayabilirsiniz. Hatta çocuğunuzu tiyatroya götürebilirsiniz. Çünkü tiyatro, çocuklarınıza rol yapmanın ne olduğunu en iyi anlatabileceğiniz ortamdır. 

Özellikle çok küçük yaşlarda zaping (hızlı kanal değiştirme) yaparak televizyon izlemek konsantrasyon bozukluğuna sebep olabileceğinden bunun olmasını engelleyin. 

Ve son olarak televizyon izleme alışkanlığımızla ilgili yapılmış olan son derece çarpıcı bir anketin sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum. 

PeoplePedia tarafından yapılan bir ankette; binin üzerinde kişiye kendileri televizyondan vazgeçmeye ikna edecek şeyin ne olduğu soruldu. Şaşırtıcı bir şekilde % 46’sı bir milyon dolardan az bir para için televizyondan vazgeçmeyeceğini ifade etti ve ankete katılanların % 25’i bu miktar için bile bunu yapmayacağını söyledi.  Tv’nin Zararı

Zararları varsa Televizyon İzlemenin faydaları da vardır.

Özlem Arıcı

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir