Televizyon İzlemenin Zararları Nelerdir?

Çağımız büyük bir hızla geleceğe ilerlerken, mektup yerine eposta, tiyatro yerine televizyon ve nihayet sosyal medya alemine giriş yaptık. Bir insanın başka bir canlıyı izleyip kendini geliştirmesi mümkündür. Ve tam da bunu anlatan Televizyon İzlemenin Yararları konulu yazımıza göz atın . Tv seyretmenin ne zararı var, demeyin. Birazdan okuyacağınız şeyleri lütfen düşünün, çünkü tv sizi etkilemek için icat edilen büyülü bir kutudur.

TV yanlış bilgiler öğretir

Televizyon programları genelde yararlıdır. Ancak özenle hazırlanmaları gerekir. Bazı içerikler bilimsel araştırmalar yapılmadan servis edilir. Böylece program size eksik ve yanlış bilgiler sunar. Siz o yanlıştan dönene kadar onları sürekli tekrarlayıp hayatınızı kötü yönde etkilersiniz.

Haberler sizi mutsuz eder

Haber izlemek dünyadan haberiniz olması demektir ve gereklidir. Ama tüm haberleri izlemek iyi olmayabilir. Yani kötü, sinir bozucu ve üzücü haberleri de izlemiş olursunuz. Her gün düzenli olarak kötü haber izlemek insan psikolojisini olumsuz etkiler. Haber izlemek kanser yapabilir!

Tartışma programları sizi kindar yapar

Tartışmak çok yararlıdır. Birey, sohbet ve tartışmaları daha çok şey öğrenme adına deneyimler. Ta ki TV programındaki kişilerin size zararlı veya işe yaramaz bir ürün sattığını öğrenene dek. Veya bir tartışmacının bir siyasi partinin yanlış politikasını haksızca savunmasına tanık olana dek. Tartışma programlarında tartışan kişiler, sürekli olarak size zıt bir konuda konuşur ve ona cevap veremezsiniz. Tek taraflı bu iletişim sizi kinciliğe doğru sürükler. Tuttuğunuz takımı yerden yere vuran bir tartışma programı da sizi üzebilir.

Denetimsiz tv, çocuklara kötü örnek olur

Çocuklar süper hızlı bilgi edinme yetisine sahiptirler. Onlar izlediği şeyi çoğu zaman sorgulamadan kabul eder. Çocuklara uygun olmayan bir yapım izlerse şayet neler olur? Yaşına uygun olmayan bir cinsel espriyi kullanarak arkadaşlarını incitebilir. Sonraki nesil de bundan nasibini alır.

Çocuklara siyaset izletmek zararlıdır

Çocuklara siyasi liderlerin konuşmalarını izletmek onları olumsuz etkiler. Tartışma programları ile ötekileştirme algısı yaratan tv kanal ve programlarını izlemek için hiç uygun değillerdir. Ağaç yaş iken eğilir. Çocuklar, doğru ve yanlışı ayırt etmede zorluk yaşarlar. Bunu akılda tutarak taze beyinleri siyasi haberlerden uzak tutmak yeni nesil için yararlı olacaktır. Siyaset kötü değil sadece çocuklar için uygun değildir. Çocukların işi oynamak, eğlenmek ve öğrenmek ama yaşına göre. Yeterince büyüyünce ve çok kitap okudukça daha iyi bir politik bilince zaten kavuşurlar.

Filmler şiddeti normalleştirir

Bazı yerli ve yabancı filmlerde şiddet, cinsel içerik ve madde kullanımı gibi aşırı ve zararlı eylemler çokça kullanılır. Filmlerin işi budur. Çocukları koruma işi de ailenin görevidir. Aileler sinemada izleme yaşına dikkat ettikleri kadar maalesef tv seyrederken dikkat etmezler. Oysa tv veya sinema fark etmez, çocukların izlememesi gereken sahneler vardır.

Midenizin almadığı sahneler o an tv kanalında bir anda karşınıza çıkar ve bu sizi aşırı rahatsız eder. Tv İnternet gibi değildir. Film başladıktan sonra filmi durdurup, çocuklara uygun mu değil mi diye filmin künyesine bakamazsınız. TV, Netflix gibi değil maalesef. Netflix gibi platformlarda çocuk kilidi ve kitlesi vardır. O platformun da kendine göre artı ve özellikle eksileri vardır.

TV yayını sizi siyasi tartışmaya iter

Bazı kanallar Z partisini, diğerleri M partisini savunurken kendinizi bir tarafa savrulmuş olarak bulabilirsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınız ile tatsız tartışmalar içine de girebilirsiniz! Televizyon kanalları parayla finanse edilir ve her tv kanalı yüksek bir etik anlayışı ile yönetilemeyebilir. Bu normaldir ama doğru değildir.

Bir programdaki kişiler bir partiyi haksız yere savunacak argümanlar ortaya atabilirler. Veya haklı olan bir partiyi haksızca karalayabilirler. Ve siz bunu görünce üzülebilir ve insanlara olan inancınızı kaybedebilirsiniz. En feci olanı da ömrünüz siyasi tartışmalarla geçebilir.

TV Irkçılığa zemin hazırlar

Dünya zengin ve çeşitli renkten ve kültürden ırklara sahiptir ve bu çok muhteşemdir. Bunun kıymetini bilen ve farklı görünen her ferdi olduğu gibi kabul edip seven insanlar var. Bununla birlikte bazı insanlar diğer ırkları kabul etmekte zorlanır. Herkes hakkıyla empati kuramayabilir. Bir tv programında veya filmde yapılan ırkçılığı izlemek sizi rahatsız eder. Kişiye göre farklı etkiler olabileceği için bir belgesel izlerken bile ırkçılığa maruz kalabilirsiniz.

Ahlaki yapınız zarar görür

İnsan, yüksek ahlaki değerler geliştirmiş zeki bir varlıktır. Bir toplu yemek faslında aynı anda yemeğe başlama isteği duyabilir mesela. Hatta bazı dizi film karakterleri ufaktan sizi daha hassas veya daha saldırgan bir tutuma sürükleyebilir. Siz sadece tv izlemezsiniz tv sizi her saniye etkilemek için projeler yayınlar. Bir filmde 24 kare vardır ve hepsi sizi etkilemek için dizayn edildi. Hangi film sizin bireysel etik anlayışınızı baz aldı ki? Hiç biri! Çünkü filmler, tanımadığınız, sizi anlamayan, bir gurup insan tarafından yaratıldı. Size ne verildiyse onu izlersiniz. Örneğin Türk aile yapısına uymayan bir film izlemek sizi rahatsız edebilir çünkü her filmi ailecek izleyemezsiniz.

Fazla televizyon izlemenin zararları

Aşırı televizyon seyretmenin bir çok yan etkisi var. Küçük çocuklar için zararlar daha da fazla olacaktır. Toplumdan kopuk, gerçeklik algısını yitirmiş ayağı yerden kesilmiş ve havada uçan biri olup çıkabilirsiniz. Kendinizi toplayın ve televizyon keyfinize biraz ara verin. Dışarıda tv’den çok daha güzel ve eğlenceli bir hayat seni bekliyor.

Her şeyin fazlası zararlıdır.

Özlü söz

Sonuç

Genel olarak sihirli kutu olan televizyonu izlemek yararlıdır. Bu yazıda neden Televizyon İzlemek faydalıdır, uzun uzun açıkladık. Ama televizyon izlemenin zararlı yönleri olduğunu da bilmeniz gerekir.

Elçiye zeval olmaz. Hayat sizin ve tadını çıkararak yaşayın. İyi seyirler.

SözdeBilim

♥️ Faydalı bilgiler ⭐ Eğlenceli sözde bilim örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.