Vicdan ve Aşırı Tepki

Vicdan ve aşırı tepki. Kendini en çok seven ve beğenen canlı bilindiği gibi insandır. ‘Her şey benim için var edilmiştir’, der adeta. O kadar değerliyiz ki, biri bize bir laf etse, hemen onu hayatımızdan silebiliriz. Ya da iltifat etse onu en yakın dostumuz sanarız. Zaaflarımız da bir hayli fazladır.  ‘Hepimiz birer melek gibi iyi kalpliyiz.’ Sorulduğunda öyle diyoruz. Peki ama bu gerçekten doğru mu? Yoksa egomuzu tatmin etmek için mi böyle söylüyoruz? Yalancıysak yada gerçekten melek gibi bir kalbimiz varsa bunu kendimize itiraf edip muhasebesini yapabiliyor muyuz?

Vicdan ve Aşırı Tepki

Kendimizi mi kandırıyoruz? Bu soruya cevap vermek aslında çok kolay. Kötü yönlerini mutlaka bilirsin,  en azından yakınında dost bildiklerin sana mutlaka söylemeye çalıştı. Hatırlamaya çalış. Kendini tanımak istiyorsan eğer bunları yap.

Etrafınızda dürüstlüğüne inandığınız birilerine kendinizle ilgili kritik sorular sorun. Ama  konuyu başka bir arkadaşınız üzerindenmiş gibi anlatın. Böylece dostunuz olan denek üzerindeki olası yan etkinizi azalmış olursunuz. Belki o zaman nasıl bir insan olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
Bir başka yöntem ise;
Sizi hiç tanımayan birine,  davranış ve tepkilerinizi bir olay ve başka şahıslar üzerinden anlatın. Ve onun ne düşündüğünü sorun.
Önemli not.
Vereceği cevaba inanmak için denekle en az 5-10 dakika normal şeylerden sohbet yapmış olun. Böylece deneyde anormal bir durum fark ederseniz bunu anlamanız kolay olur.
O denek siz kendinizi daha iyi anlayın diye var, size karşı dürüst olmayan biri bu deneyde işe yaramaz. Sonuçlar doğruyu yansıtmaz ve taraflı olursa, başka deneklerle çalışın. Bu deneyin başarısını şansa bırakmayın.

Vicdan Testleri

Vicdanınızı test edin.

1- Sosyal medyada birbirini silmek ve engellemek hakkında test.

Hepimiz facebook kullanıyoruzdur. Örneğimiz bu yönde olsun:
Bir arkadaşınız sizi Facebook’tan sildi diye diye onu engellediniz mi?
Sorumuz bu. Lütfen sorulara dürüstçe cevap verin.
Hayır mı.
Bu güzel bir  haber.
Evet mi?
Engellediyseniz bunu konuşmamız lazım. Çünkü, Aşırı tepki veriyorsunuz.
 Diğer insanların davranışlarını anlayışla karşılamak gerekir ve daima bu anlayışı sürdürmek lazım. En azından böyle basit meseleler için olumlu bir tutum sürdürmek daha insanidir.
Ayrıca unutmayın,  bir tepkiye başka bir tepki ile kaşılık vermek, sonu gelmeyen kısır bir döngü doğurabilir. Ömrünüzü başkalarına tepki vererek geçirmek istemezsiniz değil mi?

2 – Sevgilinizden ayrılma hakkında test.

Sevgiliniz sizden ayrılmak istediğini söyledi, tepkiniz nasıl olur?
Ondan sonsuza dek nefret ederek mi yaşayacaksınız? Eğer bu şekilde davranırsanız bu maalesef bir hata olur. Ve aşırı derecede tepki vermiş olursunuz.
Terk edilmek de tıpkı  biriyle birlikte olmak gibi doğaldır. İnsanlar ilişkilerinde birbiriyle anlaşamaz duruma gelince, ilişkiyi zoraki sürdürmenin anlamı kalmıyor. Ayrıca insanlar sizden bıkabilir.
Bu sizinle ilgili de olmayabilir. Yani değişiyoruz ve zamanla şekeri bitmiş sakız muamelesi yapıyoruz diğer insanlara ve onlar de bize yapıyor.
İnsanların değişebileceğini kabul etmek bizi çok rahatlatacaktır.
 Ayrılığın aşamalarından biri de kabullenmektir. Anlayışlı biri çabuk adapte olur yeni duruma ve üstündeki yükü olumsuz yükü azaltır. Diğer türlüsü kendine ve çevresine zarar veren birtakım olaylara sebep olabilirsiniz ki bu hiç hoş değildir. Kabullenememek, sizi itici biri yapar ve yeni ilişkinize bile yansıyabilir. Oysa önünüze bakıp yaşamın güzelliklerine kucak açmanız ve devam etmeniz gerekiyor.  Gitmesi gereken gider, kalması gereken hep yanınızda zaten. Bırakın yaşananlar size renk katsın. Tabi siz haklı davanız uğruna yeterince ter döktükten sonra.
Yukarıdaki iki örnekle sık karşılaşırız. Vicdan ve Aşırı Tepki günümüze müdahale eder. Bunlar gibi düzinelerce olayda tepkimiz aşırı mı değil mi bunu test etmemiz gerekiyor. Eğer aşırı tepki veriyorsak bunun normal olmadığını bilin. Olayların illa ki etkileri olacaktır ancak bu etkilerin sizi kontrol etmesine müsaade etmeyin. Vicdanınız rahat değilse bilin ki tepkiniz yanlıştı. Vicdanınız rahatsa doğru tepki verdiniz demektir. Tabi vicdanınız yeterince hassas değilse diğer insanlara sorun ve normalinizi bulun ve o şekilde dengeyi kurun.  Dürüst bildiğiniz  insanlarla sorununuzu paylaşın. Onlar sizi doğru eleştiriler ile normale döndürmeye yardımcı olur.
Tabi hiç kimseye aşırı güvenmeyin.
Hem aşırı olan her şey zararlıdır hem de insanlar melek değil ve onlarla paylaştığınız her şey size bir gün yol, su ve köprü olarak dönebilir. Aman buna da dikkat. Gördüğünüz gibi her adımımız bilinçli atılmak zorunda. Saçmalamak da gerekiyor bazen elbette. Ne yaptığınızı iyi biliyorsanız yaşayın gitsin… Vicdan ve Aşırı Tepki hakkında fikirleriniz varsa yoruma ekleyiniz.
Bağlantılı bir yazımız daha var Aşırı tepki sizi hasta eder! Konu hakkında sormak istediğiniz bir şeyler olursa yorum alanına yazabilirsiniz.
Peki Siz aşırı tepki veriyor musunuz?
Mutlu günler dileriz.

Şerif Çiçekdağ

Yazar