Vicdan ve Aşırı Tepki

Vicdan ve aşırı tepki savaşı

Hepimiz birer melek gibi iyi kalpliyiz. Sorulduğunda öyle diyoruz. Peki ama bu gerçekten doğru mu? Yoksa egomuzu tatmin etmek için bunu söylüyoruz?
 Kendimizi kandırıyor muyuz yoksa?
 Bu soruya cevap vermek aslında çok kolay.
Etrafınızda dürüstlüğüne inandığınız birine hemen sorun. Ama  konuyu başka bir arkadaşınız üzerinden anlatın. Böylece denek üzerindeki olası yan etkiniz azalmış olur. O zaman nasıl bir insan olduğunuzu öğrenirsiniz…

Olası Vicdan Testleri

1- Sosyal medyada birbirini silmek ve engellemek hakkında test.

Hepimiz facebook kullanıyoruzdur. Örneğimiz bu yönde olsun:
Bir arkadaşınız sizi Facebook’tan sildi diye diye onu engellediniz mi?
Sorumuz bu. Lütfen sorulara dürüstçe cevap verin.
Hayır mı.
Bu güzel bir  haber.
Evet mi?
Engellediyseniz bunu konuşmamız lazım.
Aşırı tepki veriyorsunuz.
 Diğer insanların davranışlarını anlayışla karşılamak gerekir ve daima bu anlayışı sürdürmek lazım. En azından böyle basit meseleler için olumlu bir tutum sürdürmek daha insanidir.

2 – Sevgiliden ayrılma hakkında test.

Sevgiliniz sizden ayrılmak istediğini söyledi, tepkiniz nasıl olur.
Ondan sonsuza dek nefret ederek mi yaşayacaksınız? Eğer bu şekilde davranırsanız bu hata olur.
Ve aşırı derecede tepki vermiş olursunuz.
Terk edilmek de tıpkı  biriyle birlikte olmak gibi doğaldır. İnsanlar anlaşamaz duruma gelince sürdürmenin anlamı kalmıyor.
 Ayrılığın aşamalarından biri de kabullenmektir. Anlayışlı biri çabuk adapte olur yeni duruma ve üstündeki yükü azaltır. Diğer türlüsü kendine ve çevresine zarar veren olaylara sebep olur.
Yukarıdaki iki örnek sık karşılaşma ihtimali olan iki konudur. Bunlar gibi düzinelerce olayda tepkimiz aşırı mı değil mi bunu test etmemiz gerekiyor. Eğer aşırı tepki veriyorsak bunun normal olmadığını bilin. Olayların illa ki etkileri olacaktır ancak bu etkilerin sizi kontrol etmesine müsaade etmeyin. Olaylar her zaman ırmak yavaş akmaz bazen sizi çok uzaklara sürükler. Kendinizi kaybedeceğiniz kadar uzaklara. Önlem alıp dürüst insanlarla sorununuzu paylaşın. Onlar sizi doğru eleştiriler ile normale döndürür. Tabi hiç kimseye aşırı güvenmeyin. Hem aşırı olan her şey zararlıdır hem de insanlar melek değil ve onlarla paylaştığınız her şey size bir gün yol su ve köprü olarak dönebilir. Aman buna da dikkat. Gördüğünüz gibi her adımımız bilinçli atılmak zorunda.
Konu hakkında eklemek yada sormak istediğiniz bir şeyler olursa yorum alanına yazabilirsiniz.
Mutlu günler…

serifcicekdag

Halkla ilişkiler mezunu. Reklam oyuncusu. Amatör seslendirmen. Blogger ve uygulama geliştiricisi. Neşeli eğlenceli özgür ve biraz asi kişi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir