Yaşam Boyu İlaç Kullanmak

Yaşam boyu ilaç kullanmak zorunda mısınız? Bir gün bir rahatsızlıktan ötürü doktora gittiniz ve doktor size teşhis koyuyor ve elinize bir reçete veriyor, eczaneye gidiyorsunuz eczacı size bir çuval ilaç veriyor ve ekliyor bunları sürekli almanız lazım yoksa hastalığınız kötüye gider. İşte bu senaryoda bir umutsuzluk ve bir kabulleniş var ya biz buna el uzattık ve nedir ne değildir en azından fikren bir katkıda bulunmak istiyoruz.

Yaşam Boyu İlaç Kullanmak

Doktorlara göre

Bir hastalığınız var ve hastalığı bastıran bir ilaç bulunmuş. İlacı kullanıp hastalığı bastırmanız mecbur. Olur da bastıramadığında hastalığınız kötüye gider! Ömür boyu ilaç kullanmak zorundasınız. Veya buna benzer sözler sarfeder.

Bize göre

Doktor size bir hastalığınız olduğu konusunda bir teşhis koydu. Ya yanılıyorsa? Bu itiraz değil, olasılık hesaplaması. Hayatınız ve sağlığınız çok düşük bir olasılık barındırıyor olsa da değerlidir ve sonuna kadar araştırılması gerekir.

Başka doktora gidin. Başka uzmana başka profesöre… Tam emin olana kadar araştırın lütfen.

Hastalık Yanlış Teşhis Edildiyse

O doktor, hasta olmadığınız halde sizi hasta göstermeye çalışıyor ve sizin sağlığınızı yanlış ilaçlarla kötüye götürecekti. Oysa siz sadece sorun çözmek için o doktora gittiniz, şimdi ise sorununuz + yanlış teşhis (tedavisi !) ile uğraşacak duruma sürüklendiniz!

“Her ilaç aslında bir zehirdir.”

50 yıllık hekim – Prof. Dr. Canan Karatay

Hastalık Doğru Teşhis Edildiyse

İlaç almanız, kesin bir çözüm mü yoksa sadece hastalığı BASTIRIYOR mu?

Sizin bir sağlık sorununuz olduğu konusunda doktor, siz ve biz mutabık olduk diyelim şimdilik…

1. Bu ilacı alma sebebiniz tam olarak  nedir?

2. İlacı kullandıktan sonra, ömür boyu eski sağlıklı hayatınıza devam edebilecek misiniz?

Yoksa, sağlıklı kalabilmek için,

ömür boyu ilaç bağımlısı mı olacaksınız?

İlaç neden tek seferlik değil neden, ÖMÜR BOYU!?

 Lütfen sorgulayın. Sağlığınızın kontrolü aklınız başınızda olduğu sürece, birinci derece sorumlu kişi kendinizdir.

Hastalığın Rutin Kontrolü

Diyelim size hastalık teşhisi konuldu. Ve tedaviye başladınız, günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçti. Ama hasta haliniz devam ediyor nedense.

Peki geçen bu zaman zarfında hastalıkta gerileme oldu mu? Daha kötüsü ise hastalığınızda kötüye doğru ilerleme durumu var mı? Bunu kaçınız soruyor?

Yani belki tamamen iyileştiniz ama kontrol etmeden  bunu asla bilemezsiniz. Durumdan haberiniz olmadan İlaç almaya devam ettiğinizde bu mantıklı geliyor mu? Çünkü her ilacın yan etkileri olabilir! Bunca geçen zamanda İlaç almaya devam ettiğinizde nolur?   İlaç almaya devam edip diğer organları tüketerek ölüme bile gidebilirsiniz. Böbrek Karaciğer, Beyin, Kalp, Damarlar vs. Durumunuzu doktorlarınızla uygun aralıklarla görüşmeniz gerekiyor.

Hastalık iyiye gidiyor ise:

İlaç aldınız durum düzeldi, ya da ilaç değil de hastalığı üreten vücudunuz bu kez hastalığı yok etti diyelim.

Şimdi siz bunu anlamak için ne yapıyorsunuz? Yani ne oldu ne bitti?

Doktor bunu hemen anlamaz, hatta haberi bile olmayabilir iyileştiğinizden.  Emin olun o elinize reçeteyi verir, siz gider reçeteyi yenilersiniz sistem yürür ilaçlar alınır… Döngüye girersiniz.

Bu böyle olmaz, kontrolü ele alın ve raporları, tahlilleri ve değerleri aralıklarla kontrol edin.

Hastalıklar  doktorların işi ama sağlığınız tamamen kendinize görevidir. Sizin sağlığınız kendi sorumluluğunuzdadır. Başkasının değil.

Hastalık kötüye gidiyor ise:

Hastalık kötüye gidiyor ve siz aynı ilaçları kullanmaya devam mı edeceksiniz? Burda durup düşünmek gerekiyor. Çok önemli!

1. O ilaç işe yaramıyor!

2. Başka ilaç veya yöntemler gerekebilir!

Bu durumda yeni teşhis ve tedaviler  araştırılmalı mutlaka. Doktorunuza sorun!

3.Durumunuz hep  kötüye gidiyor iken doktor size ne diyor?

“Üzgünüz elimizden bir şey gelmiyor. Bu hastalık böyle, bunu bekliyorduk. Size yatıştırıcı verelim biraz hafifler…” gibisinden sesinizi kısacak ve sizi yatış – tırıcı ilaçlara mahkum edecek duruma gelseniz, ne yaparsınız? İşin uzmanı doktor’dan daha mı iyi bileceğim mi diyeceksiniz?

Hastalığa Teslim Olmayın ve Savaşın!

+ Hasta olduğunuzu söyleyen doktor, bunu kanıtlamak zorunda, öyle söz ile de değil. Kanıt gerekir. Doktorların yanılma payını hesaba katın her zaman.

+ Sorununuz her ne ise, doktorunuz, başka örnekler göstererek aradaki farkı NET olarak kanıtlamak zorunda.

+ Kanıtladıktan sonra, hangi ilacın en az zararla ve en sağlıklı çözüm olduğu konusunda size detaylı bilgi vermek zorunda.

+Bir ilacı kullanmadan önce önceki tüm raporlarınıza ve varsa hastalık geçmişinize bakıp bütün yönleriyle arkadaki bağları da bilerek teşhise destek olarak ele almalıdır.

+ Ve en çok tükettiğini gıda ve yeme içme alışkanlıklarınızın hastalık seyrinde olası iyi ve kötü etkilerini yine bu çözüm sürecine katarak teşhise destek olarak ele almak zorunda. Sigara, içki ve kötü alışkanlıklar dahil.

Hastalığı Yakından Takibin Önemi :

Doktor hastalığa göre belirli aralıklarla sizi tam kontrole sokmalı ve hastalığın seyrini ÇOK yakından takip etmelidir.

Böylece ilaç kullanılıyorsa ilacın faydası veya ZARARI anında tespit edilip. Gerektiği anda başka ilaca geçilmeli veya ilaç Kesilmeli veya çok şart ise dozaj kontrollü bir şekilde tedaviye devam edilebilir.

Dozaj artırma çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir, doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmanız, olası yan etkileri azaltmada büyük önem taşır.

Dozaj artırmada başka doktorlardan da fikir alın. Baştan yapın bunu. başka doktorlara da sorun, sonra size geri dönüşü pahalıya patlayabilir. Dikkatli olun.

Her hastalığınızda (eğer gerçekten hasta iseniz tabi) tek doktora bağlı kalmayın.

Bir telefon alırken 10 yere soruyorsunuz da sağlığınız için neden tek yere soruyorsunuz, 2000 liralık cihaz milyon dolarlık sağlığınızdan daha mı değerli?

İmkanınız olduğu kadar çok doktora gidin.

Hatta özel doktora gidin. İşinin uzmanı olanlar var bulun onları. Paraya kıyın kendinize değil.

Çok doktora gitmek doktorlar heyetinde  muayene olmak gibidir. Faydalıdır çünkü ortak akıl oluşabilir. Bir doktorun dediği ötekini tutmadığı zaman üçüncü dördüncü hatta  sekizinci doktor teşhisin netliğini daha da artıracak bir açıklama yapabilir.

Sağlığınız 8 doktorun teşhis ve raporlarından daha değerlidir.

Unutmayın!

Doktorun samimiyeti ayrı bir şeydir olaydaki doğru karar verme becerisi ve tespitleri başka şeydir. İkisini birbirine karıştırmayınız!

Her ilacı kullanmak zorunda değilsiniz alternatif ve size en az hasarı veren ve size en KISA ZAMANDA EN İYİ TEDAVİYİ GETİREN ilacı kullanmak zorundasınız.

 Markete gittiniz 3 ekmek çeşidi var en taze ve en az yanık olanı seçersiniz çünkü tadı ve sağlıklı olması size daha uygundur. Fırından ekmeği bile seçmek zorundasınız. Çünkü fırıncı, size yanık ekmek verebilir, yada pişmemişini.

İlaç ki çok tehlikeli sonuçları olan bir şeydir mutlaka başka doktorlara danışarak kullanmalısınız. Sorduğunuz insanlar da doktor zaten. Çekinmeyin sorun gitsin.

Önemli Not :

Bu yazı size fikir vermek içindir.

Doktor size ilaç yazdıysa bunu bilimi kullandığı için güvenilir olduğu için kullanırsınız.

Tedaviyi reddetme durumunuz varsa kullanabilirsiniz.

Kendi kendinize iyileşemeyebilirsiniz. Doktora gidin!

Kendi kendine iyileşmek de mümkündür aklınızda olsun.

5000 yıl önce insanlık her hasta olduğunda ilaç bulamazdı ve bu zamana kadar hayatta kalmıştır. Vücut kendini bir oranda tedavi edip onarır. Doğru kullanılmış İlaç buna destek olur.

İlaç para ile satılıyor haberiniz olsun.

Bizim size ilaç kullan yada ilaç kullanma deme hakkımız yoktur. Sadece Doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanın!

Şu yukarıdaki maddelerde kontrolü siz ele alın ve haklarınız olduğu hatırlatılmış oldu.

En az ilaç en kısa zaman felsefesi ile tedavi olmayı tercih edin.

Ömür boyu ilaç Kullanma mecburiyetinden kurtulmak için aralıklarla hastalığınızın son halini tahliller yaptırarak öğrenin ve bu konuda mutlaka doktorunuza danışın.

Kafanıza göre, eczacıya, eşe dosta göre ilaç almayın. Alternatif tıp yok sadece tıp var. Macera aramayın bilim var zaten bu işi bilime bırakın ve her durumda Doktorunuza danışın!

İlaç  hastalığı bastırmak için değil tamamen kurtulmak için kullanılması üretilmesi en mantıklı yoldur.

 Örneğin :

Bir araba aldınız sizi 5 km götürüp bozuluyor tamir ettiniz, sonra 5 km daha gidip yine bozuluyorsa ne anlamı var araba kullanmanın, veya tamir etmenin.

Düşünemeye devam edin. Hayatınızdaki hastalıkları iyi anlayın uzman doktorlardan bilgi alın sonra tedavi olup neşeyle güldüğünüz o güzel günlere kavuşun. Dileğimiz sağlığınız yerinde olsun.

Hasta iseniz doktora gidin…  Sağlıklı günler ömür boyu sizi sarsın.

Sevgiler saygılar.

Şerif Çiçekdağ

Yazar