Yastıksız Uyumak Zeki Yapar mı?

Yastıksız uyumak sizi akıllı bir insan yapar mı? Bu soruya bilimsel bir cevap verebilmek için herkesin bir süre yastıklı ve yastıksız uyuması gerekiyor. Bu konudaki araştırma eksikliği bizi şaşırttı. Öyleyse neden olmasın diye soruyoruz? Herhangi bir üniversitede çalışan ve okuyanlar, bu araştırmayı desteklemek için araştırmaya başlayın lütfen!

“Sırtınızın uzamasına yardımcı olacak veya ağrı olmadan doğal bir pozisyonda dinleneceksiniz . Çok yumuşak bir yastık kullanmak boyun kaslarınızı zorlayabilir ve hatta kafanıza giden kan akışını azaltabilir…” Sleep With Or Without A Pillow

Yastıksız uyumak seni zeki yapar mı?

Bu sayfa olarak imkanımız yok, sadece fikir veriyor ve elde edilen bilgileri birleştirmeye çalışıyoruz. Bu makaleyi okuyan her bireyin bir ay (30 gece) yastıkla ya da yastıksız uyumasını ve bir fark varsa gelip bir değerlendirme yazmasını istiyoruz. Ve yastıksız uyumanın zeka üstündeki etkisini merak ediyoruz. Yastıksız uyumak sağlık sorunlarına yol açabilir mi emin olmak adına önce doktorunuzdan izin alın!

Yastıklı ve yastıksız uyumanın sonucunda küçük bir fark bile olsa insanlık için bir dönüm noktası demektir. Deney kısa vadeli bir fark ortaya çıkardığında, uzun vadeli yaşamımız üzerindeki etkilerini değerlendirmeye başlayabiliriz.

Yastıksız uyumanın faydaları

Artık yastık almamız gerekmeyecek. Bu mali bir kazançtır.

Vücut yapımız, sırtımız ve kemik yapımız ve cildimiz, yastıksız daha pürüzsüz kalacaktır.

Sinirlere yapılan baskı omurgayı rahatsız etmeyecektir. Bu şekilde sinirler, rutin işimizi yapmamızda bize destek olabilir.

Sinirler baskı altında işlerini doğru yapsalar bile yüksek dikkat gerektiren zihinsel faaliyetlerde kötü performans gösterirler. Bunu daha iyi anlamak için bir örnek verelim:

Ağırlık deneyi

Elinize 10 litrelik su dolu bir kova veya 10 kg ağırlık alın. Kolunuza, belinize ve omurganıza baskı uygulanır. Şimdi bu durumda önemli bir test yaptığınızı hayal edin. Eliniz serbest olduğunda ekstra baskı yoktur. Ama şimdi bir ağırlık var. Bu şekildeyken bir sınavı başarıyla geçmeniz daha zor olacaktır. Bu deneyi gözümüzle görmesek bile anlayabiliriz. Bir yastıkla uyumak vücuda olduğu kadar zihne de baskı uygulaya bilir mi?

Yastıksız uyumak sırtınızı, omurganızı ve dolayısıyla beyninizi ve oradan da zekanızı etkileyebilir. Bu etki her gece saatlerce yaşanır. Bu, uyarı mesajlarının her gece beyninize gideceği anlamına gelir. Beyin her gece çalışır. Günlük bilgileri eski hatıralarla ve ileriye dönük planlarla eşleştiriyor ve kayıt yapmakla meşgul. Bir yastığın boyna verdiği baskı ile beyin bir hata mesajı gönderir. Bu yanlış mesajlar her gece beyne gidecek ve sonunda zihinsel sorunlara yol açacaktır. Belki sağlık sorunlarına dahi neden olabilir. Aslında bir süre sonra zekanız etkilenir. Boyun, yastık, omurga ve zihin arasındaki ilişkiyi araştırmak gerekir.

Yukarıdaki deneyde sağlığın beyni etkilebileceğini artık biliyoruz. Beynimiz ancak sağlıklı isek düzgün çalışır. Hasta ve ya rahatsız isek performansı azalır. Zekamız beyinlerimizden doğduğu için yastıksız uyumaya kıyasla yastıkla uyumanın zekayı olumsuz etkileyebileceğini düşünüyoruz. Elbette kesin araştırma yapıldığında gerçek ortaya çıkacaktır.

Bu videoyu da izleyiniz: What’s the Best Way to Sleep? With or Without a Pillow? – Dr Mandell

Yastıksız uyu, zekânı geliştir

Beyne kan akışı azaldığında beyin hemen etkilenir. Beyin etkilendiğinde, zincirin son halkası olan zeka otomatikman olumsuz etkilenir. Bu ise günlük hayatta sorunlara neden olabilir. Doğru düşünemeyen kişi çevresine uyum sağlayamaz. İş, aşk, aile hayatı ve gelecek olumsuz etkilenebilir.

İlk insanlar yastık kullanmadı. Yastığın ne olduğunu bilip bilmediklerinden bile emin değiliz. O eski zamanlarda her şey yeni yeni keşfediliyordu. Yiyecek, içecek ve barınak en önemli ihtiyaçlarıydı… Maymunlar ve diğer tüm canlılar hala yastık kullanmıyor. Bunun önemli bir bilgi olduğunu düşünmüyor musun? Özellikle maymunlar yastık kullanmaz! Yastık, rahat bir yaşamın varlığını gösterir. Bu rahatlık doğamız için ne kadar uygun? Gerçekten rahatlık mı yoksa tersine bir rahatsızlık mı? Yastık doğal duruşumuzu bozarak sırtımıza, boynumuza ve omurgamıza  bir eğim verir.

Başınız gece boyunca en az 4 saat yastık üzerinde kalır ve kaldığı pozisyon öne eğik bir duruştur. Ortalama 25 derece dersek bu ciddi bir soruna sebep olabilir. Başımız her zaman vücudun yukarısında ve hangi yöne dönerseniz dönün hep yüksekte kalacak ve bu duruşta saatler geçecektir. Her gece kanın beyne ulaşması engele takılacaktır. Tabii beyin ve kalp bu durumun üstesinden gelebilir. Ancak bu durum kalp, damar ve beyin sistemini az da olsa etkiler. Yastıksız uyuyarak hayatınızı ve zihninizi iyi yönde geliştirebilirsiniz. En azından deneyebilir ve farkı görebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, sağlık konularında sadece doktorunuzun söz hakkı vardır!

Yastıksız uyumak horlamayı önler ve rahat bir uyku sağlar. Test edin ve varsa farkı yazın ve bu araştırmayı destekleyin. Sonuç olarak, yastıksız uyumak sizi zeki yapar.

Araştırmaya destek olması için yastık ve zeka İlişkisine dair bazı yerli ve yabancı yazıları aşağıya ekledik.

Ekşi Sözlük- Yastıksız Uyumak

Mynet- İyi bir uyku için

DonanımHaber – neden yastıkla yatarız

Is It Better For Your Neck And Spine To Sleep With Or Without A Pillow?

Is Sleeping Without a Pillow Good or Bad for Your Health?

Tatlı uykular dileriz.

Yorum yapın