Zekayı Artıran Yiyecek ve Aktiviteler

Toplumun büyük çoğunluğu tarafından uzun yıllar boyunca tekrarlanan bazı klişeler vardır.  ‘’Beynimizin sadece %20’sini kullanıyoruz’’ da bunlardan biridir işte 😊

Bilim insanları, yıllar önce bu klişeyi tarihe gömdü, beynin tamamının kullanılması halinde ne acayip bir güce sahip olacağımız teorisi ise film olarak hatıralarımızda yaşamaya devam edecek. Lucy – Youtube

Bunun gibi bir diğer efsane ise; yaşlandıkça beyin hücrelerimizin yenilenmeyeceği şeklinde olandır. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar bunun da gerçek olmadığını ortaya çıkarmıştır. 

beyniniz-nasil-calisir-efsaneler-ve-gercekler

Beynin gelişimi ve zekanın arttırılması için yapılması gereken bazı aktiviteler ve tüketilmesi gereken bazı gıdalar var. Bunları düzenli ve dengeli şekilde yerine getirerek beyin sağlığımızı korumak ve zekamızı arttırmak mümkün. O halde onlar neymiş, gelin hızlıca göz atalım;

Zekayı Artıran 5 Yiyecek

Yağlı Balıklar:

Omega 3 açısından son derece zengin olan somon ve palamut, beyindeki sinaptik bağlantıların oluşmasını kolaylaştırarak hem beyni koruyor hem de hafızayı güçlendiriyor. Genel olarak balık, içeriğindeki B12 ile beyin sağlığı açısından son derece faydalıdır.

Süt ve Süt Ürünleri:

Tam yağlı; süt, peynir, yoğurt vb. ürünler protein açısından zengin olduğundan bilgi depolama ve gönderme işlevi gören beyin zarının esnekliğini sağlayarak beyin gelişimine katkıda bulunur.

Bitter Çikolata:

Bitter çikolatanın içinde bulunan magnezyum ve antioksidanlar, beyne oksijen taşınmasını, bu sayede beynin daha iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca içeriğindeki doğal uyarıcılar sayesinde konsantrasyonu ve odaklanmayı arttırır. Aynı zamanda endorfin seviyesinin artmasına da faydası vardır.  Bu sebeple uzmanlar sınavlardan önce bitter çikolata yemeyi öneriyor. 

Zerdeçal:

İçeriğinde bulunan kurkumin pigmenti beynin gelişmesine yardımcı oluyor. Bu madde aynı zamanda alzheimerın önlenmesine de fayda sağlıyor. 

Kırmızı Lahana:

İçeriğinde bol miktarda polifenol bulunur. Bu madde sebebiyle kırmızı lahana, uzun süreli hafızayı arttırmak ve beyin hasarlarını azaltmak için son derece faydalı bir sebze. 

Burada en fazla önerilen yiyeceklerden bahsettim ancak beyne faydalı gıdalar bunlarla sınırlı değil. Daha fazlası için bu yazılara da göz atabilirsiniz:

Zeka-Gelistiren-Yiyecekler-Nelerdir

zeka-gelistiren-besinler

Düşünsenize, biz insanları sıcaktan ve soğuktan koruyan bir kürkümüz yok, keskin dişlerimiz ve güçlü pençelerimiz de. Dünyaya bu kadar zayıf bir halde gelip 300 bin yıldır hayatta kalmaya, üstelik de her açıdan gelişip güçlenmeye devam ediyoruz. Bunun tek sebebi muhteşem beynimizdir. O halde beynimizi korumak ve geliştirmek için elimizden geleni yapmalıyız. 

Sadece yiyip içtiklerimizle beynimizin gelişmesini sağlamak yeterli değildir. Beyin gelişimi için bazı aktiviteleri de alışkanlık haline getirmeli, bu sayede alzheimer gibi çok çaresiz bir hastalığı da önlemeye çalışmalıyız. O halde gelin şimdi de beyin ve zeka gelişimini arttıran aktiviteler nelermiş bir bakalım.

Zekayı Artıran 5 Aktivite

Okumak ve Yazmak:

Kurgu, biyografi, antoloji gibi farklı türlerde okumak, zekayı geliştiren bir aktivite. Okuma yaparken kelimeleri zihinde resmetmek de zeka gelişimine ciddi katkılar sağlıyor. Aynı zamanda blog yazmak, duygularını kelimelere dökmek zekayla beraber, dil kullanımını, hayal gücünü, anlama ve yorumlama becerilerini de geliştiriyor. 

Müzik Dinlemek:

Zeka gelişimine katkı sağlayan, hem çok zevkli hem de çok faydalı bir diğer aktivite müzik dinlemek. Uzmanlar müzik dilemenin, hafızayı güçlendirdiğini, matematik ve fen bilimlerine olan yeteneği arttırdığını söylüyor. Müzik dinlemenin bir diğer faydası da odaklanma kabiliyetini geliştirmesi.

Yabancı Dil Öğrenmek:

Yeni bir dil öğrenmek, beynin yeni nöron bağlantıları kurmasını kolaylaştırıyor. Nöron bağlantılarının artması, beynin daha etkin kullanılmasını sağlıyor, sözel ve dilsel zekayı arttırıyor. Bu tip insanlar problem çözme, planlama ve karar verme konularında daha başarılı oluyorlar. Aynı zamanda son yıllarda yapılan araştırmalar; yeni bir dil öğrenmek için beynin çalıştırılmasının ileri yaşlarda alzheimer hastalığının önlenmesine de katkı sağladığını ortaya çıkarıyor. 

Spor ve Meditasyon Yapmak:

Bedensel aktiviteler de beyin sağlığına olumlu katkılar sağlıyor. Aktif olarak spor yapmak beynin esnekliğini arttırdığı için beyin sağlığına faydalı. Spor, koordinasyon yeteneğinin artmasını sağlayan çok faydalı bir aktivite. Spor yapmak aynı zamanda, uyku kalitesini ve kan dolaşımını arttırarak beyin sağlığına ciddi faydalar sağlıyor. 

Düzenli meditasyon yapmak, bedensel ve zihinsel odaklanma sağlar, stres seviyesini düşürür. Özelikle transandantal meditasyonun lise ve üniversite öğrencilerinin performansını arttırdığı yönünde birtakım araştırmalar bulunmaktadır. 

Oyun Oynamak ve Bulmaca Çözmek:

Özellikle satranç, görsel zeka oyunları ve bazı video oyunlarının beyin sağlığının artması ve zekanın gelişimine katkısı olduğu bilinmektedir. Özellikle rakam içeren ve problem çözme becerisi gerektiren oyunlar zekanın gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bazı bilimsel çalışmalar, bu tarz oyunların 9-10 yaş grubundaki çocukların matematik yetenekleriyle beraber konsantrasyonlarını da geliştirdiği ve sınıf içi davranışlarını iyileştirdiği yönünde sonuçlar ortaya koymuştur.

news.bbc.co.uk

Düzenli olarak bulmaca çözmek de beynin dopamin üretimine katkı sağlıyor. Bu sayede kişinin neşe ve mutluluk seviyesini arttırıyor. Stresli anlarda bulmaca çözmek rahatlatıcı etki göstererek stresle mücadele için de yardımcı oluyor. Bulmaca çözmenin alzheimer hastalığını önlemekteki önemi de herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Özlem Arıcı

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir