Zekayı Azaltan Yiyecek ve Aktiviteler

Zeka önemlidir. Zekayı azaltan yiyecek ve bazı aktiviteler vardır! Henüz bir bebekken, yani her şeyi yeni öğrendiğimiz dönemlerde, bize öğretilen bir şeyi yapabildiğimizde ya da beklenmeyen bir davranış sergilediğimizde ailemiz; ‘’benim akıllı çocuğum’’ diye coşkuya kapılır ve sahip olduğumuz zekayla ilgili büyük umutlar beslemeye başlar. Biraz büyüdükçe hep aşırı zeka gerektiren meslekler sayarak, benim çocuğum doktor olacak, mühendis olacak vs..’’ gibi hayaller kurar. 

Öğrenilen şeylerin büyük bir kısmının unutulduğu doğrudur; ama zekanın onlar sayesinde yaptığı ilerleme kalıcıdır.” Ernest Renan

Okula başladığımızda, öğretmenlerimiz tarafından öğretilen şeyleri ne kadar çabuk öğrenirsek sınıftaki başarımız o kadar büyük olur.

Hala var mı bilmiyorum ama benim çocukluğumda sınıftaki her öğrencinin temsili bir elma resmi olurdu ve okuma- yazmayı en önce öğrenen kişilerin elmaları daha önce kızarırdı. 

Yüksek notlar almak, okulu zamanında bitirmek, liseyi bitirip iyi bir üniversiteye girmek hep zeka belirtisi olarak kabul edilir. 

Peki gerçekte zeka nedir? 

Türk Dil Kurumu; ‘’İnsanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı, anlak, dirayet, zeyreklik, feraset’’ şeklinde tanımlıyor.

Aslında, insan olarak yüzyıllardır hayatta kalmamızı sağlayan en önemli şey zekadır. Yapılan tüm keşifler ve icatlar hep insanlığın daha güvende olması, daha rahat ve konforlu yaşaması içindir. 

Zekayı geliştirmek ve daha zeki olmak için hep sayısız öneri duyarız. Zekayı arttıran yiyecekler ve aktiviteler ile ilgili benim de bir yazım var. Buradan okuyabilirsiniz. Zekayı Artıran 5 Ürün ve Aktivite

İnsan olarak bizi diğer canlılardan ayıran en önemli şey olan zekamızı korumak ve geliştirmek için yapılacak onca şey varken zekayı olumsuz etkileyen şeyleri bilmek de gerekli diye düşündüm ve bu yazımda bunlardan bahsetmek istiyorum. 

Zekayı Azaltan Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Şeker:

Beyne en büyük zarar veren yiyeceklerin başında şeker ve şeker içeren gıda maddeleri bulunuyor. Çok fazla şeker tüketmek beyindeki sinir hücrelerini yok ederek öğrenme yeteneğini düşürüyor, hafızayı zayıflatıyor ve nörolojik problemlere sebep oluyor. 

Soslarda, şekerlemelerde ve dondurmada bulunan şeker hem beyin hem de zeka gelişimi için son derece zararlı. Çocuklarımızı, özellikle zeka gelişiminin en yoğun olduğu 0-18 yaş aralığında bu tip yiyeceklerden uzak tutmak son derece önemli. 

Kalorisi şekere oranla daha düşük olduğu için tercih edilen tatlandırıcılar da, uzun süre kullanılması halinde beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açmaktadır.  Beyni tüketen besinler!

Trans Yağlar:

Trans yağlar, obezite, kolesterol ve kalp hastalıklarının yanı sıra beyin işlevlerinin kalitesini düşürmek, refleksleri zayıflatmak ve felç riskini arttırmak gibi sonuçlar da doğuruyor. Aynı zamanda uzun vadede alzheimer hastalığına sebep olduğu da biliniyor. “PloS” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, hafızaya da olumsuz etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. 

Yoğun olarak trans yağ içeren fast food tarzı yiyeceklerin aynı zamanda depresyon ve anksiyeteye sebep olduğu da unutulmamalıdır. Hangi gıdalarda trans yağ bulunduğuna buradan göz atabilirsiniz. Trans yağın sebep olduğu hastalıklar!

Aşırı Tuzlu Yiyecekler:

Tuzun fazlasının özellikle kalp sağlığına zarar verdiği herkes tarafından bilinir. Tuzdaki sodyumun, beyin sağlığı için de zararlı olduğunu son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar kanıtlamaktadır.  

Sodyum, zeka geriliğine sebep olan ve düşünme yeteneğini körelten bir madde olarak uzak durulması gerekenler sıralamasında en üstlerde yer alıyor. Beyni Olumsuz Etkileyebilecek 5 Yiyecek!

Alkol:

Alkolün en fazla zarar verdiği organ elbette ki karaciğer. Ancak sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflatması ve hafızayı olumsuz etkilemesi ile beyne de ciddi zararlar verdiği bilinmektedir. 

İşlenmiş Gıdalar:

Sucuk, salam, sosis, şekerli kahvaltılık gevrek, hazır turşu, hazır konserve ve kraker-cips gibi her türlü paketli gıdanın beyne verdiği zararlar da korkunç gerçekten. Bu tip gıdalar öncelikle sinir sistemine ciddi zararlar veriyor. Beyni bitiren besinler ve Beyin sağlığına olumsuz etkili yiyecekler

Sigara:

İçeriğinde nikotin dışında pek çok zararlı madde bulunan sigara, beyne kan, dolayısıyla oksijen gitmesini de önleyerek çok ciddi sağlık sorunları yaşanmasına sebep oluyor. 

Yediklerimizin ve içtiklerimizin dışında beynimize zarar veren bazı aktiviteler de bulunuyor. 

Onları da şu şekilde sıralamak mümkün. 

Zekayı Azaltan Aktiviteler Nelerdir?

Stres:

Stres makul seviyede olduğunda beyin için son derece gerekli ve faydalıdır. Ancak uzun süre, aşırı stres altında kalmak; otokontrolün azalmasına, öğrenme bozukluklarına ve hafıza gerilemesine sebep olmaktadır. 

Uykusuzluk:

Uyku, bedensel olduğu kadar beyin için de son derece önemli. Yeterli süre ve kaliteli bir uyku beynin daha iyi çalışması ve öğrenme kabiliyetinin artırılması için olmazsa olmazdır. 

Uyku sırasında; gün içinde öğrendiklerimiz belleğe kaydolur, vücut uyanıkken harcadığı enerjiyi tekrar kazanmak için çalışır, beyin hücreleri aracılığıyla beyinde bulunan zararlı toksinler ortadan kaldırılır. İyi bir uyku; yaratıcılık kapasitemizi ve karar verme yeteneklerimizi arttırır.

Yeterli bir sürede, gürültüsüz, ışıksız bir ortamda ve bölünmeden uyunan bir uyku beyin sağlığı için çok önemlidir. Bu koşulların sağlanamadığı durumlarda beyin temel işlevini bile yerine getirmekte zorlanır.  Uykunun beyne etkisi nedir?

Susuzluk:

Suyun vücudun tamamı ve organların çalışması için ne kadar gerekli olduğunu sürekli duyarız. Yetişkin bir insan vücudunun ortalama %60’ı sudan oluşur ancak beynin %80’i sudur. Beynin susuz kalması, konsantrasyon ve dikkat eksikliği yaratır. Daha uzun vadede ise hafıza ve bilişsel yeteneklerin zarar görmesi söz konusu olmaktadır. 

TV İzlemek:

Uzun saatler boyunca televizyon izlemek hem bedensel hem de zihinsel açıdan her yaş grubundaki insanlar için son derece zararlı bir aktivite. Özellikle 2 yaş ve altındaki çocuklara televizyon izletilmesi, konuşma ve yaratıcılık yeteneklerine zarar veriyor. 

Japonya’da, 2013 yılında yapılan bilimsel bir çalışmanın sonuçlarına göre; daha fazla televizyon izleyen çocukların beyinlerinde, hipotalamus, duyu motor ve görsel korteks bölgelerinde yavaşlama olduğu ortaya çıkmış. Araştırmanın detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Televizyon beyni köreltir mi?

İletişimsizlik:

Beynin düşünme ve konuşma fonksiyonlarının en aktif kullanıldığı aktivite iletişim kurmak. İnsanlarla iletişim kuramamak beyne ciddi zararlar veriyor. 

Özlem Arıcı

Özlem Arıcı

Hayvansever & Aktivist Patittin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir